Czytanie – sposób na stres

Obrazek artykułu
Badania dowodzą, że jesteśmy coraz bardziej nerwowi i nie wiemy, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami. Nim przedłużające się napięcie niekorzystnie odbije się na naszym zdrowiu, należy zacząć je niwelować. Jak? Czytanie –sposób na stres. Warto zacząć już dziś!

Jak wszyscy wiemy, codzienność bywa trudna. Obowiązków, problemów, niespodziewanych komplikacji i niezrealizowanych planów zawsze jest zbyt dużo. To dlatego tak często zdarza nam się odczuwać nieprzyjemne podenerwowanie. Niestety, przedłużający się stres niekorzystnie wpływa na zdrowie psychofizyczne. Coraz częściej mówią o tym lekarze i psycholodzy. Wiadomo bowiem, że pośród skutków przewlekłego stresu znajduje się: odczuwanie ciągłego zmęczenia i zniechęcenia, osłabienie odporności, problemy ze snem, a nawet zaostrzenie chorób z autoagresji, czy wystąpienie tak poważnych problemów psychicznych, jak nerwica i depresja.


Na przełomie kwietnia i maja 2019 roku serwis Prezentmarzeń przeprowadził badanie w formie ankiety online – „Polacy a stres w pracy i w życiu”. Analiza odpowiedzi udzielanych przez grupę 1149 respondentów pozwoliła wskazać kilka ważnych wniosków. Okazuje się, że ponad 80% Polaków regularnie odczuwa stres w pracy z czego, aż 19% codziennie. Ponadto 27% badanych przyznało, że najbardziej stresujące sytuacje spotyka w życiu codziennym. Nie da się więc ukryć, że bywamy bardzo zestresowani. Na całe szczęście jesteśmy tego świadomi i staramy się przeciwdziałać skutkom odczuwania długotrwałego napięcia nerwowego.


Sposób na stres


Zbyt szybkie tempo życie sprawia, że bezustannie odczuwamy napięcie. Ponadto nie potrafimy właściwie wypoczywać. Brakuje nam momentów, gdy zapominamy o wszystkim na rzecz oddania się przyjemnością. Osoby biorące udział we wspomnianym badaniu zdradziły, że starają się redukować stres poprzez aktywność fizyczną, ćwiczenia relaksacyjne, czy spotkania z bliskimi. Szkoda tylko, że grupa 1149 respondentów nie jest w stanie zobrazować całej populacji, a przecież nie bez przyczyny w ostatnim czasie tak dużą popularnością cieszą się zioła i środki farmakologiczne mające redukować stres. Jaki radzić sobie ze stresem? Jak się uspokoić i opanować nerwy? Jakie są sposoby na pozbycie się stresu? To jedne z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę pytań. Najwyraźniej więc nie poznaliśmy jeszcze najskuteczniejszej metody radzenia sobie z negatywnymi emocjami.


Czytanie - sposób na stres


Istnieje mnóstwo sposobów, dzięki którym możliwe jest redukowanie nieprzyjemnego napięcia. Niestety niektóre z nich wcale nie są łatwo dostępne. O ile pobiegać, czy pospacerować możemy zawsze, nie damy rady cyklicznie wybywać poza miejsce zamieszkania, czy inwestować w atrakcyjne rozrywki. Zamiast tego możemy skorzystać z innej opcji. Najlepszy sposób na stres to czytanie dla przyjemności. Są na to dowody.


Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek? –Zobacz

Naukowcy z University of Sussex już w 2009 roku przeprowadzili badania dowodzące, że czytanie książek dla przyjemności może zmniejszyć poziom stresu nawet o 68%. By korzystać z tych zbawiennych dla układu nerwowego właściwości czytania, wystarczy obcować z książką 6 minut dziennie.

Warto o tym pamiętać, bo to łatwo dostępna, niewymagająca nakładów finansowych aktywność, z której mogą korzystać wszyscy. Pozwólmy więc, by czytanie zapewniało nam eskapizm, czyli oderwanie się od rzeczywistości, przyjemnie relaksowało i jednocześnie dbało o kondycję naszego umysł.


Zapamiętajmy! 

Czytanie zmniejsza poziom stresu, a do tego powoduje korzystne zmiany w mózgu, wpływając na kondycję naszego ciała i duszy. Dowiedz się więcej

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl