Dlaczego warto czytać dzieciom bajki na dobranoc

Obrazek artykułu
O tym, że w życiu dzieci nie powinno zabraknąć książek, wiemy wszyscy. Dlaczego jednak warto czytać dzieciom bajki na dobranoc? I czy na pewno każda książeczka nadaje się, by czytać ją przed snem?

O zaletach czytania dzieciom mówi się bardzo dużo. Dowiedziono bowiem, że kontakt z książkami pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Od początku życia warto czytać malcowi bajeczki, pokazywać kolorowe ilustracje i pozwalać poznawać książkowych bohaterów. Ta przyjemna aktywność przyniesie ze sobą same korzyści. Dziecko będzie łatwiej uczyć się poprawnej pięknej polszczyzny, sztuki konwersacji i swobodnego wypowiadania się w różnych sytuacjach. Tych, jak wiemy, w życiu nie będzie brakować, dlatego warto, aby młody człowiek nie miał problemów z tworzeniem ustnych wypowiedzi.


Oczywiście korzyści praktyczne to nie wszystko. Czytanie dzieciom na głos pobudza ich fantazje, ciekawość, nowe zainteresowania, a nawet rozwija empatię. Okazuje się, że czytana historyjki, mogą stanowić doskonały przykład do naśladowania. Opisane sytuacje oraz występujących w nich bohaterowie celowo mają przekazywać dzieciom pożądane wartości i postawy godne naśladowania. Autorzy książeczek dla dzieci bardzo dbają, aby lektury proponowane najmłodszym były na bardzo wysokim poziomie. To wielokrotnie trudne zadanie, bo okazuje się, że od literatury dziecięcej wymaga się najwięcej. Treść powinna nieść ze sobą określone wartości edukacyjne i wychowawcze. Niezmiernie ważna jest fabuła, ale również szata graficzna całej pozycji. W lekturach dla młodszych dzieci nie może zabraknąć kolorowych ilustracji, które powinny dopełnić treść. W końcu czytając dzieciom, wpływamy na kształtujące się czytelniczy gusta, więc muszą to być naprawdę wartościowe książeczki. Takie, które będą atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim mądre. Powinniśmy dowieźć  dziecku, że czytanie to atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale też przyjemna forma, dzięki której można się uczyć. W końcu na etapie nauki w szkole nasza pociecha będzie musiała „zaprzyjaźnić się” z książkami.


Skoro warto czytać dzieciom, pojawiają się dodatkowe pytania. Rodzice czasem zastanawiają się, jak często czytać dzieciom, i co czytać dzieciom? Ilość atrakcyjnych książeczek jest przecież niewiarygodna. Okazuje się, że w przypadku czytania dzieciom, nie istnieją żadne ograniczenia. Jeśli my i malec mamy ochotę obcować z książkami, powinniśmy to robić. Gdy będą to wartościowe pozycje dedykowane właśnie najmłodszym, na pewno zagwarantują jedynie pozytywne korzyści.


Dlaczego warto czytać dzieciom bajki na dobranoc


Dość modne jest czytanie dzieciom na dobranoc. Chwilę przed snem spędzone wspólnie z książeczką w wielu domach są już tradycją. To piękny nawyk, który zacieśnia emocjonalną więź między opiekunem a dzieckiem. O tym ,dlaczego zamiast telewizyjnego programu lepiej zaoferować dziecku przeczytanie bajki, można długo opowiadać. Wszyscy wiemy przecież, że czas przed snem powinien sprzyjać wyciszeniu.


To dlatego, najkorzystniejsze wydaje się, gdy malec będzie mógł spokojnie wylegiwać się w łóżku, a my będziemy czytać mu z właściwą intonacją. Spokojny, łagodny ton głosu wprowadzi miłą atmosferę. Dzięki temu przytulenie się do poduszki i zamknięcie oczu stanie się przyjemnością. Warto jednak pamiętać, że nie każda bajka nadaje się do czytania przed snem. Emocjonujące historyjki zostawmy do czytania w trakcie dnia. Pełna przygód i dynamiki historia, zamiast wyciszyć może bowiem zachęcić do aktywności, a przecież wieczorem nie chcemy, żeby dziecko bawiło się, ale by przygotowywało się do snu. Do czytania na dobranoc warto więc wybrać konkretną bajeczkę. Taką, która zawierać będzie spokojną opowieść.


Na dobranoc warto przeczytać dziecku bajkę „Zaczarowany Księżyc”. Książeczka zawiera 15 rymowanych, pięknie ilustrowanych opowiastek. Każda z nich to zupełnie inna historia, ale wszystkie spełniają cele dydaktyczno-wychowawcze. Bohaterami, których będzie mógł spotkać mały czytelnik, są przedmioty pomagające w przygotowania do snu, a także przemiła Przytulanka misio, czy sympatyczne duszki. Okaże się, że nawet wieczorna toaleta może być frajdą.


]Książka do nabycia na stronie: http://www.psychoskok.pl/produkt/zaczarowany-ksiezyc


Propozycje bajek, które warto przeczytać dzieciom nie tylko na dobranoc, można długo wymieniać. Warto, zamiast tego wskazać stronę, na której znajdziemy jedne z najpiękniejszych książeczek dla dzieci.


Bajki dla dzieci do czytania

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl