Twórczość Krzysztofa Piotra Łabendy

Obrazek artykułu
Sięgając po książki danego pisarza można wiele się o nim dowiedzieć. Jeden z bohaterów powieści "Wzgórze młynarza" przypomina samego autora - Krzysztofa Piotra Łabendę.

Krzysztof Piotr Łabenda - doktor praw, wieloletni praktyk bankowy, a także wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni Trójmiasta, jest doświadczonym pisarzem, który cyklicznie oddaje w ręce czytelników nową książkę. Nie sposób „zaszufladkować” oraz przypisać do konkretnego gatunku literackiego twórczości autora, ponieważ pośród kilkunastu pozycji znajdziemy cieszące się zainteresowaniem pozycje o charakterze popularno–naukowym oraz bardzo zróżnicowaną prozę.


Cechą charakterystyczną twórczości Krzysztofa Piotra Łabendy pozostaje umiejętność opisywania stanów emocjonalnych przeżywanych przez bohaterów. To właśnie dzięki temu, w trakcie lektury czytelnicy przeżywają wiele, często skrajnych emocji. 


Pragnąc poznać autora należy sięgnąć po jego twórczość Sięgając po książki danego pisarza można wiele się o nim dowiedzieć. W przypadku Krzysztofa Piotra Łabendy z pewnością warto sięgnąć po powieść „Wzgórze Młynarza” Jest to kontynuacja powieści, która przedstawiła czytelnikom losy Piotra i Małgorzaty. Bohaterowie, którym było dane poznać się w latach młodości, ponownie spotykają się dopiero po wielu latach. Upływający czas oraz wiele, często trudnych doświadczeń sprawiło, że muszą zacząć poznawać się na nowo. Oboje marzą przecież, by nadrobić czas i cieszyć się „dojrzałą” miłością”.


Powieść to piękna, wzruszająca historia. Warto w tym miejscu podkreślić, że bohater literacki Piotr Bonerski skrywa cząstkę pisarza. Jak przyznał sam autor:


„Chyba każdy piszący przenosi na karty swoich powieści, obok tego, co podpatrzy, czy wręcz ukradnie z otoczenia, także i cząstkę siebie. Ja też tak robię. Kocham Gdańsk i Paryż. Bonerski też. Życie akademickie nie jest mi obce, tak jak i Piotrowi. Cenię sobie, podobnie jak Piotr, dobrą kuchnię i wino. Z Bonerskiego wychodzi czasem niepotrzebna skłonność do dydaktyki, zwłaszcza gdy opowiada coś Gosi, czy wręcz się popisuje. Obawiam się, że też tak mam.”„Kleszcz” to tytuł kolejnej powieści autorstwa Krzysztofa Piotra Łabendy. Tym razem nie powinniśmy poszukiwać podobieństw pomiędzy głównym bohaterem, a autorem, ponieważ postać ta, to niejaki Józef Zybertowicz, który jako Inkwizytor Sądu Białej Róży zdaje się bezwzględny. 


Zybertowicz to tytułowy Kleszcz który zraża swym wyglądem zewnętrznym i chorą psychiką. Obecnie piastuje on znaczące stanowisko, które pozwala na bezkarne poniżanie i upokarzanie innych, ale nim do tego doszło musiał przejść trudną drogę jako ułomne, odrzucane dziecko, a następnie dorastający człowiek.


Powieść „Kleszcz” można zaliczyć do gatunku political fiction, i kryminału. Rozbudowana treść naznaczona została także wątkami filozoficznymi i psychologicznymi. Warto wiedzieć, że w tej książce spotkamy również Bonarskiego, na którym pragnie zemścić się Kleszcz.

 Niebawem do rąk czytelników trafi najnowsza powieść Krzysztofa Piotra Łabendy – „Przetrwać noc”. Akcja tej dwuczęściowej pozycji (Czarna perła i Pęczek konwalii) rozgrywa się w Polsce pod rządami Pobożnych i Sprawiedliwych, dlatego książkę można traktować jako swego rodzaju kontynuację powieści „Kleszcz”.


Fabuła pozwoli nam poznać losy dwóch byłych zakonnic: Grażyny i Bożeny. Każda z kobiet musi radzić sobie z własnymi problemami. Grażyna mierzy się z psychicznymi następstwami gwałtu, a Bożena z chorobą  nowotworową i zagrożeniem ze strony psychopaty. Każda z bohaterek jest inna i na swój niepowtarzalny sposób wyjątkowa, ale obie będą musiały  przetrwać tytułową  noc.


Losy bohaterek powieści naznaczone są dramatami, ale ostatecznie przyniosą ze sobą przesłanie nadziei.


 

Wszystkie ksiażki autora dostępne są na stronie: 

http://www.psychoskok.pl/autorzy/krzysztof-piotr-labenda/Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl