Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?

| Dodano: 16 listopad 2018 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

„Został w pokoju sam na sam ze swoim wieloletnim katem. Patrzył na niego z pogardą, celując prosto w twarz.
– Phhhh…. – zamruczał cicho pod nosem, udając wystrzał. Wyobrażał sobie, jak jego głowa eksploduje, tworząc na ścianach krwawe rozbryzgi.
Nie, to nie byłby dobry pomysł. Postanowił zadziałać metodycznie. Dowlókł starego pod ścianę i posadził, opierając o nią. Przyłożył lufę do jego lewej skroni – ojciec był mańkutem. Bez mrugnięcia okiem pociągnął za spust. Pokój wypełnił się hukiem, któremu niemal jednocześnie zaczął wtórować płacz młodszego rodzeństwa. Kat osunął się na ziemię. Andrzej z satysfakcją patrzył, jak strużka krwi spływa po jego twarzy i tworzy na podłodze ciemniejącą kałużę. Broń miał wciąż wycelowaną w niego, jakby się bał, że może jeszcze ożyć. Zupełnie stracił poczucie czasu.
– Chryste Panie! Co tu się… – dopiero krzyk matki, która właśnie wróciła do domu, wyrwał go z tego odrętwienia.
– Nic. Dzwoń na milicję. Nasz nieodżałowany ojciec popełnił samobójstwo – rzucił beznamiętnie i położył broń przy lewej dłoni trupa”.

Brutalny i mroczny thriller psychologiczny, w którym do samego końca nie będziemy wiedzieć, która z przedstawianych nam wersji zdarzeń jest prawdziwa.

Zawrotne tempo akcji i bohaterowie tak niejednoznaczni, jak psychopatyczny pedofil Bromski, czy prokurator PRL ścigający pewną dziewczynę, sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.

Patronat nad książką objęli: itysiek.reads, Kulturalne rozmowy, dlaLejdis - portal dla kobiet,

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/uspiona/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?"

Opinia

Awatar użytkownika

W krótkiej na niecałe 200 stron opowieści poznajemy kilku głównych bohaterów:
- Majka - dziewczyna, która budzi się w szpitalu, nie pamiętając co się stało. Uciekając za nieznanymi bliżej przestępcami.
- Andrzej - chłopak, który zostaje zatrzymany przez policję za zabójstwo ojca. Przymusowo wstępuje w szeregi policji i zajmuje się "czarną robotą".
- Redaktor - młody dziennikarz szukający sposobu na wybicie się, pomaga dziewczynie w ucieczce.
- Rylski - szantażowany mężczyzna
-Komisarz - gliniarz przed pięćdziesiątką, nie lubiący za bardzo jakiejkolwiek pracy, wykorzystujący Szybkiego.
- Jagoda - dziewczyna z dobrego domu, poszukująca nowych przygód.
- Bromski - bezwzględny i brutalny prokurator, bez żadnych hamulców, wykorzystujący ludzi do własnych celów.


"Cały ten świat jest tylko kalejdoskopem w rękach Boga. A my jesteśmy małymi, kolorowymi szkiełkami. Dla niego to tylko zabawa, układanie za każdym razem nowych wzorków. A nam całe życia wywracają się do góry nogami."
Losy wszystkich bohaterów bardzo niespodziewanie się ze sobą łączą. Jak dla mnie głównymi bohaterami były Majka i Jagoda. Cała historia jest wyjątkowo pokręcona i momentami sama się w niej gubiłam. To daje niesamowity efekt tajemniczości, a samą książkę czyta się bardzo szybko. Oprócz tego w książce jest całe mnóstwo przemocy, zła, brutalności, grozy i psychozy. Cały czas coś się dzieje, a wydarzenia z przeszłości mieszają się z tymi obecnymi. 


" - W tym wierszu chciałam pokazać - zaczęła po wzięciu kilku głębokich wdechów - że moje "ja" rozpadło się na kawałki. Nie wiem, kim jestem. Czuję, że jakaś ważna część mnie wędruje gdzieś, a ja próbuję ją odnaleźć"
Jak dla mnie bardzo ciekawe były przemyślenia dziewczyny odnośnie jej życia. Tego co się w nim dzieje i jak radzi sobie sama z sobą. Te fragmenty przepełnione są autentycznością i dziwną niemocą bohaterki. 

Oprócz tego autorka pokazuje różnice PRL-owskiej przeszłości i demokratycznej współczesności. W świecie komuny panami "lokalnego" świata byli milicjanci i prokuratorzy, którzy wpływali na politykę. Z drugiej strony współczesność i rzeczywiste wydarzenia, takie jak: przepychanie ustaw czy zakaz wstępu dziennikarzy do sejmu.

cała na http://czytamjakchce.blogspot.com/2019/01/2-gdzies-pomiedzy-jawa-rzeczywistoscia.html

15 styczeń 2019 09:49

Opinia

Awatar użytkownika

Mocna książka, autorka ma potencjał...Chętnie przeczytam inne jej publikacje.
Jak dla mnie bomba - polecam Czytelnikom lubiącym się bać, dla rządnych mocnych opisów... ta książka to mój strzał w dziesiątkę. Świetna

10 styczeń 2019 13:29

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy