Ile książek czyta statystyczny Polak?

Obrazek artykułu
Statystyki dowodzą, że Polacy nie czytają prawie wcale. Większość z nas to omniczytelnicy, ale około 6 milionów osób pozostaje poza kulturę pisma.

Nie od dziś mówi się o złym stanie czytelnictwa w Polsce. Cyklicznie prowadzone badania dowodzą, że czytamy stanowczo za mało. Większość z nas wybiera „prostsze” rozrywki. 


Osoby w średnim wieku, młodzi dorośli, młodzież, a nawet dzieci nie zna już świata bez mediów. Telewizja i internet pozwala uzyskać dostęp do atrakcyjnych, łatwo dostępnych treści. Unikając więc intelektualnego wysiłku, korzystamy właśnie z nich.


Wiedza na temat korzyści płynących z czytania nie zachęca nas, by sięgać po książki. Trudno nam zmienić niekorzystne nawyki, więc nawet nie próbujemy. Działania podejmowane na rzecz odmiany tej sytuacji zdają się nie przynosić większych efektów. Osoby, które nigdy nie czytały książek, nie zamierzają tego robić. Uważają, że ten rodzaj aktywności nie zasługuje na uwagę. Wobec takiego stanowiska trudno przedsięwziąć jakiekolwiek kroki.


Wyrobienie czytelniczych nawyków w dzieciństwie i młodości mogłoby wiele zmienić. Niestety, choć rodzice coraz chętniej czytają swym pociechom, gdy malec dorasta, książki znikają z jego życia. Pojawiają się lektury szkolne i teksty obowiązkowe do czytania. Te niestety często zniechęcają.



Ile książek czyta statystyczny Polak?
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazek-czyta-statystyczny-polak


Warto zastanowić się, czy naprawdę jest tak źle? Niestety tak. Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową ponad 63% Polaków, w ciągu roku nie przeczytało żadnej książki. Porównując bieżące doniesienia z wynikami z poprzednich lat, nie obserwuje się większych zmian. Kilkuprocentowe wahnięcia, w którąkolwiek ze stron zdarzają się cyklicznie. Dane dotyczące polskich czytelników nie prezentują się najlepiej.


10 faktów na temat polskich czytelników


1.       Ponad 6 milionów Polaków jest poza kulturą pisma, czyli w ciągu roku nie czyta żadnej książki, a nawet dłuższego tekstu.

2.       Ponad 5 milionów Polaków, nie ma w domu ani jednej książki.

3.       19 milionów Polaków po przekroczeniu 15. roku życia nie przeczytało nawet kilku stron książki.

4.       Około 5,5 milionów Polaków to omniczytelnicy. Są to osoby, które rocznie czytają chociaż jedną książkę, sięgają po gazety, czytują teksty w internecie.

5.       Ponad 40% Polaków czyta w ciągu roku przynajmniej jedną książkę.

6.       Co dziesiąty Polak czyta co najmniej siedem książek rocznie.

7.       Częściej czytają kobiety niż mężczyźni.

8.       Najwięcej czytają osoby w wieku 15-24 lata.

9.       Więcej czytamy swoim dzieciom niż sobie.

10.     Częściej wypożyczamy, niż kupujemy książki.


Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek?
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/umysl-silowni-nam-daje-czytanie-ksiazek


To jedynie kilka wybranych faktów. Zastanawiając się dłużej nad nimi, dojdziemy do wniosku, że istotnie nie jest najlepiej. Liczba osób, które nie obcują z kulturą pisma, istotnie jest zbyt duża. Działania na rzecz wzrostu poziomu czytelnictwa mogą jednak nie przynieść zbyt szybko wymiernych efektów. Miłość do książek należy pielęgnować od najmłodszych lat. Pozytywne nawyki wypracowywane przez lata mają szansę się utrwalić. Dzięki temu młody, a następnie dorosły człowiek będzie chciał czytać książki.


Czytanie to prozdrowotna, przyjemna forma relaksu i spędzania czasu wolnego. Koniecznie powinniśmy uczyć tego dzieci.


Dlaczego warto czytać dzieciom?
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac-dzieciom


Rozwijanie wyobraźni, zdolności pięknego wypowiadania się, czy nauka gramatyki i ortografii to tylko niektóre z zalet obcowania z książką. My jako dorośli musimy pamiętać, że głośne czytanie to najpiękniejszy czas, jaki możemy ofiarować dzieciom. Wspólne chwile spędzone z książką zacieśniają emocjonalną więź. Dziecko czuje się ważne i doceni, że te kilka chwil chcemy spędzać tylko z nim. Dzięki temu wspólnie przeżyjemy niejedną przygodę, poznamy zainteresowania malca, będziemy podkreślać ważne informacje, czy pożądane postawy. Wspólne czytanie  wpłynie także na kształtowanie czytelniczych nawyków. Dzięki temu młody człowiek kiedyś samodzielnie będzie sięgać po książki.


Czytanie książek przyczyną długotrwałych zmian w mózgu
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-ksiazek-przyczyna-dlugotrwalych-zmian-mozgu


Na całe szczęście jest wielu zagorzałych czytelników, a nawet książkoholików. To osoby, których nie trzeba przekonywać, że czytanie niesie, że sobą same zalety. Dowodzą one, że wielu dorosłych potrafi docenić lektury. Statystyczny Polak to przecież wzór stworzony na podstawie badania. Przyjmując jednak, że do wyciągnięcia wniosków posłużono się materiałem zebranym od 3000 tysięcy badanych, 63% zdaje się mniej straszne. Może więc, zamiast zastanawiać się kto i ile czyta sami sięgnijmy po książkę.


Co czytać?
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/co-czytac


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl