Książka o depresji, która pomaga
Z nadmiarem, w języku potocznym zwykliśmy używać hasła „depresja”. Stosujemy je, gdy chcemy podkreślić własny lub cudzy, zły nastrój. W rzeczywistości jednak, choć czasem naprawdę mamy zły humor, albo nadmiar problemów na głowie, nasze odczucia nie mają nic wspólnego z ową jednostką.
Depresja, czy zaburzenia depresyjne to poważny, złożony problem zdrowotny. Zaburzenie objawia się między innymi: brakiem wiary w siebie i własne możliwości, poczuciem osamotnienia, smutkiem, pesymizmem, poczuciem winny, a nawet myślami samobójczymi. Oczywiście nie można zapominać, że w przypadku każdej osoby przypadłość przebiega inaczej. Może również towarzyszyć wielu chorobom, stąd leczenie musi mieć charakter indywidualny.
Jak
rozpoznać depresję?
Książka o depresji, która pomaga. powinna ułatwiać zrozumienie problemu zarówno chorym, jak i ich bliskim. Wielokrotnie osoby z otoczenia nie potrafią bowiem oferować właściwego wsparcia, Obecnie depresja, która dotyka coraz więcej osób, zaczyna być traktowana jako choroba cywilizacyjna. Ten przykry problem w ciągu życia dotyka nawet 17% ogółu populacji. Należy więc przywiązywać do niego szczególną uwagę.
Książka o depresji, która pomaga, musi być napisana łatwym do zrozumienia językiem. Obrazowe przykłady także są wysoko cenione. Poznajmy więc lekturę, która spełnia te warunki.
„Życie pozapsychotropowe” to książka, którą powinien przeczytać każdy. Zrozumiemy, co czuje osoba chora na depresję, jak ją wspierać, a czego nie robić. Niektóre, nierozważne zachowania mogą bowiem wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pobocznym obserwatorom często wydaje się, że wystarczy miłe słowo i zwracanie uwagi na pozytywne obszary codzienności. Zdrowy człowiek nie umie pojąc, jak można ich nie dostrzegać. Depresja sprawia jednak, że nic nie cieszy.
Główny bohater, którego poznamy to chorujący na depresję Karol. Chcąc przerwać swe cierpienia, zaczął sięgać po narkotyki. W ten sposób pogorszył stan swojego zdrowia. Nierozumiejąca go partnerka sprawiła, że poczuł się jeszcze gorzej i spróbował odebrać sobie życie. W tej historii następuje także sytuacja, z którą spotyka się wielu chorych. Jest to niepokojący moment, kiedy osoby z otoczenia pacjenta zaczynają sugerować, że nie potrzebnie przyjmuje on leki. Zdaje im się bowiem, że to właśnie farmaceutyki są źródłem problemu. Partnerka Karola nie potrafi zrozumieć jego choroby, dlatego nie może zaoferować mu wsparcia. Jej wypowiedzi będziemy poznawać poprzez wiadomości SMS.
Karol zacznie pisać dziennik, dzięki czemu dowiemy się, co czuje i myśli chory na depresję. W krytycznym momencie bohater trafi do szpitala psychiatrycznego, a wówczas przekonamy się, jak działają te placówki w Polsce. Będzie to bardzo emocjonujące doświadczenie. Ujrzymy wiele cierpiących osób, a każda z nich ma inny problem. Prócz bólu, cierpienia, rozpaczy i łez, dojrzymy także przejawy radości i marzenia o wyzdrowieniu.
„Powszechnie stany depresyjne nie są traktowane poważnie. Ludzie bowiem mają deprechę, bo nie zdali egzaminu, pada deszcz lub coś im nie wyszło. Takie spowszednienie choroby depresyjnej powoduje, że ludzie nie traktują chorego człowieka poważnie.
Dzięki książce Karola i opisom jego stanów, także tych najbardziej intymnych: myśli, wniosków i przemyśleń dotyczących jego życia, również seksualnego, czytelnik zbliża się do chorego, u którego występują objawy depresyjne. To przekaz, co zrobić, jak komunikować się z pacjentem, aby nie wyrządzić mu jeszcze większej krzywdy. W swojej książce Karol wskazuje nam, czego absolutnie nie wolno robić w relacji z chorym.
Wnikliwy czytelnik z łatwością odczyta te sygnały i przełoży na relację z pacjentem, członkiem rodziny, u którego występują objawy depresyjne”.
- „Życie pozapsychotropowe”, Karol Neubauer
Książka do nabycia na stronie:http://www.psychoskok.pl/produkt/zycie-pozapsychotropowe
Tematyka chorób i zaburzeń psychicznych jest bardzo ważna. Coraz więcej osób boryka się z tego rodzaju problemami i chce szukać wsparcia. Pomocne w tym obszarze okażą się mądre lektury, których treść będziemy mogli odnieść do prawdziwego życia.