Ponadczasowa proza Andrieja Płatonowa

Andriej Płatonow – rosyjski prozaik-satyryk, eseista i dramaturg epoki stalinowskiej bezustannie musiał zmagać się z cenzurą. Właśnie dlatego jego twórczość charakteryzuje brak jednoznaczności. Pełne sarkazmu i absurdu, demaskatorskie utwory Płatonowa, obnażały bezmyślność oraz okrucieństwo stalinowskiego systemu. Głównym tematem poruszanym przez Platonowa były ludzkie zmagania z przeciwnościami losu i własnymi słabościami.
"Wykop" to ponadczasowa proza Andrieja Płatonowa, którą dla polskich czytelników
przetłumaczył Aleksander Janowski
Fabuła
pozwoli czytelnikom przyjrzeć się pracy robotników, którzy przygotowują tytułowy
wykop. Pozornie banalna scena z codziennego życia pozwoliła Płatonowi podkreślić
ciężar ludzkiej egzystencji uwikłanej w sowiecką rzeczywistość.
„Wykop” jako pozycja z pogranicza prozy egzystencjalnej i absurdu doskonale odzwierciedla dawną, sowiecką rzeczywistość. Właśnie dlatego książkę można potraktować jako „lekcję historii” z przed około 80 lat. W ówczesnym czasie trwała rozbudowa sowieckiego socjalizmu, który przewidywał, że na przestrzeni pięciu lat uda się dokonać „rozkułaczania” chłopów i przymusowo wcielić ich do kołchozów.
Dzięki bardzo charakterystycznemu stylowi, Płatonow zdołał obejść cenzurę i wskazać okrutne realia 1930 roku. Celowo zastosowany przez autora sarkazm, podobnież jak elementy tragikomedii, farsy, czy ironii zestawionej z naturalizmem, pozwoliły na wyrażenie otwartej krytyki systemu. Fakt ten sprawia, że „Wykop” to proza, która nie mieści w żadnych znanych nam ramach.
Aleksander Janowski zachęca do lektury „Wykopu” następującymi słowami: „Zanurz się w tragifarsę, wniknij w czasy, kiedy obowiązkowo należało „zdawać” makulaturę i zachęcano do obcinania koniom ogonów, żeby sowiecka ojczyzna mogła za uzyskane z tego środki zakupić traktory dla tworzonych na siłę kołchozów i torować ludzkości drogę w świetlaną przyszłość „na czele planety całej.” My wiemy, że to się na szczęście nie udało. Przynajmniej na razie…”
"Wykop" oraz wszystkie ksiażki Aleksandra Janowskiego znajdziemy na stronie:
http://www.psychoskok.pl/autorzy/aleksander-janowski
PATRONATY: Zażyj Kultury, Kuźnia Literacka, Autorzy365, Polonia Union, BookHunter, bookendorfina