Czytaj, bo możesz!

Obrazek artykułu
Co 6 osoba na świecie nie potrafi czytać. W Polsce problem ten praktycznie nie istnieje, ale obserwuje się zjawisko wtórnego analfabetyzmu. Ponad 60% Polaków nie sięga po książki. Ty czytaj, bo możesz! To dar, który może uczynić Cię mądrzejszym i szczęśliwszym.

Definicja analfabetyzmu mówi, że analfabeta to dorosła  osoba, która nie potrafi pisać, czytać i wykonywać podstawowych działań matematycznych (według kryteriów UNESCO, powyżej 15 roku życia.). Większości Polaków  zjawisko to kojarzy się z Afryką śródsaharyjska, czy Arabią. Jest to w pełni uzasadnione, bo na tych terenach rzeczywiście zamieszkuje mnóstwo analfabetów, z czego ponad 60 % stanowią kobiety. Europejczycy i mieszkańcy wschodniej Azji  mogą czuć się szczęściarzami, bo analfabetyzm szacuje się tu na poziomie 0-1%. Obowiązek szkolny, na który na etapie nauki zwykliśmy narzekać, okazuje się więc zbawienny.


Niestety na świecie obserwuje się plagę wtórnego analfabetyzmu. Oznacza to, że wiele osób traci, jeśli już nie utraciło w całości lub częściowo zdolności czytania, pisania lub liczenia. Jest to przykry problem współczesnych, cyfrowych społeczeństw. Stopniowo upośledzamy swoje zdolności. Tracimy tym samym to, o czym wielu nadal marzy.


Dlaczego Polacy nie czytają?


Cykliczne badania stanu czytelnictwa w Polsce od dawna nie są zadowalające. Z pewnością Polacy czytają za mało. Ponad 60% z nas w ciągu roku nie przeczyta nawet jednej książki. Sytuację tę mają pozytywnie odmienić systematycznie pojawiające się akcje czytelnicze. Niestety, choć wiele z nich jest bardzo atrakcyjna, niewiele to zmienia. Na chwilę obecną stan zainteresowania literaturą wykazuje stałą. Nie można więc wspomnieć o czytelniczej aktywizacji, ale pogorszenie na szczęście również nie jest obserwowalne. Dlaczego tak jest?


Powodów, dlaczego Polacy nie czytają, można wymienić wiele. Nieczytający najczęściej mówią, że brakuje im czasu lub, że wolą prostsze, atrakcyjne wizualnie rozrywki. Wiele osób twierdzi również, że nie odczuwa potrzeby czytania, bo ma przykre doświadczenia z książkami, wyniesione ze szkolnych lat. Niektórzy mówią niestety, że nie sięgają po lektury, bo po prostu nie lubią czytać. Co gorsza, nie zamierzają spróbować zmienić tej opinii. Szkoda, bo ciekawych publikacji są przecież tysiące.


Czytaj, bo możesz!


Umiejętność czytania to dar, który może uczynić Cię bystrzejszym i szczęśliwszym. Dowiedziono przecież, że czytanie to prozdrowotna forma spędzania czasu wolnego. Czytanie powoduje korzystne zmiany w mózgu i dosłownie czyni Cię mądrzejszym. Nasz umysł naprawdę lubi tę aktywność.  Maksymalizuje wówczas swą pracę, co ćwiczy jego wydajność. Czytanie może dostarczać nam wielu emocji, pogłębiać naszą empatię, a nawet pewność siebie. Ponadto czytając, odprężamy się, a zrelaksowani stajemy się szczęśliwsi. Z dobrym nastrojem łatwiej też radzimy sobie z problemami. Warto przy tym, pamiętać o kwestii, która powinna przekonać każdego, by sięgać po książki.

Brak umiejętności czytania i pisania jest międzynarodowo sklasyfikowany jako choroba o oznaczeniu Z55.0.

Okazuje się więc, że nie czytając, wpływamy niekorzystnie na stan naszego zdrowie. Na pewno z tej przyczyny nie zaczniemy kichać, czy kasłać, ale uszczupli się nasza dusza. Z dobrą książką naprawdę moglibyśmy wiele doświadczyć, a tak musi wystarczyć nam codzienność. Chcąc poszerzyć swoje horyzonty i jednocześnie zadbać o kondycje mózgu, sięgajmy po książki. Czytanie to przyjemna, a do tego prozdrowotna forma spędzania czasu wolnego i sposób na relaks. Bez większego wysiłku możemy zrobić coś dla siebie.

Co czytać?


Wiedząc, że unikanie książek nie jest najlepszym pomysłem, z pewnością łaskawiej spojrzymy na lektury. Niestety, najpewniej nie rozbudzi się w nas apetyt na czytanie, jeżeli nie wybierzemy ciekawej książki. Sięgając po przypadkową pozycję, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że po kilku stronach zamkniemy ją rozczarowani. Wówczas najpewniej, długo nie zechcemy zerknąć na kolejną. Warto więc poświęcić chwile, by wybrać książkę, która nas zaintryguje. Możliwości jest tak wiele, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.  


Chcący  doświadczyć nieco grozy i zabawić się w rozwiązywanie tajemnic powinni sięgnąć po kryminały. Fabuła zorganizowana wokół zbrodni naprawdę potrafi dostarczyć wielu wrażeń. Podobnie jest zresztą w przypadku sensacji, thrillerów i horrorów. To gatunki stworzone, by zapewniać czytelnikom ekstremalne doświadczenia. Oczywiście nie wszyscy lubią się bać. Popularności nie tracą powieści obyczajowe. Inspirowane prawdziwym życiem historie zawsze chwytają za serce. Sile emocje wywołuje też literatura faktu i reportaże. Miłośnikom miłosnych uniesień należy poleci romanse, a chcącym zadumać się, poezję. Propozycje można podawać długo, bo gatunków i podgatunków literackich jest naprawdę sporo. Najlepiej jednak, jeżeli sami przejrzymy i wybierzemy interesujące nas książki.


Polecane książki

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl