Utracona pamięć w książkach

Obrazek artykułu
Móc zapomnieć wszystko, co przykre, bolesne i złe, to marzenie, które nigdy nie powinno się spełniać. Utracona pamięć w książkach uświadomi nam, jak cenne są nawet najtrudniejsze wspomnienia. Bez nich w pełni nie można być sobą.

Ludzka pamięć to bezcenny zbiór informacji, wrażeń zmysłowych i symboli. Na drodze procesu zapamiętywania gromadzimy niezliczoną ilość danych. Tym sposobem nabywamy określone formy zachowania lub przyswajamy wszystko, co na nas oddziałuje. Ponadto, zdolność zapamiętywania pozwala przechowywać w umyśle obraz własnej świadomości. Proces włączania do pamięci napływających do nas danych oraz ich organizowania i przekształcania w psychologii określa się mianem kodowania. Ludzki mózg jest w stanie kodować docierające do niego treści przy pomocy wielu rodzajów receptorów. Jest to, podobnie jak przechowywanie informacji, złożony proces pamięciowy przebiegający w wielu fazach. Badaniami nad nim zajmuje się psychologia poznawcza.


Zapominanie, czyli utrata możliwości przypominania sobie wcześniej zapamiętanych treści to również podstawowy proces pamięciowy. Do dziś nie powstała jedna teoria mająca wyjaśnić jego naturę. Między innymi wynika to z faktu. że utrata zapamiętanych danych może przyjmować odmienne formy w określonych systemach pamięciowych i mieć różne podłoże neurologiczne.


Utrata pamięci, czyli amnezja to częściowy lub całkowity zanik pamięci długotrwałej. Wyróżnia się różne typy amnezji oraz jej przyczyny. Pośród powodów najczęściej wymienia się: urazy głowy, fugę dysocjacyjną, zaburzenie nerwicowe, czy chorobę Alzheimera. Często mawia się, że byłoby dobrze móc zapomnieć wszystko, co przykre, bolesne i złe. Lepiej jednak, by podobne marzenia nigdy się nie spełniały. Pozbawieni pamięci, w pełni nie moglibyśmy być bowiem sobą. Utracona pamięć w książkach uświadomi nam, jak cenne są nawet najtrudniejsze wspomnienia. Motyw ten w literaturze pojawia się dość często.


Amnezji doświadczy bohaterka powieści „Projekt koniczyna”, Alex. Obudzi się ona w szpitalu, nie pamiętając, kim jest i czemu znalazła się w tym miejscu. W odzyskiwaniu wspomnień zechce wspierać ją przyjaciółka, ale czy Alex powinna jej ufać? Z pewnością nie, ponieważ ta zamierza celowo wprowadzać ją w błąd. Dlaczego? By uzyskać odpowiedź na to pytanie, będziemy musieli poczekać. W odkrywaniu prawdy o sobie Aleks wspomoże jej stary dziennik. To w nim odnajdzie cenne zapiski. Bohaterka dość szybko zorientuje się, że ich treść jest niezgodna z sugestiami podawanymi przez przyjaciółkę. Niestety. Większy niepokój wzbudza w niej poczucie, że komuś powinna pomóc. To pełna tajemnic i intryg powieść wielokrotnie nas zaskoczy. Obdarzona nadprzyrodzonymi mocami Alex z czasem odkryje, że była istotnym elementem Projektu Koniczyna. A czy dowie się, czemu wciąż obserwuje ją pewien mężczyzna?



Utraty pamięci doświadczy też bohaterka powieści Nić Ariadny. Jest to trzymająca w napięciu opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. Kiedy Agata obudzi się w szpitalu, nie pamiętając, kim jest, jak ma na imię, gdzie mieszka, co lubi, a czego nie znosi, będzie zagubiona. Niemożność rozpoznania w lusterku własnej twarzy spotęguje jej przerażenie. Nikt nie pomoże jej odzyskiwać wspomnienia, ponieważ nikt jej nie szuka. Za moment będzie jeszcze gorzej. Wokół zaczną dziać się dziwne, tajemnicze i niebezpieczne rzeczy. Bohaterka nie zamierza się poddać. Zrobi wszystko, by poznać prawdę o sobie. Tylko, czy to, co odkryje, będzie na pewno dla niej dobre? Dowiemy się dopiero pod koniec tej trzymającej w napięciu od pierwszej do ostatniej strony powieści.


Bez wyjścia to druga część tej opowieści. Przekonamy się, że ślady po utraconej pamięci nękają Agatę. Przed nią staną kolejne groźne wyzwania, więc trudno jej będzie znaleźć czas, by zadbać o siebie. Może dlatego w pewnym momencie zostanie porwana?




W zaprezentowanych powyżej książkach motywem przewodnim jest utracona pamięć. Niemożność natychmiastowego odzyskania wspomnień zapoczątkowuje w życiu bohaterek tych powieści serie tajemniczych zdarzeń. Prawdziwe życie to jednak nie barwna literatura, dlatego amnezja z pewnością nie byłaby w stanie stać się zaczątkiem tak nieprawdopodobnych i kończących się pozytywnie historii. Lubiący tego rodzaju emocjonujące opowieści nie powinni jednak czuć się zawiedzeni. W wolnym czasie ekstremalnych wrażeń dostarczyć mogą nam bowiem powieści sensacyjne.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl