Wyzwanie książkowe – zaczytaj się

Obrazek artykułu
Od jakiegoś czasu w modzie są wyzwania książkowe. Aby odkryć korzyści i przyjemność płynącą z czytania pora jednak porzucić wygórowane, „czytelnicze wyścigi”. Nie przecież chodzi o ilość, ale samą chęć czytania.

Od dłuższego czasu dokładane są najrozmaitsze starania, mające pozytywnie wpłynąć na stan czytelnictwa. Jak wiadomo bowiem, choć cyklicznie mówi się o tym, jak wiele korzyści płynie z obcowania z książkami, Polacy wciąż czytają za mało. Co prawda cieszy, że dość dużo czyta młodzież, oraz że popularnością cieszy się literatura dziecięca, ale dorośli z pewnością czytają za mało. Ile książek czyta statystyczny Polak?


Okazuje się, że po ukończeniu nauki w szkole, gdzie obcowanie z literaturą jest odgórnie narzucone, większość osób rezygnuje z czytania. Łatwiejsze, atrakcyjne wizualnie rozrywki skutecznie odwodzą od podejmowania aktywności wymagających jakiegokolwiek wysiłku. Oczywiście problem ten nie dotyczy wszystkich. Znacząca grupa osób zawsze pamięta, że czytanie to prozdrowotna forma relaksu i nigdy nie rezygnuje z książek. Szkoda jedynie, że niektórzy najpewniej nigdy nie zechcą nawet sprawdzić, jak wiele mogłaby zaoferować im dobra lektura. W tej grupie są osoby zagrożone analfabetyzmem wtórnym. Całkowita utrata umiejętności nabytych w dzieciństwie i młodości jest praktycznie niemożliwa, ale ubytki w tym obszarze zawsze niosą ze sobą negatywne konsekwencje.


Warto zauważyć, że każdego roku pojawiają się atrakcyjne, czytelnicze akcje. Przeczytam więcej niż 52 książki w roku to jedna z nich. Zadanie może wydawać się niewykonalne, ale tak naprawdę wystarczy przeczytać choćby jedną książkę tygodniowo. Rok ma bowiem 52 tygodnie. By łatwiej było sprostać temu wyzwaniu, można sięgać po dowolne gatunki, a i objętość publikacji nie ma większego znaczenia. W rzeczywistości nie chodzi o ilość, ale samą chęć czytania. Jeżeli ktoś znajdzie jedynie tyle czasu, by w ciągu roku sięgnąć zaledwie po kilka książek, nikt nie będzie negatywnie go oceniał. W końcu ma to być nasz sposób na relaks, a nie tortura.


Wyzwanie książkowe – zaczytać się i odkryć w sobie nowe pasje

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/wyzwanie-ksiazkowe-zaczytac-sie-i-odkryc-w-sobie-nowe-pasje


Aby odkryć korzyści i przyjemność płynącą z czytania pora porzucić wygórowane, „czytelnicze wyścigi”. Nie próbujmy czytać, jak najszybciej, bo może umknąć nam wiele istotnych szczegółów. W zamian wybierzmy interesującą nas książkę, by w wybranym miejscu i czasie rozkoszować się jej treścią. W ten sposób kontakt z lekturą okaże się dla nas niebywale przyjemny.  


Czytanie powinno poszerzać nasze horyzonty, dostarczać nam wielu wiadomości i zapewniać masę emocji. Gatunków jest cała masa, więc możemy być pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie/ Wystarczy przejrzeć propozycje i zadecydować, na co mamy ochotę. Może zapragniemy się pośmiać, głęboko wzruszyć lub przestraszyć.


Co czytać? Korzyści płynące z czytania są nieocenione.
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/co-czytac


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl