Ponadczasowa proza Andrieja Płatonowa

Obrazek artykułu
„Wykop” Płatonowa to ponadczasowa proza, która nie mieści się w znanych nam ramach. Za sprawą sarkazmu i ironii autor zdołał obejść cenzurę i wskazać okrucieństwo sowieckiego socjalizmu.

Andriej Płatonow – rosyjski prozaik-satyryk, eseista i dramaturg epoki stalinowskiej bezustannie musiał zmagać się z cenzurą. Właśnie dlatego jego twórczość charakteryzuje brak jednoznaczności. Pełne sarkazmu i absurdu, demaskatorskie utwory Płatonowa, obnażały bezmyślność oraz okrucieństwo stalinowskiego systemu.  Głównym tematem poruszanym przez Platonowa były ludzkie zmagania z przeciwnościami losu i własnymi słabościami.


"Wykop" to ponadczasowa proza Andrieja Płatonowa, którą dla polskich czytelników
przetłumaczył 
Aleksander Janowski


Fabuła pozwoli czytelnikom przyjrzeć się pracy robotników, którzy przygotowują tytułowy wykop. Pozornie banalna scena z codziennego życia pozwoliła Płatonowi podkreślić ciężar ludzkiej egzystencji uwikłanej w sowiecką rzeczywistość.„Wykop” jako pozycja z pogranicza prozy egzystencjalnej i absurdu doskonale odzwierciedla dawną, sowiecką rzeczywistość. Właśnie dlatego książkę można potraktować jako „lekcję historii” z przed około 80 lat. W ówczesnym czasie trwała rozbudowa sowieckiego socjalizmu, który przewidywał, że na przestrzeni pięciu lat uda się dokonać „rozkułaczania” chłopów i przymusowo wcielić ich do kołchozów.


Dzięki bardzo charakterystycznemu stylowi, Płatonow zdołał obejść cenzurę i wskazać okrutne realia 1930 roku. Celowo zastosowany przez autora sarkazm, podobnież jak elementy tragikomedii, farsy, czy ironii zestawionej z naturalizmem, pozwoliły na wyrażenie otwartej krytyki systemu. Fakt ten sprawia, że „Wykop” to proza, która nie mieści w żadnych znanych nam ramach.


Aleksander Janowski zachęca do lektury „Wykopu” następującymi słowami: „Zanurz się w tragifarsę, wniknij w czasy, kiedy obowiązkowo należało „zdawać” makulaturę i zachęcano do obcinania koniom ogonów, żeby sowiecka ojczyzna mogła za uzyskane z tego środki zakupić traktory dla tworzonych na siłę kołchozów i torować ludzkości drogę w świetlaną przyszłość „na czele planety całej.” My wiemy, że to się na szczęście nie udało. Przynajmniej na razie…”"Wykop" oraz wszystkie ksiażki Aleksandra Janowskiego znajdziemy na stronie:
 http://www.psychoskok.pl/autorzy/aleksander-janowski


PATRONATY: Zażyj Kultury, Kuźnia Literacka, Autorzy365, Polonia Union, BookHunter, bookendorfina


 

 

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl