Najnowsze wiersze polskich poetów

Obrazek artykułu
Poezja to wieloznaczna, bezkresna przestrzeń, w której warto odnaleźć najnowsze wiersze polskich poetów.

Dawniej przyjmowano, iż termin „poezja” odnosi się do wszystkich dzieł literatury pięknej. Obecnie uznaje się jego wieloznaczność, która pozwala określić mianem poezji wszystkie dzieła literackie nienapisane prozą.


W bezkresnej przestrzeni poetyckiej łatwo się pogubić. Znajomość twórczości znanych i cenionych poetów to powód do dumy, ale co tworzą współcześni poeci, którzy pragną dotrzeć do czytelników? Pragnąc choć częściowo odpowiedzieć na to pytanie warto poznać najnowsze dzieła polskich poetów.


W pierwszej kolejności warto zaprezentować tomik poetycki „O zachodzie słońca”, autorstwa Barbary Wrzesińskiej. Poetka pragnie zaprosić czytelników do utkanej nostalgią i melancholią przestrzeni, która skłania do głębszych refleksji. Poszczególne utwory koncentrują się na ukazaniu piękna natury oraz niezwykłości ludzkiego wnętrza. Poetka operując subiektywnymi odczuciami nie próbuje idealizować rzeczywistości. Właśnie dlatego z łatwością dostrzeżemy, że jak zawsze, tuż obok dobra staje zło… 

Kolejną propozycją może stać się tomik „haiku?niby-haiku?” autorstwa Małgorzaty Tafil-Klawe, który pozwoli nam zetknąć się z tradycyjną japońską miniaturą poetycką, o stabilnych, ponadczasowych korzeniach kulturowych, czyli tytułowym haiku. Poetka wykorzystując te niepozorną formę stara się uchwycić ulotne myśli i uczucia. Tomik podzielony jest na trzy części tematyczne: człowiek, natura oraz adresaci. Duża różność utworów oraz fakt, że autorka z szacunkiem dobiera słowa, by precyzyjnie wyrazić myśli, to gwarancja, że każdy czytelnik znajdzie wiersz skłaniający do głębszych przemyśleń.
Ponieważ wszyscy znamy i cenimy baśni z pewnością naszą uwagę przykuje pozycja „Wierszobajanie”. Edyta Budziszyn pragnie przypomnieć czytelnikom postaci znane z najpiękniejszych baśni i bajek. Bohaterów ponadczasowych, których powinien poznać każdy. Książka skierowana jest do najmłodszych czytelników, którzy będą mogli poznać wyjątkowość Pinokia, Czerwonego Kapturka, Brzydkiego kaczątka, Kopciuszka, Calineczki czy Królowej Śniegu, nim dorosną, by zrozumieć pełną wymowę baśni. Wierszowany zapis dodatkowo ułatwia zapoznawanie z tematyką.
Ponieważ przestrzeń poetycka wypełniają także utwory zabawne warto zwrócić uwagę na „Fraszki erotyczne z życia wzięte i komiczne. Cz. I”. Tym razem dzięki krótkiej, lirycznej formie Tadeusz Frach naśmiewa się z intymnych, damsko–męskich relacji. Tematyka znana nam wszystkim ukazana poprzez nieco inny, ironiczny pryzmat. Po tę pozycję powinni sięgnąć wszyscy dorośli czytelnicy, ponieważ jak twierdzi sam autor: „To seks kształtuje postawy (…) i pozwala nabrać dystansu do smutnej czasem rzeczywistości”.

 

 

Więcej współczesnej poezji znajdziemy na stronie: http://tylkorelaks.pl/17-poezja

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl