Napisane przez życie

Obrazek artykułu
Książki na podstawie prawdziwych historii poruszają najbardziej. Ludzki los „pisze” przecież najlepsze scenariusze.

Literacka fikcja rozpościera przed autorami nieograniczone możliwości. Korzystając z siły wyobraźni, mogą tworzyć dowolne postacie, kreować miejsca i sytuacje. Wielokrotnie okazuje się jednak, że najbardziej poruszają książki na bazie prawdziwych historii. Ludzki los „pisze” bowiem najlepsze scenariusze.


Wiedząc, że czytamy historię, która wydarzyła się naprawdę, bardziej koncentrujemy się na perypetiach bohaterów. Analizujemy i oceniamy ich wybory, zastanawiamy się, jak postąpilibyśmy w podobnej sytuacji. Po zakończeniu książki jeszcze długo pozostajemy pod jej wrażeniem. Wiedząc, że poznaliśmy prawdziwych ludzi i ich losy czujemy się wyróżnieni.


Oczywiście książki pisane na podstawie prawdziwych zdarzeń różnią się od siebie. Dzięki temu możemy dokonywać dowolnego wyboru. Przed nami literatura faktu, biografie, czy fabularyzowane opowieści. Nie zapomnijmy także, że dużą popularnością cieszą się pamiętniki, dzienniki, felietony, czy eseje. Wszystkich pozycji najpewniej nie zdołamy przeczytać, stąd warto poznać kilka propozycji.Nie czytasz – nie znasz życia!

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytasz-znasz-zycia


Poszukujących prawdziwych, życiowych historii zainteresuje „Towarzyszka panienka”. Jest to autobiografia córki generała Wojciecha Jaruzelskiego. Autorka, Monika Jaruzelska szczerze opowiedziała o tym, jak wyglądało jej życie w cieniu znanego, kontrowersyjnego ojca. Dowiemy się więc, jakim tatą był generał. Przekonamy się także, że życie u boku znanego polityka bywa trudne. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest się dzieckiem, nieśmiałą nastolatką, czy dojrzałą kobietą. Opis scen z życia rodziny Jaruzelskich od początku wydania tej pozycji cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W formie tradycyjnej książka kilkakrotnie zdobyła status bestsellera. Ponad 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

Teraz „Towarzyszka panienka” po raz pierwszy pojawia się w formie audiobooka.

">

">


Audiobook dostępny w serwisie z audiobookami i słuchowiskami online Audioteka

https://audioteka.com/pl/audiobook/towarzyszka-panienka


Nie ma w mojej książce etosu ani patosu. Każdy, kto spodziewa się gloryfikacji czy też politycznych uzasadnień, do których winna być zobowiązana córka „komunistycznego dyktatora”, może poczuć się rozczarowany. To jest opowieść o normalnej rodzinie, choć uwikłanej historycznie. Napisana z perspektywy najpierw dziecka, potem dziewczyny, a na końcu dojrzałej kobiety. Z dystansem i ironią, choć bardzo szczerze”.- Monika Jaruzelska

Inspirowana aktualnym społecznym problemem książka to „Uzależniony. Droga do trzeźwości. Na podstawie życia Adama Gałęskiego”. Jak wskazuje tytuł, poznamy poruszającą historię Adama, któremu przyszło walczyć z nałogiem. Bohater będący jednocześnie narratorem pozycji opowiedział, w jaki sposób uwikłał się w pułapkę uzależnienia od narkotyków. Rozpoczynając eksperymentowanie z niebezpiecznymi substancjami, nie przypuszczał, że stanie się ich niewolnikiem. Początkowo wystarczały mu skręty, z czasem jego organizm zaczął łaknąć coraz silniejszych substancji psychoaktywnych. Pozyskiwanie pieniędzy na kolejne dawki zaczęło determinować jego codzienność. Dopuszczając się wielu nagannych zachowań, Adam w końcu sięgnął po śmiercionośne dopalacze. Opowieść Adama jest przestrogą przed życiem na haju. Zrozumiemy, że nie warto ryzykować, bo „przygodę z dragami łatwo zacząć, ale trudno zakończyć”. Dowodzi tego los Adama i wielu innych osób, które zostały wspomniane w tej pozycji. Podkreślono, że walka z nałogiem wymaga szczerości z samym sobą. Wskazano także sposób funkcjonowania ośrodków dla osób uzależnionych w Polsce.

http://www.psychoskok.pl/produkt/uzalezniony-droga-do-trzezwosci/


Naszą uwagę na pewno przykuje „Secret love”. Jest to oparty na faktach dramat obyczajowy o gejowskiej miłości. Jak wiemy, homoseksualizm nadal wzbudza kontrowersje. Nie można więc dziwić się, że wiele osób ukrywa swoją orientację. Bliskość drugiego człowieka potrzebna jest każdemu. Niełatwo jednak otwarcie mówić o uczuciu, gdy  spotyka się z niezrozumieniem. Ta poruszająca historia gejowskiej miłości opisana została na prawdziwych zdarzeniach. Bohaterowie, których poznamy, posiadają swe odpowiedniki w prawdziwym życiu. Zmienione dane to konieczność, chroniąca przed szykaną. Poznamy młodych chłopców, żonatych mężczyzn, a nawet księdza. Uczucia są wszechobecne. Niestety, nie każdy zazna spełnienia.http://www.psychoskok.pl/produkt/secret-love


Młodzież oraz dorośli czytelnicy docenią książkę „Młodości szczęśliwa”. Ten zbiór opowiadań odnosi się do wspomnień autora. Fabuła przeniesie nas w lata 60. i 70. XX wieku. Wiele osób ze wzruszeniem wspomni ówczesny czas. Licznych, znanych nam obecnie wygód nie było, ale nikt się nie nudził. Młodszym czytelnikom książka uzmysłowi, jak uczyli się i spędzali wolny czas dziadkowie i rodzice. Ówcześnie nauczyciele mogli uczyć „twardą ręką”, rygor jednak nie ograniczał. Pozycję czyta się lekko i przyjemnie. Każda historia została bowiem opowiedziana w humorystyczny sposób. Warto podkreślić, że w tle pojawia się historia Grudziądza. Właśnie tam wychował się bowiem autor.http://www.psychoskok.pl/produkt/mlodosci-szczesliwa 

 

Niebagatelną propozycją jest autobiograficzna trylogia „Tłumacz”. Dzięki niej zrozumiemy, jak wygląda praca tłumacza rządowego. Autor przez wiele lat pełnił tę funkcję, a teraz zdradza jej arkana. Okazuje się, że droga tłumacza rządowego pełna jest niespodziewanych zdarzeń. W trylogii znajdziemy między innymi opisy wyjazdów służbowych, spotkań się z takimi osobami jak: Edward Gierek, Leonid Breżniew, Wojciech Jaruzelski, czy Fidela Castro. Część pierwsza – „Tłumacz – reportaż z życia” to zalecana lektura obowiązkowa dla każdego, kto marzy, by pełnić tę funkcję. Pozycja otwierająca cykl, wskazując jakimi cechami powinien  oznaczać się tłumacz. „Reportaż z życia. Część 2” zawiera opis najistotniejszych doświadczeń zawodowych i prywatnych. Szczególny nacisk został położony na wyjazdy służbowe. „W cieniu cokołów” zamyka trylogię. Książka zawiera unikalne doświadczenia „statysty na arenie międzynarodowej”. Opisane zostały wydarzenia przełomu lat 80-tych w Polsce i Europie Wschodniej...


Poznaj autora i jego twórczość — Aleksander Janowski

                                                                           Czytelnicy w każdym wieku powinni wyruszyć w podróż na: „Wyspy Naftalinowe”, „Wyspy Paprykarzowe”, i „Wyspy Pieprzowe”. Są to pozycje, które pozwolą nam poznać niezwykłą autorkę. „Śpiewaczkę z powikłaniami malarskimi i literackimi skutkami ubocznymi”. Każda z trzech książek oferuje masę wrażeń i dobrej zabawy. Autorka wspomina w nich dzieciństwo, okres dorastania i dorosłość. Przygody i niecodzienne zdarzenia gwarantują wyśmienitą zabawę.


Poznaj autora i jego twórczość – Aneta Skarżyński

                                                    


 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl