Powieści przygodowe i kryminalne osadzone we Wrocławiu

Okładka
Powieści przygodowe i kryminalne osadzone we Wrocławiu stają się w ostatnich latach prawdziwym czytelniczym hitem.

Różni autorzy specjalizują się w różnych epokach, w historiach rodem z PRLu z pewnością przoduje Jolanta Maria Kaleta. Miałem ostatnio przyjemność przeczytać kolejną z jej książek – „Kolekcję Hankego”.


Akcja „Kolekcji...” rozgrywa się w latach 70., tuż po tragicznym spłonięciu kościoła św. Elżbiety. Młoda pracownica wrocławskiego muzeum, Matylda, wpada na trop listy dzieł sztuki ewakuowanych z Wrocławia pod koniec II wojny światowej, zagrabionych przez nazistowskich dygnitarzy. Niezwykły splot okoliczności sprawia, że zostaje wplątana w sam środek intrygi pomiędzy porucznikiem milicji, nieuczciwymi muzealnikami i wojewódzkim oddziałem PZPR. Rozpoczyna się morderczy wyścig o uratowanie resztek śląskiego dziedzictwa przed chciwymi rodakami i zagranicznymi kolekcjonerami.


Autorka po raz kolejny udowodniła, że potrafi bardzo celnie opisać emocje targające ludźmi. Osadzenie burzliwej fabuły w otoczce romansu i strachu zadziałało znakomicie. Nieco zbyt banalna okazała się historia miłosna, nie podobał mi się też fakt że książka była zdecydowanie za krótka. Mocno brakowało mi rozwinięcia niektórych wątków (które chociażby w Operacji Kustosz zazębiały i uzupełniały się wręcz po mistrzowsku).


Reasumując – pomimo kilku wad jest to miła lektura na weekend zwłaszcza, jeśli znamy z grubsza dolnośląskie pałace i interesujemy co nieco twórczością dawnych, barokowych mistrzów.


Źródło: biblioteka.tajemniczywroclaw.pl


Patronat medialny nad książkami Jolanty Marii Kalety sprawuje serwis TuWrocław .comOd 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl