Książki na bazie prawdziwych historii

Obrazek artykułu
Ludzkie losy opisane w książkach potrafią wywołać wiele skrajnych emocji, ale zdaje się, że najbardziej poruszają te, które powstały na bazie prawdziwych historii.

By fabuła książki przekuła uwagę i skłoniła do głębszych rozważań czytelników, autor nie musi nadmiernie wysilać wyobraźni. Okazuje się bowiem, że najbardziej poruszają książki, które powstają na bazie prawdziwych historii. Sytuacji tej nie można się dziwić, ponieważ ludzkie życie bywa niebywale skomplikowane.


Czytelnicy potrafią docenić siłę literackiej fikcji, a także książki, których fabułę „napisało” życie. Wielu autorów zdaje sobie z tego sprawę, dlatego poszukuje inspiracji w szarej codzienności. Egzystencjalne problemy innych ludzi to gotowy pomysł na książkę i jedynie od pisarza zależeć będzie na ile literacka fikcja ubarwi rzeczywistość.  


Książki, które powstają na bazie prawdziwych historii, poruszają i na długo pozostają w pamięci, dlatego warto poznać kilka z nich

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/biografie-znanych-niekoniecznie-znanych-ludzi


Na szczególną uwagę zasługuje jedna z najchętniej kupowanych autobiografii. Jej autorka to córka słynnego działacza komunistycznego. Na temat Wojciecha Jaruzelskiego, zasłużonego polityka, dowódcy wojskowego i generała armii Wojska Polskiego powstało wiele książek, filmów i sztuk teatralnych. Znany wszystkim Polakom „Towarzysz Generał” oprócz zacnych zadań na scenie politycznej pełnił również funkcję głowy rodziny. Najpewniej właśnie ta rola najpełniej oddała prawdziwą naturę Wojciecha Jaruzelskiego. 


Jaki prywatnie był Wojciech Jaruzelski?

Czy generał Jaruzelski sprawdził się jako ojciec?

Jaki wpływ na córkę generała miało środowisko, w którym dorastała?

I oczywiście, nasuwa się pytanie, na kogo wyrosła Monika Jaruzelska?


Na powyższe pytania odpowiada „Towarzyszka panienka”. Jest to książka opisująca autobiograficzne sceny z życia córki generała Jaruzelskiego. Monika Jaruzelska w lekkim, pełnym autoironii i dowcipu stylu opowiedziała, jak wyglądało jej życie w cieniu słynnego ojca. Szczerze przyznała, że los córki generała nie był usłany różami. Znane, rozpoznawalne nazwisko potrafi przysporzyć szeregu komplikacji bez względu na to, czy jest się dzieckiem, nieśmiałą nastolatką, czy też dojrzałą kobietą. Ta napisana bez politycznych podtekstów biografia dowodzi, że mimo trudności Monika Jaruzelska nie może narzekać, że nie było wyjątkowo.

W formie tradycyjnej książka ta kilkakrotnie była bestsellerem na rynku wydawniczym!.

Ponad 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!



Teraz „Towarzyszka panienka” po raz pierwszy pojawia się w formie audiobooka.

Audiobook dostępny w serwisie z audiobookami i słuchowiskami online Audioteka


https://audioteka.com/pl/audiobook/towarzyszka-panienka




Do odsłuchania tej pozycji zachęcają słowa Moniki Jaruzelskiej:

Nie ma w mojej książce etosu ani patosu. Każdy, kto spodziewa się gloryfikacji czy też politycznych uzasadnień, do których winna być zobowiązana córka „komunistycznego dyktatora”, może poczuć się rozczarowany. To jest opowieść o normalnej rodzinie, choć uwikłanej historycznie. Napisana z perspektywy najpierw dziecka, potem dziewczyny, a na końcu dojrzałej kobiety. Z dystansem i ironią, choć bardzo szczerze”.


Z całą pewnością w grupie tej wymienić należy fabularyzowaną opowieść o losach Anieli Bińkowskiej. Książka „Pani Nela z Saskiej Kępy” autorstwa Małgorzaty Mossakowskiej-Górnikowskiej urzeka. Skomplikowane, pełne wielkich nadziei, dramatów i radości, życie głównej bohaterki sprawiło bowiem, że pozycję możemy potraktować jako opowieść o miłości, niezwykłej kobiecie obdarzonej ogromną siłą charakteru, ciężarze życia w czasach powojennych, a także o Warszawie i Saskiej Kępie. Uniwersalna treść oraz w większości autentyczni bohaterowie to atut, który sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.


https://bonito.pl/k-1962434-pani-nela-z-saskiej-kepy


Prawdziwa, a zarazem aktualna jest także treść książki Marzeny Grzybowskiej – „Podstępna żmija, czyli endometrioza”. Tytułowa endometrioza, to choroba, która każdego roku atakuje wiele kobiet i zmienia ich życie w pasmo cierpień. Autorka wie o tym doskonale i za pośrednictwem literackiej fikcji pragnie podzielić się z innymi kobietami swym doświadczeniem, a także zaoferować bezcenne wsparcie. Róża, główna bohaterka książki musiała przejść dwie poważne operacje, ale niestety nie pozwoliły one pokonać endometriozy, która cyklicznie daje o sobie znać. Ból i nawracające piętno choroby znacząco utrudniają życie, ale czy jest to powód, by się poddać. Los Róży uświadomi nam, że zawsze warto walczyć o siebie, bo gdy kończy się jedna droga na horyzoncie pojawiają się inne…  


https://bonito.pl/k-90377549-podstepna-zmija-czyli-endometrioza 


 

Książką, która pozwoli nam przeżyć wiele wzruszeń jest także powieść Piotra Wołoszyka – „Opuści wczoraj”. Fabułę z łatwością odniesiemy do rzeczywistości, ponieważ autor zawsze poszukuje inspiracji w prawdziwym życiu. Katarzyna, główna bohaterka zmaga się z ciężarem przeszłości naznaczonej rodzinnymi dramatami. Dorastanie w patologicznej rodzinie sprawiło, że na chwilę obecną nie potrafi ona z nadzieją patrzeć w przyszłość. Nadszedł jednak czas, by zebrać resztki sił i spróbować zawalczyć o własne szczęście nim będzie za późno…


https://bonito.pl/k-1508654-opuscic-wczoraj


Nie przejdziemy także obojętnie obok autobiograficznej książki Mileny Kamińskiej – „Dzieciństwo? Czyli byłam molestowana seksualnie”. Autorka szczerze opowiada o swej przeszłości naznaczonej piętnem molestowania seksualnego. Dzieciństwo powinno być czasem beztroskiej radości, niestety dla wielu młodych ludzi jest to czas przepełniony lękiem i upokorzeniem. Traumatyczne doświadczenia w znaczącym stopniu wpływają na jakość życia, ale okazuje się, że można odzyskać wiarę w lepsze jutro. Milena Kamińska na własnym przykładzie wskazuje, jak stopniowo odgrodzić się od przeszłości, by rozpocząć nowe, szczęśliwe życie.


https://bonito.pl/k-1258217-dziecinstwo-czyli-bylam-molestowana-seksualnie


Kolejną, godną polecenia autobiograficzną pozycją pozostaje powieść Joanny Plasoty – „Księżniczka i książęta czyli polowanie na tego jedynego”. Z całą pewnością wiele czytelniczek „odnajdzie” w fabule własne problemy, czy doświadczenia. Wiadomym jest przecież, że wiele kobiet marzy, by znaleźć wymarzonego „księcia z bajki”, czyli partnera uosabiającego nieosiągalny ideał. Niestety nie wszystkie marzenia udaje się ziścić, a wiara w siłę miłości wielokrotnie potrafi narazić na cierpienie i rozczarowanie. Autorka to kobieta, która doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ wielokrotnie wdała się w skomplikowaną, toksyczną relacje. Dziś jednak, jako kobieta silna i niezależna, która dzięki wsparciu psychoterapii odzyskała równowagę pragnie udzielać empatycznych porad innym kobietom.




https://bonito.pl/k-90411809-ksiezniczka-i-ksiazeta-czyli-polowanie-na-tego-jedynego


Więcej książek, które powstały na bazie prawdziwych historii, znajdziemy na stronie: http://tylkorelaks.pl/38-powiesc


Zapisz

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl