Najlepsze komedie

Obrazek artykułu
By choć na moment oderwać się od szarej, monotonnej rzeczywistości, warto sięgnąć po najlepsze komedie i bawić się jak nigdy dotąd.

Warto wiedzieć, że w znanym nam haśle: „śmiech to zdrowie”, kryje się  wiele prawdy. Gdy na naszej twarzy pojawia się uśmiech, mózg wydziela endorfinę – tzw. hormon szczęścia zapewniający dobre samopoczucie oraz zadowolenie z siebie. Co więcej hormon ten w dosłownym tego słowa znaczeniu może stać się lekiem na ból i cierpienie, ponieważ doskonale tłumi tego rodzaju niepożądane odczucia.


Wywołany ekspresją emocji radosny uśmiech, to gwarancja doskonałego samopoczucia. By bez ograniczeń korzystać z jego zbawiennych właściwości wystarczy sięgnąć po najlepsze komedie i bawić się jak nigdy dotąd.


Na początek warto sięgnąć po obyczajowo – sensacyjną komedię – „Na głowie stanęło”. Tym razem Michał Krupa, autor znany ze swego charakterystycznego stylu, przekona nas, że czasem warto zerwać z rutyną i podjąć wyzwania. Głównym bohaterem książki jest Ryszard. Osobnik bardzo przeciętny, który mieszka na jednym z wielu osiedli wybudowanych w latach rozkwitu socjalizmu w Polsce. Ryszard nie zamierzał zmieniać niczego w swym spokojnym, nudnawym życiu, ale na osiedlu pojawi się wandal malujący samochody mieszkańców. Ktoś musi udaremnić jego działania, a ponieważ leży to w interesie wszystkich, pora zacząć działać…




 

Lekką, pełną zabawnych zwrotów akcji, jest komedia romantyczna  „Brygida Star Show” autorstwa Magdaleny Trubowicz. Ta pozycja z pewnością przypadnie do gustu paniom, ponieważ fabuła została zawarta w postaci pamiętnika prowadzonego przez główną bohaterkę przez dwadzieścia osiem dni. Dokładnie tyle ile trwa wyznaczany zmianami hormonalnymi kobiecy cykl. Tytułowa Brygida jest niezależną, trzydziestoletnią singielką, która pragnie znaleźć idealnego partnera. Zadanie zdaje się wykonalne, ale nie będzie łatwo. Musimy bowiem wiedzieć, że Brygida niczym magnes przyciąga kłopotliwe sytuacje i jest pod stałym „nadzorem” nadopiekuńczej matki. Ośmiu niedoszłych mężów i wielu absztyfikantów to owocny wynik podejmowanych prób, szkoda tylko, że ostatecznie wszystko kończy się na marzeniach.





Doskonałą propozycją dla młodzieży oraz dorosłych czytelników okazuje się pozycja  „Młodości szczęśliwa”. Jest to zbiór opowiadań autorstwa Zdzisława Brałkowskiego, który pozwoli nam cofnąć się w czasie, byśmy mogli zrozumieć, że choć w latach 60. i 70. XX wieku bywało ciężko, nikt nie naczekał na nudę. Wielu dorosłych czytelników książka zainspiruje, by powspominać własną młodość. Dla młodzieży będzie to okazja, by porównać obecnie dostępne atrakcje z tymi, którymi dysponowali rodzice i dziadkowie.  Na przestrzeni lat zmieniło się bardzo wiele, ale radość życia i fantazja zawsze pozwalała realizować szalone pomysły.






Ponieważ wszyscy lubimy pośmiać się z absurdów polskiego szkolnictwa, książka „Erekcja wzrostu” z pewnością rozbawi nas do łez. Mika Sonnta zaprasza nas do odwiedzenia Gaci Halnych. Niewielkiej miejscowości, w której ludzie wiodą całkiem normalne życie. Lokalna społeczność radzi sobie sprawnie z większością problemów, ale musimy wiedzieć, że polska wieś rządzi się swoimi prawami. Przekonamy się o tym poznając kolejnych mieszkańców wsi oraz przyglądając próbom usprawnienia systemu szkolnictwa. Jakość nauczania wyraźnie spada, dlatego dyrektorka szkoły bez zastanowienia zamierza objać stanowisko w kuratorium. Decyzja ta mogłaby okazać się nienajgorsza, szkoda tylko, że na swego zastępcę wskazała nieudolnego wójta i woźną. Dziać będzie się naprawdę wiele, ponieważ na domiar złego lokalna policja tworzy własny Kodeks Karny, media poszukują sensacji, a proboszcz kalkuluje jak jeszcze może się wzbogacić. Ta wielowątkowa powieść obyczajowa zawiera elementy sensacji, kryminału i romansu, ale możemy być pewni, że spójna całość.  pełna jest humoru i ironii



.


Głębokim w swej wymowie, a jednocześnie pełnym humoru utworem jest „Jełopiada” Jany Skoczylas. Tym razem będziemy mogli pośmiać się i jednocześnie głęboko zastanowić nad niechęcią wobec modernizacji własnego życia oraz patologią społeczną. Spokojne, prymitywne życie buduje dość złudne poczucie bezpieczeństwa, ale koncentrując się na zaspokajaniu najniższych potrzeb, nigdy nie wykorzystamy szansy na rozwój. By ułatwić nam zrozumienie poruszanej tematyki, autorka zabierze nas do roku 2133. W tej odległej przyszłości poznamy siedmiu prymitywnych Ziemian i wraz z nimi wyruszymy na Marsa, by realizować wytyczne z Urzędu Pracy. Praca zdaje się ciekawą, niestety panowie nie zamierzają się przemęczać, bo do szczęścia wystarcza im takie uciechy, jak: tytoń, alkohol, jedzenie i kobiety.





Jeśli poszukujemy lekkiej, przyjemnej rozrywki nie możemy także pominąć książek autorstwa Anety Skarzyński. Autorka zaprasza czytelników na wycieczkę na  „Wyspy Naftalinowe”, „Wyspy Paprykarzowe” oraz „Wyspy Pieprzowe". Poszczególne książki tworzą cykl, który pozwoli nam poznawać życiowe perypetie bohaterki, a zarazem autorki Anety. Przygodę rozpoczniemy w epoce „późnego Gierka”, a więc w socjalistycznej rzeczywistości, a zakończymy w całkiem współczesnej rzeczywistości.



 

 

Najlepsze komedie oraz książki z działu humor i satyra znajdziemy na stronie:  http://tylkorelaks.pl/28-humor-i-satyra

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl