Czytaj na zdrowie!

Obrazek artykułu
Czytanie jest prozdrowotną formą spędzania czasu wolnego. Co ciekawe może nawet wydłużyć ludzkie życie, a więc. Czytaj na zdrowie i czerp korzyści z obcowania z książkami.

Nie jest tajemnicą, że stan czytelnictwa w Polsce nie prezentuje się najlepiej. Czytamy z pewnością za mało. Większość z nas po ukończeniu szkoły tylko sporadycznie sięga po książki lub nie robi tego wcale. Niektórzy przyznają nawet, że nie posiadają w domu żadnych lektur. Uznają, że skoro domownicy nie mają zamiaru ich czytać, nie ma sensu, by zajmowały miejsce i gromadziły kurz. To teoretycznie praktyczne podejście niektórzy rozumieją inaczej. Dla nich pięknie oprawione książki mogą stać się ozdobą każdego wnętrza.


Akcje mające zachęcać do czytania przekonują coraz więcej osób, że warto obcować z książkami. Oczywiście o imponującym przełomie nie można mówić. Nie umiejący polubić i docenić tej formy aktywności wolą inne rozrywki i nie zamierzają z nich rezygnować. Nieograniczony dostęp do mediów ma tu kluczowe znaczenie.


Dowiedziono jednak, że czytanie to prozdrowotna forma aktywności. Wpływa ona na kondycje naszego umysłu, a nawet ciała. Czytając, wzbogacamy słownictwo, doskonalimy zdolność pięknego wysławiania się i konwersacji, pobudzamy wyobraźnię, poszerzamy horyzonty, uczymy się mądrze spędzać wolny czas, czy ćwiczymy koncentrację. Podobne zalety dałoby się długo wymieniać. Można wskazać co najmniej 50 powodów, dla których warto czytać. Niektóre z nich przekonują jednak bardziej od pozostałych. O ile bowiem automatyczne uczenie się ortografii i gramatyki dla wielu ma drugorzędne znaczenie, fakt, że czytanie powoduje korzystne zmiany w mózgu, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i może mieć działanie terapeutyczne wpływające na nasz nastrój i samopoczucie, wszystkich motywuje do czytania. Choć sporadycznego sięgania po książki, gazety, czy wertowania artykułów w internecie. Można więc śmiało rzec, że wskazywanie prozdrowotnych zalet czytania ma szansę zachęcić do lektury nawet tych, którzy zwykli nie zwracać na nie uwagi.


Czytanie książek może także wydłużyć życie. Naukowcy z Yale University School of Public Health w trakcie prowadzonych badań dostrzegli, że wśród osób, które w tygodniu poświęcają co najmniej 3,5 godziny na czytanie, ryzyko śmierci zmniejsza się o 17% w odniesieniu do nieczytających. Tym samym okazuje się, że łatwy do wypracowania nawyk, jakim jest czytanie, ma szansę wpłynąć na jakość i długość naszego życia. Szczegółów odnośnie tego zjawiska nie udało się klarownie wytłumaczyć. Świadomość, że wraz ze wzrostem czasu, który spędzimy na czytaniu, zmniejsza się wskaźnik śmiertelności, powinien jednak zachęcać do czytania. Osoby czytające średnio żyją o dwa lata dłużej od osób poza kulturą czytania. Najpewniej znaczenie ma tutaj fakt, że czytanie pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, niweluje stres i relaksuje. O tym, że stan naszego umysłu decyduje o jakości naszego funkcjonowania, nikogo nie trzeba już przekonywać. Mówi się przecież o tym cyklicznie.


Poznaj - OnlineLife.pl - Life style, Technologia, Zdrowie


Pozostaje postawić sobie ważne pytanie. Co czytać, by czuć się dobrze? Wybór lektury ma znaczenie. W zależności od potrzeb powinniśmy wybrać konkretną książkę. Jeżeli szukamy chwili wytchnienia i spokoju, nie powinniśmy przecież sięgać po horrory, czy mocną sensację. Takowe pozycje będą odpowiednie dla pragnących dostarczyć sobie silnych emocji. Spragnieni płomiennych uniesień wybiorą najpewniej romanse, a chcący zadumać się poezję. Propozycje można wskazywać długo. Każdy sam powinien jednak wybrać książkę.


Czytaj na zdrowie książki, które uczą wyzwalać pozytywne emocje. Ta umiejętność przyda się każdemu. Jak wiemy, codzienność bywa pełna napięć, które warto redukować. Przewlekły stres zawsze przecież negatywnie odbija się na zdrowiu psychofizycznym.


Radość – naucz się wyzwalać pozytywne emocje

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/radosc-naucz-sie-wyzwalac-pozytywne-emocje  


„Huna: sekretna nauka. Korzyści i współcześni nauczyciele” to polecana książka, która uczy wyzwalać pozytywne emocje. Zyskamy okazje, by poznać starożytną, hawajską naukę, którą obecnie wykorzystują także naukowcy. Okazuje się, że umiejętne wyzwolenie się spod wpływu traum przeszłości, przykrych wspomnień i negatywnych przekonań, to kluczowy element zdrowia psychicznego. Kahuni, czyli hawajscy uczeni, duchowni, znawcy okultyzmu i sztuk uzdrawiania już setki lat temu wskazywali ludziom, jak to zrobić. Poznamy Hune i jej istotną część Ho’oponopono. Są to łatwe do opanowania techniki wyzwalania pozytywnych emocji, które pozwalają uzdrawiać umysł i ciało. Obecnie naukowcy wykorzystują je choćby w programowaniu neurolingwistycznym, czy technikach perswazji.Książka do nabycia na stronie:
http://www.psychoskok.pl/produkt/huna-sekretna-nauka-korzysci-i-wspolczesni-nauczyciele

 

Czytaj na zdrowie książki o problemach z psychiką, bo zmaga się z nimi coraz więcej osób. Okazuje się, że większość z nas przyznaje, że w niektórych sytuacjach ma problem z zapanowaniem nad emocjami. Chandra, frustracje, smutek i stany depresyjne to najczęściej wskazywane bolączki.


Książki o problemach z psychiką

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-problemach-z-psychika


 „Życie pozapsychotropowe” to książka polecana osobom, które mają problemy emocjonalne i psychiczne. Tematyka książki przeznaczona jest przede wszystkim dla osób chorujących na depresje i ich bliskich. Okazuje się, że przypadłość ta dotyka coraz więcej osób. Brak chęci do życia, odczuwany smutek, apatia, a nawet myśli samobójcze, to niektóre z objawów depresji, która zmienia życie w pasmo cierpień. Główny bohater pozycji to chory na depresję Oskar. Będzie on spisywał dziennik, dzięki któremu dowiemy się, co czuje i myśli osoba zmagająca się z tą jednostką. Istotna będzie też postać jego partnerki, która nie wiedząc, jak postępować, często bardziej szkodzi mu, niż pomaga. Oskar trafi też na oddział szpitala psychiatrycznego, a my przyjrzymy się, jak funkcjonują takie placówki w Polsce.  Książka do nabycia na stronie:
http://www.psychoskok.pl/produkt/zycie-pozapsychotropowe


Kolejną książką godną uwagi, w której autorka (Wera Kubicka) porusza kwestię borderline jest ,,Borderlina. Opowieść zainspirowana doświadczeniami autorki o zaburzeniu osobowości z pogranicza”. Podobnie jak Anka Mrówczyńska, autorka miała ochotę dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą z tego zakresu. Książkę dedykuje każdemu, komu osobowość borderline nie jest obce, jednocześnie tym, którzy pragną o niej dowiedzieć się czegoś więcej.

 

Młoda dziewczyna, Elizabeth trafia do szpitala po nieudanej próbie samobójczej. Dzięki autorce poznajemy wstrząsającą historię jej życia, specyfikę charakteru i procedury, jakim podlega w służbie zdrowia. Atutem książki jest to, że autorka zważa wiedzę naukową; dowiadujemy się czym jest borderline, po jakie  lektury warto sięgnąć, jakie filmy są godne uwagi, gdzie można szukać pomocy.. Lektura stanowczo warta polecenia.

 Książka do nabycia na stronie: 

http://www.psychoskok.pl/produkt/borderlina/ 


Czytaj na zdrowie poradniki, bo to gatunek stworzony, by pomagać w rozwiązywaniu problemów. Bez względu na to, co zaprząta nasz umysł, na pewno znajdziemy oczekiwane wsparcie. Najpewniej poznamy też wiele przykładów i nagle okaże się, że nie tylko my w danym obszarze mamy trudności.


Poradniki, które warto przeczytać

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poradniki-ktore-warto-przeczytac


„Życie i zdrowie masz tylko jedno” to jedyny tak obszerny poradnik na rynku księgarskim, który zawiera recepty na zdrowe i szczęśliwe życie. Ta obszerna pozycja obejmuje ponad czterysta stron cennych porad, które zostały zaprezentowane w 34 rozdziałach. Interdyscyplinarna wiedza pozwoliła ukazać człowieka jako istotę fizyczną, psychiczna, duchową i społeczna. Każdy obszar naszej egzystencji ma bowiem istotne znaczenie. Dowiemy się między innymi,: jak uzyskać spokój i równowagę, jak zdrowo i mądrze się odżywiać, w jaki sposób nawiązywać prawidłowe relacje partnerskie, jak odkryć swoją misję życiową, nadać sens życiu oraz, jak pokonać choroby psychiczne i fizyczne.Książka do nabycia na stronie:
http://www.psychoskok.pl/produkt/zycie-zdrowie-jedno


Czytaj na zdrowie komedie, bo wprowadzą cię w dobry nastrój i obniżą poziom stresu. Odprężeni z pewnością łatwiej wykonamy wszystkie zadania. Gdy czujemy się dobrze, umacnia się nasza wiara we własne możliwości, dlatego pewniej wychodzimy naprzeciw wszelkim przeciwnością.


Książki, które GWARANTUJĄ częste wybuchy ŚMIECHU

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-ktore-gwarantuja-czeste-wybuchy-smiechu


„Mój mąż drwal” to polecana książka, która rozbawi każdego. Przyjdzie nam poznać życie bardzo wyjątkowej rodziny, w której główną funkcję pełni mąż drwal. Pozornie może nam się wydawać, że ludzie ci żyją dość zwyczajnie, Czy bowiem obowiązki zawodowe drwala są aż tak nietypowe? Okazuje, że to bardzo skomplikowane. Rodzina drwala zdaje się niezwykle szczęśliwa, choć nie wpasowuje się w dzisiejsze trendy. Zrozumiemy to, gdy przyjrzymy się dziecku „ludzi lasu”, czy kreatywnej żonie drwala. Będzie inspirująco i zabawnie, bo to lekka i humorystyczna książka.Książka do nabycia na stronie:
http://www.psychoskok.pl/produkt/moj-maz-drwal


Dobrych książek, które nas wesprą, możemy znaleźć bardzo wiele. Zastanówmy się więc, jakich emocji na co dzień nam brakuje i wybierzmy interesującą nas lekturę. Pewne jest, że czytanie przyniesie nam same korzyści.


Najlepsze książki znajdziemy na stronie:

http://tylkorelaks.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl