Zalety głośnego czytania dzieciom

Obrazek artykułu
Głośne czytanie to najpiękniejszy czas, jaki możemy oferować dzieciom. Każda wspólna chwila z książką zacieśnia emocjonalną więź.

Chyba nikogo nie trzeba już przekonywać, że czytanie dzieciom to cenny czas wspierający rozwój psychofizyczny młodego człowieka. Każda chwila spędzona wspólnie z książką wzmacnia więź emocjonalną pomiędzy dzieckiem a rodzicem. W trakcie wspólnej lektur można być naprawdę blisko. Wygodna pozycja i celowo wybrane miejsce sprawia, że pozornie zwykły moment staje się wyjątkowy. Dostęp do mediów, czy internetu nigdy nie zastąpi tego czasu. 


W trakcie głośnego czytania dziecko czuje się wyjątkowo. Wie, że jest to chwila zarezerwowana tylko dla niego. By czytanie stało się zdrowym i przyjemnym nawykiem, każda rodzina może ustalić własne rytuały i nawyki. Może będzie to wspólny wybór książki, zabawki, która również będzie ‘słuchać”, czy ciepłe kakao wypite po zakończeniu lektury… Pomysły pojawia się same. Szczegóły nie są  jednak ważne. Najważniejsze, aby pamiętać, że chwile spędzone z dzieckiem na czytaniu są bezcenne.
Dlaczego warto czytać dzieciom?
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac-dzieciom


Czytanie to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania czasu wolnego. Wspólna lektura sprawi, że moment ten spędzimy razem. Natłok codziennych obowiązków wielokrotnie nie ułatwia zacieśniania rodzinnych więzi. Potraktujmy głośne czytaniu dzieciom jako moment wzmacniający emocjonalną więź. Razem przeżyjemy niezwykłe chwile i przygody, poznamy nowych bohaterów, będziemy się śmiać, czy smucić śledząc ich perypetie. Takich momentów nie zastąpi żadna inna atrakcja.


Czytaj mi tato, czytaj mi mamo…
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytaj-mi-tato-czytaj-mi-mamo


Dzieciństwo to czas, w którym nie może zabraknąć książek. W trakcie czytania dziecku zaspokajamy jego emocjonalne potrzeby. Czynem powiemy „kocham cię. Jesteś dla mnie ważny”. Wyrazimy więc uczucia, których zabraknąć nie może. Młody człowiek będzie czuł, że okazujemy mu pełne zainteresowanie. W ten sposób wzmocnimy poczucie bezpieczeństwa. Poczucie, że chcemy spędzać czas z dzieckiem, jest czytelną informacją, podbudowującą poczucie własnej wartości.

Czarodziejski świat bajek


Oczywiście zalety głośnego czytania dzieciom można mnożyć bez końca. Wiadomo, że w książkach ukryta jest wiedza. Nikt nie zaprzeczy, że słuchający książki malec uruchamia swoje wybranie. Nikt nie będzie wątpił, że doskonali swoje zdolności językowe. Poznajmy 10 powodów, dlaczego warto czytać dzieciom. Choć kilka, które warto zapamiętać. Zawsze miejmy jednak na uwadze, że głośne czytanie to najwspanialszy czas, jaki może oferować dzieciom. Chwile spędzone wspólnie z książką będziemy wspominać zawsze.


1.      Głośne czytanie wzmacnia więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,

2.      Głośne czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka,

3.      Głośne czytanie wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,

4.      Głośne czytanie uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,

5.      Głośne czytanie rozwija wyobraźnię i przygotowuje i zachęca do samodzielnego czytania,

6.      Głośne czytanie uczy myślenia, poprawia koncentrację i ćwiczy pamięć,

7.      Głośne czytanie wnosi wiedzę ogólną i ułatwia naukę,

8.      Głośne czytanie uczy odróżniania dobra od zła i rozwija wrażliwość moralną,

9.     Głośne czytanie chroni przed uzależnieniem od mediów oraz negatywnym wpływem otoczenia,

10.  Głośne czytanie pomaga w rozwiązywaniu problemów.

 

Znając fakty nie będziemy mieli żadnych złudzeń. Pozostaje wybrać książkę i zasiąść do wspólnego czytania.


Poznaj ofertę wyjątkowych książek dla dzieci
http://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/bajki


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl