Bratobójcza walka o władzę na łamach kontrowersyjnej powieści

Obrazek artykułu
Powieść „Prezydencki gambit” porusza motyw bratobójczej walki o władzę. Główny bohater nie splami jednak dłoni krwią, ponieważ wyręczy go mgła, która doprowadzi do katastrofy prezydenckiego samolotu.

Uniwersalny i ponadczasowy motyw władzy wielokrotnie staje się inspiracją dla pisarzy. Możliwość objęcia najwyższych stanowisk umożliwiających sprawowanie kontroli nad innymi ludźmi oraz zapisanie się w historii świata, częstokroć sprawia bowiem, że do walki stają najbliżsi sobie ludzie. 


Fred Madison napisał intrygującą powieść pozwalającą odnieść opisane wydarzenia do pamiętnej katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Wiele osób z pewnością uzna za atut możliwość zestawienia faktów z barwną literacką fikcją. Umiejętność dokonania zdystansowanej oceny zjawisk politycznych sprawi, że pozycję będziemy czytać  z zapartym tchem.


"Prezydencki gambit" to kontrowersyjna powieść o bratobójczej walce o władzę  Słowo gambit zawarte w tytule powieści oznacza otwarcie szachowe, w którym gracz na rzecz uzyskania lepszej pozycji poświecą jedną lub kilka bierek. Fabuła powieści przekona nas, że niektórzy są w stanie potraktować życie jak grę, w której niewygodnymi pionkami stają się inni ludzie.


Główny bohater - Senator Jerry  nie może ścierpieć, że jego brat Lex cieszy się stanowiskiem prezydenta USA. Nie zaspokojona żądza władzy budzi w Jerrym chore instynkty, podpowiadające, że byłby w stanie zastąpić brata. Zabójstwo zdaje się najlepszym rozwiązaniem, ale Jerry nie splami dłoni krwią, ponieważ wyręczy go mgła, która doprowadzi do katastrofy prezydenckiego samolotu.


Akcja powieści toczy się na kontynentach amerykańskich, ale dzięki licznym  aluzją z łatwością odniesiemy treść do katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.

 


Więcej powieści znajdziemy na stronie: 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl