Perełki klasyki – książki, które trzeba znać
Rynek księgarski zdaje się przestrzenią, która bezustannie poszerza się o kolejne pozycje. Każdego miesiąca pojawiają się setki publikacji z najróżniejszych gatunków literackich. Lubimy czytać nowości, nie da się tego ukryć. To dlatego czasem zapominamy o walorach klasyki. Warto jednak sięgnąć po książki, które już dziesiątki lat temu podbijały serca czytelników.
Klasyka literatury obejmuje dzieła, które zostały uznane za wybitne. W wielu przypadkach ich walory można uznać za ponadczasowe i uniwersalne. Warto skłaniać się do tego rodzaju pozycji, bo z pewnością miło nas zaskoczą. Staną się również przyjemną, skłaniająca do refleksji odskocznią od książek pisanych zgodnie z najnowszymi trendami.
Perełki klasyki – książki, które trzeba znać to pozycje zasługujące na szczególną uwagę. Nie bez przyczyny przecież doczekały się przykładów na dziesiątki języków. Jeżeli do tej pory nie zdążyliśmy ich przeczytać, pora nadrobić braki. Są to celowo wybrane, jedne z najwspanialszych, najbardziej wartościowych lektur.
Perełki klasyki, które trzeba znać to na pewno książki Natsume Sõsekiego. Autor należy do grona najwybitniejszych japońskich pisarzy XX wieku. Powieści pisarza poruszają egzystencjalną, bliską nam wszystkim tematyką. To dlatego z łatwością będziemy mogli utożsamić się z bohaterami i odnieść do rzeczywistości sytuacje, z którymi przychodzi im się mierzyć. Warto zaznaczyć, że Sõseki został uznany za pisarza moralistę. Większość z prezentowanych przez pisarza bohaterów jest bowiem wzorem godnym naśladowania. Swego rodzaju ideałem etycznym.
„Światło i mrok” to powieść, która udowodniła, że krytycy literaccy uznający Sõsekiego za mistrza analizy ludzkich charakterów, ani trochę się nie pomylili. Przekonamy się o tym, poznając historię młodych małżonków, Yoshio i Onobu. Mieszkająca w Tokio para początkowo wyda nam się całkiem szczęśliwa, ale nie minie moment, a przekonamy się, że to tylko gra pozorów. Od lat bowiem wzajemnie się okłamują i zawodzą. Nieumiejętnie walczą o miłość, dominację i szczerość. Konflikt może zaostrzyć się jeszcze bardziej, gdy wyjdzie na jaw, że przed Onoby w życiu Yoshio była inna kobieta.
„Wrota” to kolejna przepełniona emocjami książka Sõsekiego. Autor dokonał w niej wnikliwej analizy japońskiego społeczeństwa. W trakcie lektury będziemy mogli śledzić losy bardzo przeciętnego Japończyka. Jego życie wypełnia rutyna. Co dzień rzetelnie wykonuje biurowy obowiązki, a po pracy wraca do domu, gdzie spędza czas z żoną. Ten nudnawy spokój buduje bezcenne poczucie bezpieczeństwa. Niebawem wszystko może jednak się zmienić. Mężczyzna dowie się, że skrywana przez niego tajemnica za moment może wyjść na jaw. Czy przeszłość odciśnie piętno na jego losie? O tym przekonamy się w trakcie lektury.
http://www.psychoskok.pl/autorzy/soseki-natsume
Perełki klasyki, które trzeba znać, to również ponadczasowa proza Andrieja Płatonowa. Ten Rosyjski dramaturg epoki stalinowskiej, by obejść cenzurę świetnie posługiwał się satyrą i sarkazmem. W dzieła pisarza znajdziemy ważny przekaz dla przyszłych pokoleń.
„Wykop” to obnażająca okrucieństwo sowieckiego socjalizmu powieść Płatonowa. Sięgając po książkę, będziemy mogli obserwować pracę robotników. Przygotowują oni tytułowy Wykop. Ta pozornie prosta czynność, w realiach socjalistycznych staje się prawdziwym wyzwaniem. Lekturę możemy potraktować jako cenną lekcję historii. Ironia, sarkazm oraz elementy tragikomedii sprawiają, że tę pozycję ukazującą ludzkie zmagania z przeciwnościami losu, czyta się z zainteresowaniem.
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ponadczasowa-proza-andrieja-platonowa
Perełki klasyki- książki, które trzeba znać to również dzieła Juliusza Verne. Ten wybitny francuski pisarz został zapamiętany jako protoplasta fantastyki. Autor napisał kilkadziesiąt pozycji, ale za najbardziej znane uznaje się: „Podróż do wnętrza ziemi” oraz „W 80 dni dookoła świata”. Zachwyciły one tysiące czytelników i doczekały się niejednej ekranizacji. Ufając talentowi tego pisarza, warto więc sięgnąć po inne jego powieści.
„Wśród lodów polarnych” to powieść, która pozwoli nam przeżyć niebezpieczną przygodę. Wraz z kapitanem angielskiej floty, Hatterasem wyruszymy na podbój bieguna północnego. Żaden z członków załogi statku „Forward” nie spodziewa się, co ich czeka. Lodowa kraina jest niesprzyjająca. Trud wyprawy dla wielu stanie się nieznośny. Dojdzie do buntu, statek zostanie zniszczony, a kapitan wraz z czterema najbliższymi towarzyszami będzie musiał walczyć o życie
.
„Tajemnicza wyspa” to ekscytująca powieść przygodowa. Podążając za żołnierzami, którzy zbiegli z obozu, trafimy na wyspę kapitana Nemo. Niewielka, niezamieszkana wysepka nie jest krainą ”mlekiem i miodem płynącą”, ale wojacy jakoś będą musieli sobie poradzić. Przed nimi wiele wyzwań i nieoczekiwanych zdarzeń.
„Zima pośród lodów” to kolejna powieść przygodowa Verne. Wraz z kapitanem Janem Cornbutte będziemy przemierzać mroźne wody Morza Arktycznego. Statek zwany „Nieustraszonym” zdaje się niezatapialny. Skuta lodem, wodna toń nie oszczędzi jednak nikogo. Załoga bezustannie będzie musiała dowodzić swej siły i wytrwałości. Możemy być pewni, że tą wyprawę przetrwają jedynie najdzielniejsi.
http://www.psychoskok.pl/autorzy/juliusz-verne
Lubimy czytać. Wciąż poszukujemy najlepszych lektur. Za perełki literatury uznajemy twórczość doświadczonych życiowo autorów. Przemysław Lis-Markiewicz to wykształcony poliglota, który świetnie posługuje się nie tylko językiem polskim i ukraińskim. „Spowiedź ducha” to świetnie napisana powieść obyczajowa, która odnosi się do współczesności. Należy podkreślić, że ta powieść to także odpowiedź pisarza na zalew głupoty, populizmu i nacjonalizmu. Główny bohater to Maciej Żarnowski. Ten pogubiony emocjonalnie mężczyzna wciąż poszukuje dla siebie najlepszej drogi. Niestety pragnienie silnych wrażeń zepchnie go co sidła alkoholizmu oraz korzystania z usług prostytutek. Warto uważnie śledzić perypetie Macieja, ponieważ wiele można się od niego nauczyć.
Perełki klasyki światowej to prawdziwa literacka uczta. Długo można wymieniać autorów, którzy zasługują na uwagę oraz ich ponadczasowe dzieła. Niektórych, tych najbardziej rozpowszechnionych, nie wypada nie znać. Po kolejne warto sięgać, by poszerzyć swoje czytelnicze horyzonty. W wolnej chwili zajrzymy więc do działu:
Klasyka literatury – książki, które trzeba znać