Co czytać dzieciom?

Obrazek artykułu
O tym, że warto czytać dzieciom wiedzą wszyscy. To dlatego rodzice i opiekunowie bardzo często zadają sobie pytanie. Co czytać dzieciom? Okazuje się, że wybór lektury ma znaczenie.

 Czytanie to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować dzieciom. Chwile spędzane na wspólnym poznawaniu lektury wzmacniają emocjonalną więź łączącą dziecko z opiekunami. Oczywiście kontakt z literaturą to szereg korzyści. Zalety głośnego czytania dzieciom to między innymi: rozbudzanie wyobraźni, zapewnianie kontaktu z piękną polszczyzną, przekazywanie wartościowych treści i ważnych informacji, rozbudzanie ciekawości światem, czy nauka mądrego spędzania czasu wolnego. Długo można by wymieniać podobne atuty czytania najmłodszym, Najważniejsze jednak, by pamiętać, że w trakcie czytania dziecku, zaspokajamy jego potrzebę bliskości.


Bajkoterapia – książki dla dzieci, czytanie z dzieckiem


Co czytać dzieciom? To pytanie, które bardzo często zadają sobie rodzice i opiekunowie. Okazuje się bowiem, że wybór odpowiedniej lektury ma znaczenie. Najmłodszym odbiorcom literatury przede wszystkim poleca się pięknie ilustrowane książeczki o lekkie, łatwej i do zrozumienia treści. Wierszowane opowiastki oraz krótsze i dłuższe rymowanki nigdy nie rozczarowują, stąd tego rodzaju pozycje zasługują na szczególną uwagę. Wybierając książeczkę dla dziecka, nie można również zapominać, że miłe skojarzenia zawsze budzą zwierzęcy bohaterowie.


Co czytać dzieciom? – SPRAWDŹ


Ilość książeczek dla dzieci, które znajdziemy na rynku wydawniczym, jest imponująca. Z tak bogatej gamy niełatwo jednak dokonać wyboru. Poznajmy więc kilka polecanych tytułów. To jedne z nowszych pozycji przygotowanych z myślą o najmłodszych.
Najpiękniejsze wiersze dla dziecipowinien móc poznać każdy malec. W tej pięknie ilustrowanej pozycji zebrano bajki z morałem. Z każdej z nich płynie ważna nauka. Mowa będzie o trosce i szacunku, jakim należy obdarzyć przyrodę. Niezwykle sympatyczni, zwierzęcy bohaterowie stali się nośnikami cech, które posiadają ludzie. Sytuacje, w jakich przyjdzie im się znaleźć, z łatwością można odnieść do prawdziwego życia. Będą one uczyć dzieci, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Czasem nie wszystko się układa, ale nie warto zbyt długo się smucić, bo ostatecznie zawsze znajdzie się mądre rozwiązanie. Warto wspomnieć, że na przykładzie bohatera i Jasia zostało również podkreślone znaczenie mówienia prawdy. Ponadto ta książeczka doskonale sprawdzi się w roli pierwszej samodzielnej czytanki.


Polecamy - https://malpiszon.pl/  - Metalowe drabinki gimnastyczneZwierzaki i super dzieciakito zbiór humorystycznych wierszyków. Ich lektura skłoni najmłodszych do wielu ważnych refleksji. W każdej rymowance postawione zostało bowiem pytanie. Maluch powinien spróbować udzielić na nie odpowiedzi i porozmawiać na dany, poruszony w bajce temat z rodzicem. Dzięki temu utrwali sobie zdobywane w trakcie lektury informacje. Dotyczą one zasad prawidłowego zachowywania się wobec innych ludzi oraz przyrody i jej mieszkańców. Dzięki wesołym bohaterom, jak na przykład gadatliwa żaba, nauka stanie się prawdziwą przyjemnością. Rozbawione przez zwierza dzieci po lekturze tej książeczki z całą pewnością zaczną uważnie przyglądać się otoczeniu. Nawet w zakamarkach mogą przecież mieszkać maleńkie stworki.


Zaczarowany światto bajka, która zabierze dzieci w podróż po pełnych radości krainach. Oczywiście są to magiczne, baśniowe miejsca, w których zdarzyć może się wszystko. Bohaterowie, których pozna malec io urocze zwierzęta. Krótkie rymowanki przedstawiają ich charakterystyczne cechy. Piękne ilustracje umilają czytanie, pobudzając dziecięcą wyobraźnię. Jest to lektura zachęcająca do wielokrotnego czytania. Łatwością okaże się zapamiętywanie rymowanych fraz. Jest to wspaniałe, rozwijające pamięć ćwiczenie, więc warto zachęcić dziecko, by spróbowało spamiętać zdania dotyczące wybranego bohatera.


Zaczarowany księżyc to mądra bajeczka, która umili dzieciom przygotowywania do snu. Zgromadzono w niej 15 rymowanek. Poznani bohaterowie będą zachęcać do utrzymywania czystości i dbania o higienę. Maluchy poznają przemiłe duszki, skore do rozmowy przedmioty codziennego użytku, a także zaczarowany księżyc oraz przemiłą Przytulankę. Nie zabraknie pouczających wskazówek, choć najważniejsza będzie zabawa. W momencie, gdy nadejdzie czas układania się do snu, piękną kołysankę zanuci natomiast wietrzyk. Jest to lektura, która wskazuje dzieciom oraz przypomina dorosłym, jak ważny jest kojący klimat wypoczynku. To dlatego wszyscy czytelnicy zostaną zachęceni do słuchania muzyki, a dokładnie utworów Brahmsa.


Pokrótce przedstawione pozycje to książeczki, które warto czytać dzieciom. Oczywiście polecanych najmłodszym tytułów jest o wiele więcej. Gdy zechcemy je poznać, powinniśmy wiedzieć, że mądre książki dla dzieci zgromadzono – TUTAJ

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl