Seryjni mordercy w książkach

Obrazek artykułu
W literaturze coraz częściej poszukiwani są zabójcy, psychopaci, okrutni zbrodniarze oraz wszelkiej maści dewianci. Seryjni mordercy w książkach budzą lęk, ale przerażenie to silna podnieta. Warto się skusić.

Spokój ducha, wewnętrzna harmonia, równowaga psychiczna i zdrowie fizyczne to bezcenne wartości. Wszyscy staramy się dbać o komfort życia. Oczywiście najróżniejszych, problematycznych sytuacji nie da się uniknąć. To urok istnienia. Nie bez przyczyny natura wyposażyła nas w instynkt samozachowawczy. Czasem powinniśmy odczuć przerażenie. Strach może wyczulić nas na ewentualne zagrożenia. Psychologowie już dawno temu stwierdzili, że dreszczowce, czy horrory to rozładowujące negatywne napięcia pozycje. W trakcie kontaktu z tego rodzaju pozycją, rozważamy, co zrobilibyśmy w podobnej sytuacji? W jaki sposób ustrzeglibyśmy się przed groźnym oprawcą? Najpewniej dlatego coraz częściej niebezpieczni mordercy goszczą w książkach.


„Niektórzy zabijają dla pieniędzy, inni, aby zaspokoić żądzę krwi (Książki o seryjnych mordercach często wywołują, szok i gęsią skórkę: autorzy lubią inspirować się prawdziwymi maniakami i prawdziwą historią. Po części dlatego właśnie opisane poniżej historie są tak okrutne i przerażające. Jednak w kontekście literatury i czytania jest to niezwykle wciągające i interesujące".– Legionowo, gazetapowiatowa.pl


Seryjni mordercy w książkach są poszukiwani przez spragnionych przerażających emocji. Takich odbiorców zaciekawi jedynie zabójczo niebezpieczny bohater. Najlepiej jeżeli cechuje się on skomplikowaną osobowością. Jest również ciekawie, jeżeli w trakcie czytania stopniowo ujawniona zostaje, pełna obrzydliwych tajemnic przeszłość postaci. Najczęściej wówczas wyjaśnione zostaje, dlaczego ktokolwiek zabija. Mordercę można polubić. Wystarczy tylko, takiego, któremu, choć troszkę można zaufać.



Pora poznać seryjnych morderców w książkach. Wielu z nich długo będzie śnić się nam po nocach. Podobnych okropności najpewniej jeszcze nie doświadczyliśmy. Teraz zyskujemy taką szansę. Możemy być pewni, że chodź przerażeni, na pewno powrócimy żywi.



Najbardziej przerażają mordercy, którzy czają się, gdzieś pośród nas. „Seryjni mordercy – suma wszystkich lęków" to wstrząsająca książka, która portretuje bestialskich zabójców. Przede wszystkim przystępna treść próbuję odpowiedzieć na kluczowe pytania psychologiczno – kryminalistyczne. Rozważano, czy jest możliwe, że niektórzy rodzą się z genem zabijania. Zastanawiano się, jakie traumy są w stanie skłonić nawet najbardziej spolegliwe osoby, do zabicia innego człowieka. Oczywiście na wiele spraw spojrzano z prawnej perspektywy. W końcu każdy zasługuje na obronę i sprawiedliwą karę. Czy jesteśmy z tym zgodni? Na to pytanie spróbujmy odpowiedzieć zaraz po przeczytaniu odniesień do drastycznych zabójstw.


„Kemper uznał to za akt sprawiedliwości. Nadal nieusatysfakcjonowany zgwałcił bezgłowe ciało swojej matki, głowę zaś ustawił na kominku i użył jako tarczy do gry w rzutki".- „Seryjni mordercy...”.


http://www.psychoskok.pl/produkt/seryjni-mordercy-suma-wszystkich-lekow/


Psychopaci, okrutni zbrodniarze, Zabójcy, czy niebezpieczni odmieńcy od zawsze obecni byli w literaturze. Bez zła nie da się przecież podkreślić znaczenia dobra. Współczesne powieści naprawdę świetnie poradziły sobie z tym tematem. Przekonują o tym zaprezentowane poniżej tytuły.


Książka o seryjnym mordercy to „Maślana. Czas pokoju". Główny bohater masowo zabija za pieniądze. Fabuła tej powieści rozgrywa się w nie rzeczywistym świecie zamieszkiwanym przez seryjnych zabijaków, brutalny gangsterów, mafiozów i podstępnych rzezimieszków. Tutaj bezpiecznie mogą czuć się jedynie najsilniejsi. Ci słabi oraz dopuszczający się czynów niezgodnych z panującymi w tym zdeprawowanym zakątku, muszą zakładać swój zgon. Przedstawiony w tytule Maślana od wielu lat żyję z popełnionych morderstw. Jego cechą charakterystyczną jest opanowanie w ekstremalnych momentach oraz broń, którą się posługuje, ponieważ są to ostre jak brzytwy miecze. Przyjdzie dzień, kiedy Maślana zyska szanse, żeby stanąć po drugiej stronie. Po tej lepszej bohater pozna atrakcyjną panią naukowiec. Może uczucie będzie w stanie zmienić serce seryjnego mordercy. Czy taka sytuacja w ogóle jest możliwa? Warto się o tym przekonać.



http://www.psychoskok.pl/produkt/maslana-czas-pokoju/


Jeden z najbardziej przerażających morderców w „44 dni" będzie próbował zabić 44 osoby. Ten psychopatyczny zabójca, bo inaczej nazwać go się nie da, to nie jaki Tomasz Król. Przez wiele lat bohater ten prowadził raczej spokojne, dość przewidywalne życie. Sam z siebie nigdy nie odczuwał emocji napawających go tak wielką wściekłością, aby odebrać komuś życie. Wszystko uległo dramatycznej przemianie, kiedy jego przyjaciel pozostawił mu listę 44 nazwisk. Tym sposobem wskazał mu, kogo ma unicestwić. Tomasz nie prosząc, o jakikolwiek sensowne wyjaśnienia, po prostu automatycznie zaczął realizować wyznaczoną mu posępną misję. Chwilowe opamiętanie nadeszło dopiero po zabiciu kilkudziesięciu osób. Dopiero wówczas Tomasz zaczął zastanawiać się, po co w ogóle to robi. Przypadkowe, niezwiązane ze sobą ofiary, a naprzeciw nich jeden seryjny morderca, który nie wie nawet, co stanie się, kiedy wypełni zadanie, czyli zabije ostatnią osobę z czarnej listy. Zakończenie tej powieści bardzo zaskakuje.


http://www.psychoskok.pl/produkt/44-dni/

Zmiany społeczne i kulturowe sprawiły, że seryjni mordercy zdają się bardziej okrutni. Oczywiście motyw zbrodni jest oczywisty, ale literacka otoczka tego zagadnienia potrafi zaostrzyć akcje, dowodzą tego thrillery.


Seryjny morderca nawiedziłMiasteczko Pomroka". Jest to bardzo mocny thriller psychologiczny. Pomroka to niewielka wiejska miejscowość. Zamieszkują ją ksenofobiczni, wierzący w zabobony mieszkańcy, którzy mają na sumieniu wiele okropnych występków. Pomroka to miejsce, w którym dochodzi do pedofilii, aktów dewiacji seksualnych i linczu. Można się było spodziewać, że w tak zdeprawowanym środowisku wyrośnie jakiś ohydny zbrodniarz. Doszło do tego szybciej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Najpierw zamordowany zostaje 18-latek, następnie wychodzi na jaw, że znikają licealistki. Z trzech porwanych, przeżyją tylko dwie. Całą tę sprawę przyjdzie wyjaśniać mężczyźnie z przeszłością, oraz kobiecie po przejściach. Jest to Kira Mazur oraz Fabian Krakowiak. Autor w wywiadzie odnośnie tej książki zdradził, jakie emocje wywołała w nim konieczność, powołania do istnienia seryjnego mordercy.

Nie mogło być inaczej, dla realizacji mojego celu to musiał być „seryjny”. Przyznam, że nie miałem z tym większego problemu. Jeśli, to tylko z jego motywacją, którą musiałem skonfrontować i wywieść z czegoś mocno dramatycznego, co musiało się odbić na psychice tej postaci. Z jednej strony to on sam, nie otrzymawszy w porę pomocy, wpędza się w otchłań zła, a z drugiej strony brak akceptacji społecznej, powierzchowne traktowanie innych, ocenianie ich według w sumie prymitywnych schematów, trzyma go w tej otchłani".

http://www.psychoskok.pl/produkt/miasteczko-pomroka/

Morderca stał się również bohaterem thrillera psychologicznego, „On". Ta historia opowiada o dramatycznych losach kobiety zakochanej w psychopacie. Owa kobieta to piękna, inteligentna Józefina. Od wielu lat z rozwagą realizowała swój plan na przyszłe szczęśliwe, spokojne życie. Tylko przez moment chciała poczuć zapomniane doznania. To dlatego wybrała się z przyjaciółką do baru. Szkoda, że ta przyjemność zakończyła się tragicznie. Najpierw Józefinę dosłownie opętało szaleńcze pożądanie do nowo poznanego mężczyzny. Następnie, pomimo prób, nie potrafiła uwolnić się spod jego uroku. Andrzej w końcu ujawni swoje przerażające oblicze. Mąż Józefiny zostanie zabity, jej przyjaciółka porwana, a ona sama zwabiona w pułapkę. Do akcji musiała wkroczyć policja. Co niezwykłe, ostatecznie Józefina pomimo traumy, odnajduje godnego zaufania partnera. Autorka wyjaśniła, dlaczego naraziła swoją bohaterkę na tak skomplikowane sytuacje.

„Myślę, że mam większe predyspozycje do opisywania krwawych scen niż romantycznych. Od początku, kiedy Józefina pojawiła się w moich myślach, chciałam, by jej odwaga została wystawiona na próbę. Chciałam, by zmierzyła się z tragedią w obliczu zagrożenia.


Chciałam, by z Andrzeja wyszedł psychopata. Chciałam, by skrzywdził Józefinę w każdy możliwy sposób, a jednak ona i tak się podniosła".


http://www.psychoskok.pl/produkt/on/


Seryjni mordercy są, byli i będą w książkach. Ich obecność zdaje się niezastąpiona w sytuacjach, kiedy ze złem ma walczyć dobro i delikatność. Podobne właściwości wykazują horrory, thrillery oraz kryminały.


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl