Jak wychować asertywne dziecko?

Obrazek artykułu
Sztuka mówienia NIE jest szczególnie trudna dla dzieci, które nie zawsze potrafią odmawiać rówieśnikom, a nawet obcym. Jak wychować asertywne dziecko? Pomoże nam kilka rad i terapeutyczna bajka.

W codziennym życiu przydaje się posiadanie wielu cech charakteru i umiejętności. Niestety, nie wszystko jest proste i oczywiste. Wiele osób ma problem, by pozostawać sobą w każdej sytuacji i nie ulegać naciskom ze strony innych. Czasem czujemy się po prostu zagubieni, nie potrafimy zapanować nad emocjami, a w efekcie przekraczamy granice dobrego zachowania, lub dopuszczamy, by ktoś niewłaściwie nas potraktował.


Skoro dorośli nie potrafią być asertywni, jak wielką trudnością jest ona dla dzieci? Z pewnością ogromną. Dziecko stopniowo musi uczyć się odnajdywać w najróżniejszych okolicznościach. Wiele osób niesłusznie uważa, że malec, który potrafi wykłócać się o to, czego nie zamierza robić lub to, co chciałby posiadać, prezentuje swoją nieustępliwość i hart ducha, który okaże się przydatny w życiu dorosłym. W rzeczywistości jest to jednak zwykły, dziecięcy upór, a wymuszanie i próby emocjonalnego szantażu to bardzo niewłaściwe zachowania. Asertywność określana potocznie sztuką mówienia NIE wymaga dbania o własny komfort w sposób nieraniący innych. To dość skomplikowane, skoro tak często ponoszą nas emocje. Jeśli nie posiadamy tej umiejętności, jak wychować asertywne dziecko? Przykład zawsze powinien pochodzić od najbliższych, najpierw warto więc na popracować nad sobą.

W ujęciu psychologicznym asertywność oznacza posiadanie i umiejętne wyrażanie własnego zdania, emocji oraz postaw. Dbanie o własny komfort, wyznaczanie granic i ochrona swoich praw, musi jednak odbywać się z zachowaniem poszanowania dla praw i terytorium psychicznego innych.

Jak widać wcale nie łatwo w każdej sytuacji społecznej zachować empatyczność i jednocześnie właściwie wyrażać własne potrzeby, życzenia, czy opinie. Stanowczość przy odmawianiu nie może być pełna agresji, ale również powinna jasno obrazować nieuległość. Warto dokładać wszelkich starań, by wypracować w sobie te umiejętności. Asertywność ułatwia kontakty interpersonalne, pozwala być sobą w każdej sytuacji, chronić własne granice i jednocześnie szanować i nie naruszać strefy komfortowego samopoczucia innych. To pożądane umiejętności, które przydadzą się każdemu. Jak jednak wychować asertywne dziecko? Z pewnością nie jest to proste zadanie, ale warto spróbować mu sprostać. Pamiętajmy, że asertywne dziecko powinno mieć określone cele i umieć kontrolować swoje emocje. Dzięki temu spokojnie będzie umiało nie ulegać naciskom ze strony innych. Zdolność do dbania o własne interesy, pomimo negatywnych sygnałów od otoczenia, nie oznacza bowiem pomijania potrzeb i opinii innych.


Asertywność to ważna umiejętność wchodząca w skład inteligencji emocjonalnej. Dzięki niej korzystanie z własnych praw nie krzywdzi innych. Należy bowiem pamiętać, że wszyscy jesteśmy tak samo ważni. Nie w każdej sytuacji będzie to proste, ale zawsze warto się starać.


Jak wychować asertywne dziecko?


Skoro wiemy już, że dorosłym tak trudno wypracować w sobie tę umiejętność, nie zapominajmy, że dzieciom może nastręczyć to wiele więcej trudności. Nauka asertywności dziecka powinna uwzględniać wskazywanie przykładów. Łatwiej przecież cokolwiek zrozumieć, gdy można „podpatrywać” innych. Suche opowiastki mogą nie przynieść efektów. Terapeutyczne opowiadanie „Anioł Michał” wspomoże rodziców w kształtowaniu u dziecka asertywność. Książeczka pozwoli zrozumieć młodym czytelnikom, co oznacza to pojęcie. Samo rozumienie nowego hasła to za mało, więc opowiastka wskazuje konkretne przykłady, jak powinno wyglądać asertywne zachowanie.


Anioł Michał – opowiadanie terapeutyczne dla dzieci

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/aniol-michal-opowiadanie-terapeutyczne-dla-dzieci


Książeczka jest przeznaczona dla dzieci od 8 roku życia. To wyjątkowy czas, w którym mali uczniowie muszą coraz sprawniej radzić sobie w grupie rówieśniczej. Nacisków z otoczenia będzie coraz więcej, podobnie jak nieprzyjemnych opinii i krytycznych uwag. Dziecku będzie łatwiej, gdy będzie umiało mówić o własnych potrzebach oraz granicach i jednocześnie unikało wyśmiewania, czy agresywnego traktowania odmiennych pomysłów, czy potrzeb in nich. Atutem pozycji pozostają piękne ilustracji i łatwy do samodzielnego czytania tekst. Odbiorcy poznają sympatycznego chłopca, któremu coraz więcej trudności sprawia chodzenie do szkoły.


Książka do nabycia na stronie:http://www.psychoskok.pl/produkt/aniol-michal


Jak wychować asertywne dziecko? – 5 przydatnych rad 


Częste rozmowy na temat właściwego zachowania, omawianie bieżących sytuacji związanych z zagadnieniem, czy proponowanie czytania mądrych bajek może przynieść oczekiwane korzyści. O niektórych zaleceniach nigdy nie powinniśmy zapominać.


1.Czytaj dziecku mądre bajki i rozmawiaj z nim o nich. Literaccy bohaterowie przeżywają wiele przygód i zawsze zachowują się w określony sposób. Ich pozytywne postawy są nagradzane, a te negatywne spotykają się z konsekwencjami. To obrazowe i łatwe do zrozumienia dla malca przykłady. Ponadto bohaterowie książek dla dzieci są bardzo różni, a pomimo tego potrafią współpracować i dobrze się ze sobą bawić, warto podkreślać ten szacunek dla inności.


2.Wzmacniaj samoocenę dziecka. Zawsze podkreślaj jakie mocne strony posiada malec, nagradzaj właściwe zachowania, chwal nawet za najdrobniejsze osiągnięcia i zachęcaj do podejmowania różnych wyzwań. Dziecko znające swoją wartość łatwiej radzi sobie w grupie i staje się odporniejsze na naciski innych.


3.Mów dziecku, co czujesz, gdy zachowuje się w określony sposób i zachęcaj, by ono również mówiło o swych emocjach. Dzięki temu będziesz uświadamiać, że konkretne czyny, czy słowa, zawsze wpływają na innych i należy o tym pamiętać. Chcąc wiedzieć, co odczuwa twoje dziecko, w różnych sytuacjach. upewnisz je natomiast, że jest dla ciebie ważne i starasz się brać pod uwagę jego zdanie. Będzie to mały trening empatii.


4.Poćwiczcie odmawianie. Zabawa np. w zakupy na bazarze pełnym dziwności (użyjmy zabawek i nieatrakcyjnych przedmiotów) sprawdzi się tu doskonale. Rolami wymieniajcie się cyklicznie. Każdy niech sprawdzi się jako namawiający sprzedawca i odmawiający klient. Najważniejszą zasadą pozostanie grzeczne, kulturalne odmawianie i zachęcanie.


5.Spytaj  czasem dziecko, jak masz się zachować. Ten niewinny fortel pozwoli odwrócić codzienne role i dostrzec dziecku własne zachowania. Przykładowo, gdy prośby o kupno zwierzątka, kolejnej zabawki, czy późniejszego powrotu do domu często doprowadzają w naszym domu do sytuacji konfliktowych, zamiast podsycać kolejna kłótnie, zapytaj dziecko, jak masz się zachowywać, żeby cię zrozumiało, jakich argumentów użyć. Spytaj, jak nakłonić je do odrabiania lekcji, grzecznego zachowywania się, itp.  


Porady, jak wychować asertywne dziecko można mnożyć bez końca, choć najpewniej każdy będzie miał w tym obszarze własne sugestie. Pamiętając, że asertywność jest elementem inteligencji emocjonalnej, nie zaprzestawajmy jednak prób. A skoro może pomóc nam bajka, skorzystajmy z siły dziecięcej literatury.


Bajki dla dzieci do czytania

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/bajki-dla-dzieci-do-czytania 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl