Kolekcja Hankego

| Dodano: 9 maj 2013 | Dodana przez: Jolanta Maria Kaleta

Share

Okładka

Twoja ocena

W czerwcową noc 1976 roku we Wrocławiu spłonął kościół garnizonowy. Gdy kilka dni później do muzeum mieszczącego się w zabytkowym ratuszu przyszedł anonim zapowiadający jego podpalenie, pracownicy podejmują nocne dyżury, aby nie dopuścić do tragedii. Podczas jednego z takich dyżurów młoda pracownica tegoż muzeum, Matylda, odkrywa w ścianie tajną skrytkę. W niej znajduje listę dzieł sztuki zrabowanych pod koniec drugiej wojny światowej, wywiezionych do tajnych skrytek, a sporządzoną zapewne przez wysokiej rangi nazistowskiego urzędnika rezydującego w ratuszu, który wraz z kolegami dokonywał rabunku. Wśród nazwisk przewijało się jedno bardzo znane – Karl Hanke, gauleiter Dolnego Śląska. Ze zdumieniem Matylda spostrzega, że zgromadził on w swoim ręku całą kolekcję dzieł śląskiego malarza okresu baroku, Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rafaelem, którego obrazów ona bezskutecznie poszukiwała od kilku lat po całym Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Jednak ich odnalezieniem oficjalne czynniki rządowe nie są zainteresowane z przyczyn politycznych, a milicja zachowuje podejrzaną bierność. Przez przypadek Matylda wpada na ślad szajki prowadzącej nielegalny handel dziełami sztuki. Tropy wiodą do niektórych kolegów z muzeum. Niestety, na pomoc milicji i w tej sprawie nie może liczyć. Prowadzący śledztwo porucznik Małecki, sprawia wrażenie, że bardziej niż złapanie przestępców, interesuje go Matylda, jako obiekt seksualnych pragnień. Na domiar złego życie osobiste Matyldy legło w gruzach.
Akcja powieści "Kolekcja Hankego" toczy się w połowie dekady gierkowskiej, kiedy to społeczeństwo złudnie sądziło, że w Polsce nastały czasy dobrobytu i wolności. Jednakże bystra Matylda na własnej skórze przekonuje się, że to tylko propaganda. Nadal bez zgody wszechwładnej PZPR nie można kiwnąć palcem, urząd cenzury potrafi odesłać na półkę każde dzieło, a milicja i służby prowadzą własną grę. Jak we wszystkich swoich powieściach, tak i w tej, Autorka zgrabnie wplotła fakty historyczne pomiędzy fikcję literacką. Choć to powieść sensacyjna, ze zgrabnie skonstruowaną intrygą i wartką akcją, to ważną role odgrywają w niej także perypetie miłosne głównej bohaterki.

Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem medialnym portalu www.TuWrocław.com

Dostępna w

Opinie o: "Kolekcja Hankego"

Nowa opinia

Recenzje dla: "Kolekcja Hankego"

Powieści przygodowe i kryminalne osadzone we Wrocławiu

Różni autorzy specjalizują się w różnych epokach, w historiach rodem z PRLu z pewnością przoduje Jolanta Maria Kaleta. Miałem ostatnio przyjemność przeczytać kolejną z jej książek – „Kolekcję Hankego”. Akcja „Kolekcji...” rozgrywa się w latach 70., tuż po tragicznym spłonięciu kościoła św. Elżbiety. Młoda pracownica wrocławskiego muzeum, Matylda, wpada na trop listy dzieł sztuki ewakuowanych z Wrocławia pod koniec II wojny światowej, zagrabionych przez nazistowskich dygnitarzy. Niezwykły splot okoliczności sprawia,...

Nowa recenzja

Filmy o: "Kolekcja Hankego"

Kolekcja Hankego

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl