Poruszające biografie, dzienniki, wspomnienia

Obrazek artykułu
Jest wiele osób, których historie warto poznać. Poruszające biografie, dzienniki, wspomnienia to historie napisane przez życie. Los innych zawsze porusza najbardziej.

Bez względu na to, jak długo przyjdzie nam żyć, nie zdołamy poznać wszystkich wartościowych ludzi i ich perypetii. Biografie znanych i niekoniecznie znanych osób to szansa na poznanie historii innych. Gatunek ten, podobnie jak dzienniki, czy wspomnienia, powstał, by utrwalić chwile, które szybko odchodzą w zapomnienie. Oczywiście w starożytności publikacje o tym charakterze miały zupełnie inny kształt niż te powstające obecne. Dziś możemy natknąć się na biografię o charakterze naukowym, prozatorski oraz literackim.


Poruszające biografie, dzienniki, wspomnienia, kryją w sobie historie napisane przez życie. Losy innych poruszają najbardziej, dlatego reminiscencji, zadumy oraz wzruszeń na pewno nie zabraknie. W trakcie lektury poznamy dziesiątki sytuacji, z którymi musiała zmierzyć się dana osoba. Będą to chwile zwyczajne, smutne, czasem dramatyczne, ale również wesołe i pełne nadziei. Emocje, których doświadczymy w trakcie czytania, sprawią, że poznane postacie w pewnym sensie stanął nam się bliskie.


Po książki z tego gatunku naprawdę warto się sięgać. Bardzo możliwe, że pełne zwierzeń historie staną się dla nas inspiracją. Zdobędziemy przecież niepowtarzalną okazję, by „podejrzeć”, w jaki sposób w różnych sytuacjach radzą sobie inni.


Poruszające biografie, dzienniki, wspomnienia, na pewno nas nie rozczarują. Chwytając w dłonie książkę z tej kategorii mamy przecież świadomość, że wszystko, o czym przeczytamy, wydarzyło się naprawdę. Właśnie ta myśl sprawia, że tego rodzaju publikacjom zawsze chcemy poświęcić należytą uwagę.
Zaprezentowane, poruszające biografie, dzienniki, wspomnienia, to wybrane pozycje, które zasługują na szczególną uwagę. Wiele z nich bardzo szybko zyskało uznanie czytelników, którzy wyrazili na ich temat pochlebne opinie. Po te książki, kierując się sugestiami innych, warto więc sięgnąć w pierwszej kolejności.


Autentyczny dziennik, który został napisany podczas pobytu na zamkniętym oddziale szpitala psychiatrycznego to „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk”. Sięgając po tę publikację, poznamy historię Anki Mrówczyńskiej, która od wielu lat dzielnie zmaga się z borderline. W trakcie czytania będziemy również mogli po części przekonać się, w jaki sposób funkcjonują tego rodzaju placówki medyczne. „Życie pozapsychotropowe” to kolejna wspomnieniowa lektura, która zdradza, w jaki sposób funkcjonują szpitale psychiatryczne na terenie Polski. Poznając życie Karola, który zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową, zrozumiemy, jak wiele muszą przejść chorzy. Wielokrotnie nie mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie najbliższych, ale także pracowników szpitali.


„Stwardnienie rozsiane a moje życie” to poruszająca biografia. Jak łatwo można się domyślić, o swoim losie napisał człowiek zmagający się z tytułową chorobą. Poznając jego opowieść, będziemy zadziwieni, że można być optymistą, nawet gdy życie wciąż niemile zaskakuje. „Balans” to natomiast biografia utalentowanego żużlowca, którego karierę przerwał wypadek, Sonke Petersona. Dowiemy się, w jaki sposób doszło do przerażającego wypadku. Zdarzenia, które przekreśliło przyszłość młodego sportowca. Ta opowieść wzrusza i niesie ze sobą nadzieję. Peterson nigdy bowiem nie przestał wierzyć, że jeszcze kiedyś dosiądzie motocykl.


Na omówienie zasługuje każda z zaprezentowanych książek. Najlepiej jednak jeżeli osobiście zapoznamy się z publikacją, która przykuła naszą uwagę.

Biografie i autobiografie to dział, w którym odnajdziemy te oraz wiele innych poruszających biografii, dzienników, i wspomnień.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl