Mocna proza

Obrazek artykułu
Po książki sięgamy z wielu powodów, bo czytanie to prawdziwa przyjemność. Nie zawsze jednak mamy ochotę na słodkie i lekkie historie. Mocno proza to opcja dla chcących przeżyć ekstremalne, a momentami przerażające wrażenia.

Bogate zróżnicowanie gatunkowe sprawie, że każdy czytelnik ma szansę znaleźć coś dla siebie. Indywidualne upodobania nie mają znaczenia, bo współczesna literatura zdaje się nie mieć granic. Każdego miesiąca na rynku pojawiają się setki nowych pozycji. Autorzy robią wszystko, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom czytelników, a interesujące akcje czytelnicze zachęcają, by sięgać po lektury. Takim pokusom trudno się oprzeć.


Czytamy z wielu powodów, bo ta forma spędzania czasu wolnego ma wiele właściwości. Czytanie zmniejsza poziom stresu, relaksuje, pozwala oderwać się od codziennych problemów i zadbać o kondycję mózgu. Oczywiście można jeszcze wspomnieć, że czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty, pozwala zdobywać nowe wiadomości, czy uczyć się i doskonalić sztukę konwersacji. Są to jednak niuanse, o których wszyscy najpewniej już wiedzą, więc nie warto ich powtarzać. W zamian tego warto zastanowić się nad inną kwestią. Dlaczego i co lubimy czytać? To pytanie, które warto sobie zadać. Okazuje się, że nie zawsze mamy ochotę na lekkie i słodkie historie. Od czasu do czasu potrzebujemy nieco innych doznań.


Mocno proza to opcja dla chcących przeżyć ekstremalne, a nawet przerażające wrażenia. Tego rodzaju literatura będzie w stanie obudzić w nas niepokój, lęk, a nawet wywołać obrzydzenie. Dzięki temu, że literacka przestrzeń jest w pełni bezpieczna, możemy pozwolić sobie na wszystko, czego na pewno nie chcielibyśmy doświadczyć w rzeczywistość.


Mocna proza


Książek, które można zaliczyć do mocnej prozy, jest naprawdę całkiem sporo. Spośród nich wybrano takie, których z pewnością długo nie zapomnimy. Dziać będzie się wiele. Niejednokrotnie szaleńcze tempo akcji nie pozwoli nam na wytchnienie. Musimy jednak uważać, bo z każdą stronę poziom przerażenia będzie niebezpiecznie wyrastać.
Mocna proza obejmuje książki, które z założenia mają budzić w czytelnikach niepokój. Nie możemy więc oczekiwać, że zakończenie lektury ukoi nasze nerwy. Najpewniej dość długo pozostaniemy pod wrażeniem poznanej historii. Będziemy o niej myśleć, analizować wątki i głęboko zastanawiać się nad jej wymową. Tak silne doznania, choć czasem, naprawdę warto sobie zapewnić.


Mocno proza – dobre kryminały. Jak wiadomo, kryminał jest gatunkiem zgodnie, z którym fabuła książki zostaje zorganizowana wokół zbrodni. Czytelnicy sięgający po tego rodzaju pozycje zyskują szansę, by poszukiwać sprawców i poznawać motywy ich działania. Za intrygującą uchodzi również możliwość wcielania się w rolę detektywa, czy przedstawiciela prawa. Rozwiązywanie sprawy nigdy nie jest łatwe. Autorzy dbają bowiem, żeby nic nie było oczywiste.


Mocna proza – dobre thrillery. To kolejny gatunek zapewniający ekstremalne wrażenia. Thriller nie oznacza przecież nic innego jak dreszczowiec. Autorzy tego rodzaju lektur dokładają wszelkich starań, żeby wywołać u czytelników dreszcz emocji. Właśnie dlatego fabuła stopniowo buduje napięcie i nie pozwala nic przewidzieć. Tego rodzaju książki zawsze gwarantują ekscytujące tajemniczość.


Mocna proza – dobre powieści sensacyjne. To lektury dla wszystkich, którzy lubią zawrotne tempo akcji. Dynamiczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła zapiera dech w piersiach. Sięgając po tego rodzaju książki, najpewniej nie będziemy umieć oderwać się od czytania. Kolejne kartki, czy rozdziały, będą dostarczać nam intrygujących wrażeń, motywując, by bez przystanku czytać dalej.


Wskazane książki należą do mocnej prozy. Żadna z nich z pewnością nas nie rozczaruje. Nie bez przyczyny bowiem szybko zdobyły uznanie czytelników, którzy już zdążyli po nie sięgnąć. Jeśli przyjdzie nam ochota, by poznać kolejne tytuły, możemy zerknąć w przestrzeń wspomnianych gatunków.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl