Co lubimy czytać?

Obrazek artykułu
Rynek księgarski dosłownie zalewają tysiące pozycji. Niektóre z nich nigdy nie znajdują odbiorców, a inne są rozchwytywane przez czytelników. Co lubimy czytać? Warto się przekonać.

 Choć stan polskiego czytelnictwa nie ma się najlepiej, całkiem sporo książek znajduje odbiorców. Jest wielu fanów dobrych książek, którzy potrafią docenić wartościowe lektury. Jest także pokaźna grupa książkoholików, czyli osób, które ponoć są uzależnione od czytania i nie wyobrażają sobie ani jednego dnia bez książki. Ponadto coraz głośniej jest na temat prozdrowotnych właściwości czytania, które pozostaje jedną z najprzyjemniejszych form spędzania czasu wolnego. Do większych obaw nie ma więc powodu. Istotnie nie można mówić o imponującym wzroście zainteresowania czytelnictwem, ale pogorszenie także nie następuje.


Każdy wie, że rynek księgarski dosłownie zalewają tysiące książek. Do pokaźnej listy dawnych lektur każdego miesiąca dochodzą nowe pozycje. W ten sposób, w szalonym tempie powiększa się książkowy zbiór, na co z pewnością nie narzekają fani literatury. Jest z czego wybierać. Bez względu na indywidualne upodobania każdy znajdzie coś dla siebie.


Niestety wszystkich tych pozycji nie zdołamy przeczytać nigdy. Najlepsi są w stanie przeczytać w ciągu roku około 52 książek. Z braku czasu i nadmiaru obowiązków nie każdy jednak zdoła osiągnąć podobny wynik. W pewnym sensie naturalne jest więc, że wiele publikowanych pozycji leży gdzieś w kącie odłogiem. Niektóre książki nigdy nie znajdują odbiorców, a inne są rozchwytywane przez czytelników. Dzieje się tak od zawsze i najpewniej tak już pozostanie. Nad powodami nie warto zbyt długo się zastanawiać, bo jest ich wiele. W zamian możemy zrobić coś o wiele bardziej przyjemnego. Sprawdźmy, jakie książki cieszą się zainteresowaniem i jakie są najchętniej czytane?


Co lubimy czytać?


Jak wiadomo, gusta bywają zróżnicowane. Na całe szczęście ilość gatunków literackich wychodzi im naprzeciw. Każdy, bez względu na zainteresowania, może znaleźć książkę dla siebie. To dlatego nie istnieje możliwość, by określić jeden konkretny rodzaj książek, które cieszą się popularności. Wskazać można jedynie grupy pozycji, które z konkretnego powodu zasłużyły na zainteresowanie czytelników. Sprawdzimy więc, co lubimy czytać najbardziej?


Lubimy czytać bestsellery. Jak wiadomo, tytuł bestsellera zyskuje najlepiej sprzedająca się książka. Fakt, że kupuje ją wielu czytelników, jednoznacznie wskazuje, że jest to godna uwagi pozycja. Nie powinno więc dziwić, że po bestsellery sięgamy w pierwszej kolejności. W ten sposób zyskujemy pewność, że wybrana publikacja na pewno nas nie rozczaruje. Poza tym hasło bestseller rozbudza naszą ciekawość. Pragniemy przekonać się, co sprawiło, że tak wielu czytelników zechciało sięgnąć właśnie po tę, a nie inną książkę. Poza tym możemy mieć pewność, że będziemy na bieżąco z najbardziej poczytnymi lekturami.


Lubimy czytać nowości. Interesuje nas, jakie nowinki pojawiają się na rynku księgarskim i chcemy być z nimi na bieżąco. Obawiamy się bowiem, że ominą nas najciekawsze pozycje, a z czasem, gdy pojawią się kolejne, które zechcemy przeczytać, nie będziemy mieli czasu, żeby wrócić do poprzednich. Od dłuższego czasu intensywną promocją obejmuje się też książkowe zapowiedzi i przedpremierowe egzemplarze. W efekcie nim książka trafi do księgarń, już jesteśmy nią zainteresowani.


Lubimy czytać polecane książki polskich autorów. Doskonale wiemy, że na rodzimym rynku znajdziemy setki świetnych pozycji uznanych, zagranicznych pisarzy. Wiemy również, że polscy autorzy także zadziwiają warsztatem. Chcemy więc moc sięgać po ich książki. Przekonać się, co nowego przygotowali dla swoich czytelników i czym znów zamierzają ich zaskoczyć. Nie jest nam obojętne, że polscy pisarze są doceniani na rynku światowym. W pierwszej kolejności najczęściej sięgamy po książki, które doczekały się przełożenia na obcy język. Następnie, automatycznie zaczynamy sięgać po książki autora, którego poznaliśmy tą drogą. Nie warto się jednak ograniczać. Jest przecież mnóstwo polskich pisarzy, których należy poznać.


Lubimy czytać polecane komedie. Ta informacja na pewno nikogo nie dziwi.  Codzienność potrafi przytłaczać i oferować nam nadmiar problemów. Gdy obowiązków zaczyna być więcej niż wolnego czasu, a rutyna nie pozwala niczym się cieszyć, zaczynamy coraz gorzej funkcjonować. Wówczas potrzebujemy, choć chwili odprężenia, która poprawi nam humor. Na niektóre atrakcje nie zawsze można sobie pozwolić. Relaks z książką dostępny jest jednak zawsze dla każdego. To dlatego lubimy czytać polecane komedie. Wiemy, że w wolnym momencie pozwolą nam świetnie się bawić. Uśmiech na twej twarzy nie zniknie nawet na moment, jeśli sięgniemy po choć jedną z takich książek.


Lubimy czytać dobre thrillery. W prawdziwym życiu wolelibyśmy unikać niebezpiecznych,  ekstremalnych doznań. Nie zaszkodzi jednak bać się z książką w ręku. Literacka fikcja jest w stanie dostarczyć nam szarpiących nerwy doznań. Dobrze napisane dreszczowce do ostatniej strony nie pozwolą nam zaznać spokoju. Nie będziemy umieli przewidzieć, co się wydarzy i kto jeszcze okaże się niebezpieczny. Bohaterowie thrillerów bywają bowiem bardzo niejednoznaczni. Nie tak szybko albo wcale, nie będziemy więc mogli rozszyfrować ich prawdziwej natury. Po tego rodzaju książkach możemy spodziewać się nieoczekiwanych zwrotów akcji i zaskakującego zakończenia.


Lubimy czytać poradniki. To w nich poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a także wsparcia w codziennych problemach. Jest to gatunek, który w ostatnim czasie cieszy się niemalejącą popularnością. W zasadzie można znaleźć poradnik odnoszących się do konkretnego, interesującego nas obszaru. Dowiemy się, co i jak gotować, w jaki sposób się ubierać, jak przygotować pyszny deser, ale również, w jaki sposób zaradzić swoim finansowym problemom, uwolnić się od traum z dzieciństwa, czy pokonać nałóg.


Lubimy czytać książki psychologiczne. Z problemami emocjonalnymi bardzo trudno sobie radzić, więc czasem każdy z nas potrzebuje wsparcia. Niestety na wizytę u specjalisty nie wszyscy chcą się zdecydować. Wówczas szukamy dyskretnej i sprawdzonej pomocy, a książka nigdy nie wyda naszych tajemnic. Co więcej, wiele z tych książek piszą specjaliści lub osoby, które poradziły sobie z danym, psychicznym problemem. Niektórzy po przezwyciężeniu duchowych trudności, postanawiają bowiem udzielić wsparcia innym. Dowodzą, że nie ma sytuacji bez wyjścia i że nawet w obliczu choroby psychicznej można sobie poradzić. Na pewno przekonują nas o tym autobiograficzne pozycje napisane przez byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych.


Lubimy czytać powieści historyczne. Tego rodzaju pozycje bardzo nas interesują. Jest spora grupa czytelników, która ten gatunek ceni ponad wszystkie inne. Oczywiście rozróżniamy różne typy powieści historycznych. Z założenia gatunek łączy w spójną całość płaszczyznę historyczną i literacką. Jedynie od autora zależy, czy którakolwiek z nich będzie dominująca. To dlatego mamy powieści inspirowane historią, a zaraz obok nich publikacje, które wiernie odtwarzają minione dzieje.


Lubimy czytać opowiadania. Te nieduże formy ceni sobie wiele osób. Nie każdy ma bowiem ochotę i czas, żeby zagłębiać się w obszerną lekturę. Krótkie opowiadania jesteśmy w stanie przeczytać nawet w parę godzin. Z kilkuset stronicową książką nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Nie można oczywiście zapomnieć, jak urokliwe bywają zbiory opowiadań. W jednej pozycji wielokrotnie znajdziemy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt krótkich utworów. Dzięki temu, całkiem sporo czasu będziemy mogli cieszyć się czymś nowym i zaskakującym. Nie można także zapominać, że możemy dobrać zbiór opowiadań z konkretnego, najbardziej odpowiadającego nam gatunku literackiego.


Jak widać więc, lubimy czytać różne książki. Lektury dobieramy najczęściej pod kątem indywidualnych upodobań i potrzeb. Czytanie to atrakcyjna forma relaksu, z której z przyjemnością korzystamy. Fakt ten może jedynie cieszyć.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl