Jak zachęcić dziecko do czytania – 15 sposobów
Rodzice, dziadkowie i wszystkie bliskie dziecku osoby marzą, by malec prawidłowo się rozwijał. Wspaniale byłoby również, gdyby dziecko lubiło jedynie mądre rozrywki, chciało się uczyć i potrafiło samodzielnie zorganizować sobie zabawę. To nierealne zachcianki. Bez wsparcia dorosłych dziecko nie zainteresuje się niektórymi aktywnościami.
To dorośli są zobowiązani, by wspierać rozwój dziecka. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie spada na barki rodziców i opiekunów. Chcąc, żeby dorastający młody człowiek nabywał i doskonalił przydatne zdolności, musi mądrze kierunkować jego aktywność i rozbudzać pożądane zainteresowania. Niestety, niekiedy jest to bardzo trudne.
Bardzo dużo mówi się o tym, że czytanie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Kontakt z lekturą rozwija wiele umiejętności, uwrażliwia i kształtuje nawyk mądrego spędzania czasu wolnego. Malcom trzeba głośno czytać, a starsze dzieci zachęcać do samodzielnego czytania. Jak to jednak zrobić, kiedy dziecko woli inne rozrywki i unika książek?
Dlaczego
warto czytać dzieciom?
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac-dzieciom
Sprawdzonych pomysłów, jak zachęcić dziecko do czytania, jest całkiem sporo. Warto je poznać i spróbować wykorzystać.
Jak zachęcić dziecko do czytania – 15 sposobów
1.Pozytywnie wypowiadajmy się o czytaniu i książkach. Jeżeli dziecko będzie słyszeć od dorosłych, że czytanie jest przyjemne i ciekawe, uzna to za prawdę. Oczywiście słowa powinny być poparte czynem, więc malec musi widywać rodziców i opiekunów z lekturą w ręku. Ważne jest także, by nigdy nie mówić, że filmy są lepsze od książek, bo wiadomo, że dziecko prędzej przekona się do „łatwiejszej” rozrywki.
2.Czytajmy przy dziecku, by dać mu przykład. Jeśli dziecko nigdy nie będzie widywać czytających rodziców i opiekunów, nie uwierzy, że jest to czynność warta uwagi. Stwarzajmy więc okazje, by malec mógł obserwować nas z książką, czy gazetą w ręku. Wspominajmy, że właśnie czytamy coś ciekawego, pokazujmy okładki naszych lektur, mówmy jaką przyjemność sprawia nam chwila spędzona z lekturą.
3.Opowiedzmy pokrótce o korzyściach płynących z czytania. Przekazujemy malcowi setki mądrych informacji. Mówimy co i dlaczego jest właściwe, a co nie. Dlaczego więc nie wspomnieć, co może wnieść do jego życia czytanie. Oczywiście długich wykładów nie warto robić. Wystarczy co jakiś czas wspomnieć na przykład, że czytanie książek uczy pięknego wypowiadania się, czy rozwija wyobraźnię. Zapewniaj dziecko, że dzięki książkom wiele się nauczy i będzie „mądrzejszy”. Możesz również powiedzieć, że wiele rzeczy już wie, dlatego, że dorośli czytali mu na głos.
4.Ustawiajmy na półkach różne książki. Domowa biblioteczka, nawet najskromniejsza nie musi zajmować jednej półki. W pokoju dziecka możemy wyznaczyć miejsce na jego lektury we własnym na nasze. Przy czym warto, by stały one na widoku i były łatwo dostępne. Niech malec ma poczucie, że książki są stałym elementem jego świata.
5.Wspólnie porządkujmy domową biblioteczkę. Nawet jeśli posiadane w domu książki, nie wymagają wzmożonej dbałości, co jakiś czas zadbajmy o nie. Przy okazji większych porządków warto poprosić malca o pomoc. Niech jego zadaniem będzie zdejmowanie książek, wycieranie z kurzu i ponowne odstawianie na miejsce. W międzyczasie pomagając dziecku, wspominajmy, o czym jest dana książka i dlaczego stoi w naszym domu. Na pewno dzięki temu wywiąże się niejedna ciekawa rozmowa, a takie chwile na zawsze pozostają w pamięci.
Bajki
dla dzieci do czytania
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/bajki-dla-dzieci-do-czytania
6.Wybierzmy się do biblioteki. Niech dziecko ma okazję zobaczyć, jak wiele lektur jest w tym miejscu. Wyjaśnijmy, że w bibliotece można znaleźć książkę na każdy temat. Pospacerujmy między regałami, by znaleźć półkę z książkami dla młodych czytelników i niech malec, po przejrzeniu znajdujących się na niej lektur, wybierze jedną lub kilka, które sam lub z waszą pomocą przeczyta.
7.Idźmy na zakupy do księgarni. Zakupy prawie zawsze wywołują przyjemne skojarzenia, więc możliwość nabycia lektury, będzie dla malca nie lada gratką. Oczywiście nie odradzajmy większości wskazań, a co najwyżej delikatnie sugerujmy, dlaczego dana pozycja może okazać się bardziej interesująca.
8. Opowiadajmy ciekawostki o książkach i czytaniu. Każdy lubi dowiadywać się intrygujących faktów, które na pewno zainteresują także malca. W internecie znajdziemy ich naprawdę dużo, więc co jakiś czas wybierzmy i zdradźmy choć jedną. Najmniejsza, największa, czy najstarsza książka na świecie na pewno zaciekawi dziecko, podobnie, jak wiadomość, że czytanie powoduje pozytywne zmiany w mózgu, czy może być gimnastyką dla umysłu.
9.Sugerujmy dziecku czytanie czasopism i komiksów. Oferta tego rodzaju publikacji jest bardzo bogata. Tekstu jest w nich niewiele, ale do czytania zachęcają ilustracje. A nawet tak krótkie, czytane teksty, doskonalą umiejętność czytania i przygotowują do odbioru dłuższych zapisów.
10.Czytajmy wspólnie wierszyki i rymowanki. Melodyjny tekst rozbity na krótkie zdania czyta się łatwo i przyjemnie. Możemy czytać naprzemiennie, pamiętając o emocjach, które powinny towarzyszyć recytacji.
Najlepsza
książka na prezent dla dziecka
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/najlepsza-ksiazka-prezent-dla-dziecka
11.Kupujmy dziecku pięknie ilustrowane książeczki. Szczególnie w przypadku małych dzieci obrazki są bardzo ważne. To one przykuwają uwagę, zachęcając, by poznać opowieść. Z czasem, gdy dziecko będzie dorastać, ilustracje zaczną mieć drugorzędne znaczenie.
12. Poprośmy, by dziecko nam czytało. Może to być najprostsza, najkrótsza bajeczka, czy wierszyk, ważne, abyśmy nie poprawiali dziecko bezustannie w trakcie czytania i okazywali pozytywne emocje towarzyszące nam w trakcie słuchania lektury.
13.Wyznaczmy porę na rodzinne czytanie. Może być to nawet kwadrans każdego dnia, który wszyscy domownicy poświęcą lekturze. Następnie możemy dzielić się wrażeniami i opowiadać, o czym przeczytaliśmy. Z czasem taki „czas z lekturą” może stać się rodzinną tradycją.
14.Czytajmy z podziałem na rolę. Wybierzmy lekturę. Niech każdy wskaże, jakim bohaterem chce zostać i czyta jego kwestie. W ten sposób stworzymy domowy teatrzyk, do którego możemy „zaprosić” zabawki.
15.Stwórzmy okazję, by dziecko mogło pochwalić się umiejętnością czytania. Aprobata otoczenia wzmocni u malca pewność siebie i utwierdzi go w przekonaniu, że czytanie to pożyteczna i godna pochwały umiejętność. Na słuchaczy możemy wybrać dziadków, ulubioną ciocię, czy wujka.
Zachęcać dziecko do czytania można i trzeba na wiele sposobów. Najpewniej każdy opiekun posiada własne sposoby i pomysły. Warto przy tym pamiętać, że nie wystarczy wykorzystanie jednej propozycji, bo zainteresowanie tą aktywnością wciąż trzeba utrwalać i wzmacniać. Stosowane regularnie, wybrane pomysły na to, jak zachęcić dziecko do czytania, z czasem staną się pozytywnym nawykiem. Możemy byś pewni, że będzie on korzystny dla dziecka oraz rodzinnych relacji.
Oczywiście bez właściwych książeczek nie osiągniemy niczego. Zawczasu warto więc zadbać, by w naszym domu nie zabrakło wspaniałych bajek dla dzieci. Jest w czym wybierać, a ofertę możemy przeglądać wspólnie.