Jakie tajemnice skrywają stare przedmioty?

Obrazek artykułu
Nowe, ładne, modne, trendy, to cechy, których poszukujemy. Unikamy nieatrakcyjnych, brzydko wyglądających rzeczy. Niepotrzebne, leciwe obiekty mają swoją wartość. Sprawdźmy, jakie tajemnice skrywają stare przedmioty.

W dzisiejszych czasach bezustannie pojawiają się aktualne kolekcje przedmiotów ze wszystkich kategorii. Odpowiednia reklama przekonuje odbiorców, że potrzebują właśnie takiej rzeczy. I choć wiele osób posiada już coś podobnego, zawsze znajdzie się liczna grupa chętnych, by wymienić jeszcze sprawny gadżet na coś zupełnie nowego. Przeciwnicy takiego postępowania twierdzą, że jest to akt marnotrawstwa. Zwolennicy uważają natomiast, że czasem dla dobrego samopoczucia i urody lokum należy pozbyć się staroci.


Leciwe, podniszczone, nadszarpnięte zębem czasu przedmioty mogą mieć niebywałą wartość. Dotyczy to między innymi starych książek. Nim pozbędziemy się jakiejkolwiek lektury, czy dokumentów, warto oszacować ich wartość. W tym celu można na przykład zadzwonić do antykwariatu.


Może przed wyrzuceniem czegoś do kosza, zadzwonić do antykwariatu i dowiedzieć się, ile dana rzecz jest warta. Ostatnio często słyszymy o książkach wyrzucanych z mieszkań, które lądują od razu w kontenerach na śmieci. Ludziom nie chce się sprawdzić, czy np. wyrzucają jakieś cenne dokumenty. A wystarczy jeden telefon i może ktoś przyjechać i określić wartość danej pozycji „. – A. Jastrzębski antykwariat kwadryga w Warszawie


Jakie tajemnice skrywają stare przedmioty? 


Na to pytanie warto poszukać odpowiedzi. Wyjaśnianie, sekretów to świetna, intelektualna rozrywka. Powinny skorzystać z niej przede wszystkim dzieci. Ich wyobraźnia napiszę niezwykłe historie, a w ten sposób na moment, leciwe rzeczy zyskają nowe życie. To świetna zabawa, do której mogą zachęcić mądre książki dla dzieci. Kilka z nich warto poznać już teraz.


Czytanie z dzieckiem – sposób na z spędzanie czasu razem – Dowiedz się więcej


Celowo zostały wybrane książki, które w tytule wspominają o starych przedmiotach. Te rzeczy stały się kluczowym elementem opisanej opowieści.


Młodzi czytelnicy na początek powinni sprawdzić "Kto mieszka w starym zegarze". Warto, bo ta książka kryje w sobie ważne przesłanie. Przekonamy się o tym, poznając historię 12-letniej Lusi. Ta zbuntowana dziewczynka miała trudności z nawiązywaniem kontaktów. Problem ten dotyczył również relacji rodzinnych, jak i koleżeńskich. To dlatego, w razie trudności bohaterka ukrywała się na strychu, a dokładnie we wnętrzu stojącego tam zegara. W ten sposób przenosiła się do magicznego świata fantazji. Istoty, które zamieszkują zegar, mają znane nam z rzeczywistości problemy. Dobro walczy ze złem, zdarzają się smutne momenty oraz te całkiem zwyczajne i szczęśliwe. Dzięki temu perypetie nowo poznanych postaci z łatwością odniesiemy do prawdziwych wydarzeń. Bohaterka wykorzystała tę cenną lekcję, do naprawienia wielu pomyłek. Zrozumiemy, że słowa i czyny potrafią działać prawdziwe cuda. Właśnie to przesłanie niesie ze sobą ta piękna baśń.Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/kto-mieszka-w-starym-zegarze/


Kolejne intrygujące zadanie dla młodych czytelników to sprawdzić "Kto mieszka w szufladzie starego biurka?". Bohaterką tej spowitej magią opowieści jest dziewczyna, która po śmierci swojej babci zaczyna przeglądać jej szpargały. To chwile wzruszających wspomnień, podczas których w szufladzie biurka natrafia na tajemniczą lekturę. Okaże się, że znaleziona przez bohaterkę stara książka jest pamiętnikiem jej babci zamieszkiwanym przez dziwną istotę. Ta maleńka postać twierdzi, że była wierną przyjaciółką jej zmarłej krewnej. Podobno odbywały razem fascynujące podróże. Dziewczyna zechcę wysłuchać zwierzeń budzącej zaufanie istotki. Dzięki temu dowie się wiele o krewnej oraz samej sobie. Natchniony stworek ze starej książki rozmawiać będzie z dziewczyną o życiowych sytuacjach. Podkreślone zostają najważniejsze zasady oraz najcenniejsze wartości w życiu człowieka. Ta wyjątkowa książeczka długo nie pozwala o sobie zapomnieć.Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/kto-mieszka-w-szufladzie-starego-biurka/


Dzieci mogą także sprawdzić, jakie tajemnice skrywa "Biblioteczka starych książek". Jest to piękna opowieść o magii czytania i zgubnej sile kłamstw. Główna bohaterka to mieszkanka niewielkiej miejscowości, ośmioletnia Kaja. Ta sympatyczna, lubiana przez wszystkich dziewczynka ma sekret, którego nie zna nawet jej mama. Kaja unika zaglądania do książek, bo nie lubi czytać. Nie spostrzegli tego jej nauczyciele, bo dziewczyna zawsze ma odrobione lekcje. Co więcej, nie zorientowała się nawet jej matka, która pracuje jako dyrektorka biblioteki, i często przynosi córce ciekawe lektury. Za chwilę wszystko może się wydać, ponieważ bohaterka zostanie wytypowana do udziału w konkursie czytelniczym. Aby uniknąć wstydu, będzie musiała polubić się z lekturami. Czy ta opowieść ma szansę dobrze się skończyć?Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/biblioteczka-starych-ksiazek/


Literatura bawi i uczy, dlatego dzieci powinny obcować z dobrymi książkami. Doktor nauk humanistycznych Emilia Becker, od dawna pisze mądre, inspirujące i pobudzające wyobraźnię opowiadania dla dzieci i młodzieży. Na młodych czytelników tym razem czeka "Prezent od pana Juliana". Otrzymywanie podarków to prawdziwa przyjemność. Czy bohaterowie tej opowieści za sprawą upominku od Pana Juliana poczują się szczęśliwsi? Jest to niesamowita książka o czterech Zosiach. Akcja pełna jest tajemnic i ciekawych wątków. Czas mija bardzo szybko. Trzeba chronić ulotne wspomnienia. To opowiadanie o czterech Zosiach, czterech Wigiliach oraz o perypetiach pewnej rodziny. Mowa będzie o zdarzeniach, które miały miejsce w latach 1938, 1963, 1990 i 2019. Fabuła związana jest z Warszawą ukazaną w tle. Jest to również historia o sile kobiet. Przedstawicielki płci pięknej potrafią walczyć o to, co ważne. Młodych odbiorców do lektury powinno zachęcać, że „Prezent od pana Juliana” opowiada, o procesie przemiany Polski. To opowieść familijna, którą może poznawać cała rodzina.Książka do nabycia na stronie:

https://www.psychoskok.pl/produkt/prezent-od-pana-juliana/


Zaprezentowane książki z łatwością rozbudzą dziecięcą wyobraźnię. Młodzi czytelnicy, wiedząc, że stare przedmioty skrywają tajemnice, na pewno zechcą poszukać wartościowych rzeczy we własnej okolicy. Kto wie, może ktoś natrafi na skarb? Dorośli najpewniej z dystansem podejdą do tego rodzaju akcji poszukiwawczych. Dlatego dojrzałym odbiorcom poleca się czytanie leciwych, docenionych, wartościowy książek.


Klasyka literatury światowej – tutaj

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl