10 rzeczy, których nie wiesz o Juliuszu Verne - ciekawostki

Obrazek artykułu
Juliusz Verne to wybitny francuski pisarz, który zapisał się w historii literatury jako jeden z protoplastów fantastyki. 10 rzeczy, których nie wiesz o Juliuszu Verne - ciekawostki, dowodzą niezwykłości tej postaci.

Juliusz Verne a dokładnie Jules Gabriel Verne to doceniony na całym świecie francuski pisarz, „ojciec Science-fiction”. Autor ur. 8 lutego 1828 w Nantes dał się poznać także jako świetny dramaturg, działacz społeczny i poeta. Nim zmarł 24 marca 1905 w Amiens, napisał kilkadziesiąt powieści, z których wiele było uzupełnianych i zmienianych już po jego śmierci. 10 rzeczy, których nie wiesz o Juliuszu Verne, dowodzi niezwykłości tej postaci. Wszystkich szczegółów z życiorysu tejże osobistości nie sposób wyłuskać, ale niektóre zasługują na uwagę.


Tytuły – „Podróż do wnętrza Ziemi”,  „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” każdemu przywodzą na myśl postać Juliusza Verne. To jedne z najbardziej znanych powieści pisarza, które nie bez przyczyny zyskały popularność na całym świecie. Na przestrzeni lat wielokrotnie wznawiano publikację owych dzieł, które doczekały się filmowych ekranizacji. I choć na chwilę obecną książek i filmów poruszających podobną tematykę jest cała masa, to Verne jako jeden z pierwszych zaczął opisywać fantastyczne, nieprawdopodobne historie.


Czytamy klasykę literatury

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytamy-klasyke-literatury


Oczywiście w czasach, gdy tworzył Verne, podobne wizje zdawały się absolutnie niemożliwe do zaistnienia. Rozwój technologiczny sprawił jednak, że obecnie, ponad sto lat od śmierci pisarza, wiele wyobrażeń okazało się wręcz „proroczych”. Juliusza Verne uznaje się bowiem za jednego z protoplastów fantastyki naukowej. A ten gatunek jak wiemy, potrafi być wizjonerski. Historia dowodzi przecież, że wiele zamysłów, które zdawały się wręcz niedorzeczne, z czasem spełniło się i odnalazło zastosowanie.


Juliusz Verne pisał powieści podróżnicze, fantastycznonaukowe, historyczne, geograficzne, oraz kryminalne. Prócz kilkudziesięciu powieści na koncie autora znajdziemy także sztuki teatralne i wiersze. Wszystkich najpewniej nie poznamy, choć niektóre nie powinny umykać naszej uwadze. Ciekawostki o Juliuszu Verne mogą zachęcić nas do lektury jego powieści.


   10 rzeczy, których nie wiesz o Juliuszu Verne - ciekawostki


1. Juliusz Verne przewidział, że pionierami lotów na Księżyc będą Amerykanie. Wizję tę odnajdujemy w powieści „Z Ziemi na Księżyc”.


2. Powieść Juliusza Verne „Z Ziemi na Księżyc” stała się inspiracją do powstania pierwszego filmu science fiction, który nosił tytuł “Podróż na Księżyc”. Dzieło na podstawie tej książki w 1902 roku wyreżyserował George Méliès.


3. Bohater powieści Verne, Kapitan Nemo z „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” miał w swojej kabinie podobiznę Tadeusza Kościuszki. Nemo posiadał portrety także innych bojowników wolności, bo podkreślał nienawiść pisarza do tyrani. Niestety o fakcie tym wie niewiele osób, ponieważ po raz pierwszy powieść tłumaczono na język polski w XIX wieku, a wydawcy, którzy mieli uzasadnione prawo obawiać się rosyjskiego zaborcy, najprawdopodobniej celowo pomijali wątek polski.


4. Juliusz Verne napisał rozprawkę pod tytułem „Czy Francja ma moralny obowiązek pomagać Polsce?”. Jej treść mogłaby nie przypaść do gustu wszystkim, bo w swej pracy Verne wnosił, że ojczyzna Napoleona zrobiła już wystarczająco dużo dla kraju znad Wisły i nie powinna się więcej angażować z jego powodu w krwawe potyczki.  Owa rozprawka została napisana przez młodego Verne w roku 1848 jako ćwiczenie stylistyczne. W owym czasie, podczas rewolucji, w Paryżu i  we francuskim parlamencie dużo mówiono o „sprawie polskiej”.


5. Verne dużo podróżował po świecie i na potrzeby tworzonych dzieł stworzył specjalną, bogatą bazę danych z informacjami. Oczywiście nie było mu dane odbyć tak szalonych wojaży, jak jego bohaterom, ale odwiedził aż 15 krajów w Europie i w basenie Morza Śródziemnego, a na pokładzie statku SS „Great Eastern” jedną podróż przez Ocean Atlantycki do Stanów Zjednoczonych i Kanady.


6. Utwory Juliusza Verne przetłumaczone zostały na co najmniej 94 języki obce. Co najważniejsze, bez względu na kraj, do którego trafiały, zawsze budziły zainteresowanie.


7. Popularyzowaniem twórczości Verne’a w Polsce zajmuje się Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a. Jest to społeczna organizacja założona w 2000 roku, zrzeszająca członków w Polsce, Europie i Australii. Na świecie jest wiele tego rodzaju ugrupowań.


8. Tytuł „Ojca Science-fiction” nadali Juliuszowi Verne dwaj wielcy pisarze fantastyki naukowej, H.G. Wells i H. Gernsback. Znając prozę pisarza, uznali oni, że bezspornie zasłużył on na to miano.


9. W roku 1886 dokonano zamachu na życie Julisza Verne. Zamachowcem okazał się obłąkany siostrzeniec pisarza, Gaston Verne, który oddał w jego kierunku dwa strzały, z czego jeden ranił autora w nogę. W ten brutalny sposób chciał zmusić Verne’a, by kandydował na prezydenta Francji. W efekcie siostrzeniec pisarza do końca swych dni przebywał w szpitalu psychiatrycznym.


10. Prócz pisania wielką pasją Juliusza Verne było żeglarstwo. Autor posiadał aż trzy łodzie i wielokrotnie pisywał właśnie na ich pokładzie.


Juliusz Verne to z pewnością postać, która zasługuje na uwagę. Liczne powieści autora po dziś dzień magnetyzują czytelników. Zdaje się, że po latach, twórczość „ojca fantastyki naukowej” nabiera większego znaczenia. W trakcie lektury można dokonywać analizy, oceniając, jak wiele detali udało się przewidzieć pisarzowi.


Najlepsze powieści Juliusza Verne znajdziemy na stronie:

http://www.psychoskok.pl/autorzy/juliusz-verne


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl