Jakie książki lubimy czytać?

Obrazek artykułu
Biblioteka Narodowa informuje, że stan czytelnictwa w Polsce wzrósł. Czytamy więcej i chętniej. A, jakie książki lubimy czytać najbardziej? Warto sprawdzić.

Przez wiele lat instytucje kultury, biblioteki, pisarze, wydawcy oraz ludzie związani z promocją czytelnictwa, starali się, i nadal starają, zainteresować odbiorców książkami. W tym celu corocznie odbywają się targi książki, literackie festyny, noc bibliotek, czy atrakcyjne spotkania autorskie. Niestety, pomimo starań od wielu lat stan czytelnictwa w Polsce nie prezentował się najlepiej. Niepokoił fakt, że połowa Polaków w ciągu roku nie sięga nawet po 1 lekturę. By odmienić ten stan rzeczy, w ostatnim czasie głośno mówiono o tym, że czytanie książek korzystnie wpływa na mózg, obniża poziom stresu, poszerza horyzonty, rozwija osobowość, ćwiczy pamięć, chroni przed chorobą Alzheimera, uczy oraz rozwija empatię. Oczywiście potwierdzone przez naukowców, lekarzy psychologów i specjalistów z różnych dziedzin naukowych dane na temat prozdrowotnych właściwości czytania książek długo można wymieniać i omawiać, najważniejsze dane w skrócie wskazano TUTAJ


Na całe szczęście, poziom czytelnictwa w Polsce nieznacznie zaczął rosnąć w roku 2020. Niektórzy redaktorzy z przekąsem stwierdzają, że pandemia wielu nakłoniła do sięgania po książki. Bardzo możliwe, że w takowych opiniach kryje się ziarnko prawdy, skoro czas kwarantanny, okresowo ze względu na lock Down, zamykane księgarni i biblioteki, motywowały znudzonych ludzi do przeglądania domowych biblioteczek i odwiedzania księgarni internetowych. Bez względu na to, co zachęciło odbiorców do czytania, skutek jest zadowalający. Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że conajmniej jedną książkę przeczytało 42 proc. Polaków. O 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Tak dobrego wyniku nie było od sześciu lat.


Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie  w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42 proc. respondentów.... To oznacza wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat". – wirtualnemedia.pl

Badaniom przeprowadzonym przez Bibliotekę Narodową nie można zaprzeczać. Skoro tym razem większa ilość odbiorców dobrowolnie zaznaczyła, że czyta, to stwierdzenie to należy uznać za prawdziwe. Na pewno należy stwierdzić, że nie nastąpiły znaczące roszady w literackich upodobaniach. Kobiety nadal czytają więcej niż panowie, młodzież nadal sięga po nowości czytelnicze, a dzieci w każdym wieku uwielbiają ciekawe i pięknie ilustrowane bajki. A, jakie książki lubimy czytać najbardziej?


Z pewnością nie zmniejszyło się zainteresowanie mrokiem. Motyw zbrodni i kary pozostaje ponadczasowy. Kiedy przelana zostaje krew, należy uważnie przyjrzeć się okolicznością morderczego zdarzenia. Silnych emocji poszukujemy coraz częściej. To dlatego lubimy czytać thrillery psychologiczne. Jeden z szybko zauważonych to "Miasteczko Pomroka". Do tej pełnej tajemnic mieściny zaprasza doświadczony pisarz, Krzysztof Piotr Łabenda. Jest to bardzo niebezpieczne miejsce, ponieważ Pomroke zamieszkują ksenofobiczni, zdolni do ohydnych czynów ludzie. Tam okropne pazury patriarchatu, pedofilia oraz zbrodnie seksualne, zdarzają się każdego dnia. Kiedy zamordowany zostanie 18-latek, zacznie robić się naprawdę niebezpiecznie. Lokalni mundurowi skorzystają ze wsparcia oddelegowanej z Marines Kiry Mazur oraz Fabiana Krakowiaka. Początkowe utarczki nie wpłyną na współpracę tej pary. Badanie sprawy porwań licealistek pochłonie ich bez reszty. Na tym zabójczym tle zarysuje się motyw miłości pomiędzy kobietą po przejściach i mężczyzną z przeszłością. Ten thriller psychologiczny obnaża najciemniejsze zakątki ludzkiego umysłu. Trzeba go przeczytać, ponieważ, cząstka Pomroki tkwi w każdym z nas.Książka dostępna na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/miasteczko-pomroka/


Nie zmniejszyło się także zainteresowanie historiami miłosnymi. W końcu każdy potrzebuje kochać i być kochanym. Pragniemy miłości zmysłowej, romantycznej, delikatnej, a czasem niebezpiecznej. Wielu pyta, dlaczego lubimy czytać powieści romantyczne? Odpowiedzi udziela" Piękny". Jest to jedyna swoim rodzaju powieść pełna miłostek i erotyzmu. Nie jest to jednak zwyczajna Love Story. W tej opowieści nie ma księżniczki, choć pojawia się mężczyzna, przystojny niczym książę z bajki. Autorka, Agnieszka Kraśkiewicz wykreowała bohatera niemalże idealnego. W końcu jest to wysoko postawione facet ze znajomościami, pokaźnym majątkiem oraz niewyczerpanym libido. Główna bohaterka, Natalia będzie musiała ratować życie tego wspaniałego jegomościa, a wówczas jej los nareszcie się odmieni. Jak wspomniano powyżej, ta książka nie jest sztampowym romansem. Gangsterskie porachunki, mafijny półświatek oraz kwestia wielkich pieniędzy podkreślają pełną nieprzewidywalnych zwrotów akcji fabułę. Oczywiście uczucie, które rozkwitnie pomiędzy Natalią, a Pięknym będzie najważniejsze.


                                                                                                          

Książka dostępna na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/piekny-druk/

Oczywiście należy wspomnieć, że wszyscy, którzy poznali Pięknego pragnęli przeczytać kolejną książkę Agnieszki Kraśkiewicz, bo zakładali, że nie zabraknie w niej subtelności, erotyzmu oraz mocniejszych wrażeń. Ponieważ lubimy czytać dobre powieści romantyczne, kiedy pojawiła się" Lila" rozpaliły się zmysły wielu czytelników. Absolutnie nie można się dziwić, skoro praktycznie cała akcja tej powieści rozgrywa się podczas wakacji we Włoszech. Wszystko rozpoczyna się w momencie, kiedy Lila zostaje zaproszona przez Natalię do odwiedzenia Włoch. Bohaterka nie mogła odmówić, bo przecież to okazja, by przypomnieć sobie wakacyjny romans. Wielu mówi, że Lila to spin off powieści piękny, ponieważ w tej opowieści napotkane wielu zapoznanych we wcześniejszej publikacji Kraśkiewicz bohaterów. Będzie gorąco, pięknie i gustownie, bo otworzy się przed nami świat mody i przepychu. Nie mogło być inaczej, skoro jest to opowieść o Lilianie Lader i Marco Costello.


Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/lila/

Oczywiście z braku czasu na obszerną lekturę doceniamy krótkie formy literackie. Szczególnie wartościowe wydają nam się niedługie teksty o tematyce społeczno-obyczajowej. W kilku właściwych zdaniach można przecież wyrazić wszystko, co najważniejsze.


Lubimy czytać opowiadania, czego dowodzi czerwony "Lakier do paznokci "autorstwa Peggy Brown. Doświadczona życiowo kobieta napisała ten zbiór 10 poruszających utworów przede wszystkim z myślą o przedstawicielkach płci pięknej. W roli głównych bohaterek stanęły charakterne panie. Każda z nich ma do opowiedzenia bardzo przejmującą historię. W trakcie lektury wielokrotnie zastanowimy się nad tym, jak wiele krzywd potrafi wyrządzać chory patriarchat, czy pokrętne nauki kościoła. Już w pierwszym opowiadaniu spotkamy trzy siostry, którym przyszło żyć w niesprzyjających warunkach. Te niezwykłe Panie to: poświęcająca swoje marzenia dla matki utalentowana Cela, bita przez męża Adela oraz niepełnosprawna Hela. Na naszą uwagę zasłuży na pewno także zahipnotyzowana czerwonym lakierem do paznokci, Maryla. Ponadto na naszej drodze pojawią się kobiety podstępne, zdolne do manipulacji, oraz okropności, a naprzeciw nich stanął te, które potrafią poświęcać się dla innych. "Lakier do paznokci" dowodzi, dlaczego zawsze najważniejsza jest miłość, dla której naprawdę warto rzucić wszystko.Książka dostępna na stronie:
http://www.psychoskok.pl/produkt/lakier-do-paznokci/


Nie sposób było również nie zauważyć, że w ostatnim czasie, coraz chętniej czytana jest fantastyka. Po ten gatunek literacki sięgają dorośli oraz nastoletni czytelnicy. Lubimy czytać powieści fantastyczne, dlatego popularnością cieszy się „Piorun". Przyłączając się do tego bohatera, Każdy będzie mógł poczuć się, jakby znów był młody. Autor, Miłosz Kościelny nie bez przyczyny w roli głównych bohaterów postawił trzech energicznych braci: Pioruna, Lampka i Grządka. W momencie, gdy nastolatkowie w ramach kary będą musieli spędzić czas w odludnym miejscu, jakim jest Beskid Niski, wydarzy się wiele. Nuda nie mogła zagrażać zbyt długo młodzieńcom, ponieważ pozbawieni dostępu do świata wirtualnego, znaleźli sobie inne aktywności. Najbardziej zadziwiło ich, że w starej szopie ukryta jest tajemnicza mapa. Następnie szokiem okazało się poznanie czarnoksiężnika Pietro. To ten mag dowiódł im, że naprawdę są niezwykli." Piorun "Wraz z braćmi odkryje swoje dziedzictwo i nauczy się zwalczać mroczne istoty zagrażające ludzkim wioskom. Chwilami będzie niebezpiecznie, ale, jak zaznaczył autor, każdy doświadczy niezapomnianej przygody.


Książka do nabycia na stronie: 
http://www.psychoskok.pl/produkt/piorun/


Oczywiście, co i dlaczego lubimy czytać, wyjaśniać można bardzo długo. Upodobania literackie są przecież bardzo zróżnicowane. Na pewno jednak interesują nas opinie innych odbiorców literatury, ponieważ na tej podstawie dokonujemy czytelniczych wyborów. Pora więc poznać najlepiej oceniane książkiOd 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl