Książki na Dzień Dziecka

Obrazek artykułu
Dzień Dziecka jak co roku obchodzić będziemy 1 czerwca. W tym wyjątkowym dniu warto podarować najmłodszym książkę, by wspólnie ją przeczytać. Głośne czytanie to przecież najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować dzieciom.

Wszyscy dorośli doskonale wiedzą, że w życiu dzieci nie może zabraknąć książek. Wartościowa literatura będzie wspierać rozwój malca. Piękne książeczki są przygotowywane pod kątem potrzeb dzieci. To dlatego przekazują pożądane wartości, wzorce zachowań, czy użyteczne informacje. Książka to oczywiście nie tylko nauka. Dzieci muszą wiedzieć, że czytanie może sprawiać przyjemność i dostarczać niezapomnianych wrażeń. To dorośli są odpowiedzialni za przekazanie tych wiadomości swoim wychowankom.

 

Okazuje się jednak, że wielu rodziców ma problem z wyborem interesującej książeczki. Kolorowych pozycji na rynku wydawniczym jest tak wiele, że czasem trudno zdecydować się tylko na jedną. Wszystkich też nie zdołamy kupić, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać książkę dla dziecka. Lekturę na tyle interesującą, że zaciekawi malca i będzie zachęcać do dalszego kontaktu z literaturą. Książeczki, które przeczytamy wspólnie, wpłyną na rozwój czytelniczego gustu, który z czasem wspomoże dziecko w samodzielnym wybieraniu książek. Zadbajmy więc żeby dziecko miało dostęp do dobrych lektur. W dziecięcym pokoju obok zabawek powinna być mała biblioteczka. To z niej nasza pociecha będzie wybierać pozycję, którą zechce przeczytać z nami.


Tanie książki na Dzień Dziecka


Książka na Dzień Dziecka to doskonały pomysł na prezent. Dokonując wyboru, sprawdźmy, czy książeczka zawiera ilustracje uatrakcyjniające fabułę. Przeczytajmy opis i zwróćmy uwagę, czy zaznaczono, że pozycja została napisana prostym i zrozumiałym językiem dla dziecka w konkretnym wieku. Nie możemy przecież oczekiwać, że lektura skierowana do przedszkolaków spodoba się dzieciom uczęszczającym już do szkoły. Jeśli wiemy, że nasze dziecko ma określone marzenia, pasję, czy problemy, zwróćmy uwagę, czy dana książeczka odnosi się do tej tematyki.  Może się bowiem okazać, że bajka będzie bardziej pomocna, niż moglibyśmy przypuszczać. Pamiętajmy, że losy bohaterów można odnieść do prawdziwego życia i odczytać z nich wiele ważnych i przydatnych informacji.  

Jak wybrać książkę dla dziecka?


Pytanie może zdawać się banalne. Cóż bowiem może być trudnego w wyborze książki dla dziecka? Teoretycznie nic. Wystarczy pójść do księgarni, czy otworzyć komputer, by zajrzeć do księgarni internetowej i wybrać pierwszą pozycję, która wpadnie nam w oko. Może spodoba nam się tytuł, a może kolorowa okładka. Nie  zapomnijmy tylko, że przecież nie ma to być książka dla nas, ale dla dziecka. Jeśli to możliwe pozwólmy malcowi na dokonanie samodzielnego wyboru. Gdy sami będziemy kompletować książeczki dla dziecka, pamiętajmy natomiast o kilku szczegółach. Zakupienie przypadkowej bajeczki może bowiem okazać się porażką. Nim samodzielnie wybierzemy lekturę dla dziecka, pomyślmy przez chwilę, co najbardziej lubi. Będzie to dla nas podpowiedź, która ułatwi nam dokonanie wyboru szczególnie w sytuacji, gdy zechcemy kupić książkę jako podarek. Kolejną lekturę do domowej biblioteczki warto wybrać wspólnie. Wówczas dziecko samodzielnie wskaże, co najbardziej je interesuje i o czym chciałoby przeczytać.


Jak widać, naprawdę nie potrzeba zbyt wielu zabiegów, by wybrać interesująca lekturę. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, naprawdę nie należą do wybrednych. Tak naprawdę to my zdecydujemy, na ile fabuła bajeczki okaże się ciekawa. Jeśli przeczytamy ją z właściwą intonacją, na pewno zainteresuje malca. jeśli dziecko potrafi już samodzielnie czytać lub właśnie kształtuje tę umiejętność, możemy podzielić tekst na role. Czytanie poszczególnych fragmentów stanie się wówczas wspólną zabawą.


Najlepsze książki dla dzieci


Zaprezentowane powyżej pozycje to jedne z najlepszych książek dla dzieci. Znajdziemy pośród nich lektury dla małych czytelników w każdym wieku. Najmłodszym z pewnością spodobają się wierszyki. Rymowana treść zawsze zdaje się łatwiejsza do zrozumienia i atrakcyjniejsza. Ciekawa opcja to również zakup książeczek, które pozwalają opanować konkretne umiejętności. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na książeczki pomagające w nauce obcego języka. Przykładowo, język angielski jest przybliżany dzieciom już na etapie przedszkola, dlatego warto, aby malec, niektóre słowa poznał już na etapie zabawy w domu. Ciekawe pozycje to także te, które opowiadają o świecie zwierząt i przyrodzie. Dzięki nim dzieci będą mogły poznawać mieszkańców najbliższej okolicy, a także tych, którzy mieszkają na innych kontynentach. Zwierzęcy bohaterowie obdarzeni ludzkimi cechami zapraszają do zabawy, chcą wspólnie się uczyć i rozrabiać.


Z żadną z zaprezentowanych lektur na pewno nie będzie nudno. Nie sposób jednak wymienić i wskazać wszystkich wartościowych książek dla dzieci. Dla tej grupy odbiorców cyklicznie pojawiają się bowiem nowe pozycje. Świadomość, że czytanie wpływa na rozwój dziecka, sprawia, że autorzy dokładają wszelkich starań, by ich publikacje mogły zaspokoić potrzeby dzieci. Więcej pięknych i mądrych bajek dla dzieci, spośród których będziemy mogli dokonać wyboru, znajdziemy poniżej.


Najlepsze książki dla dzieci


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl