Lakier do paznokci

| Dodano: 14 lipiec 2021 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

„To opowiadania o kobietach i dla kobiet".

Tymi słowami doświadczona życiowo autorka, Peggy Brown, zachęca przedstawicielki płci pięknej, do sięgnięcia po tę książkę. Silne wrażenia gwarantowane, ponieważ opisane wydarzenia z łatwością można odnieść do rzeczywistości. Z całą pewnością wiele pań zdoła utożsamić się z wybraną bohaterką. Każda z nich jest naprawdę charakterna.

Na pierwszym planie pojawiają się trzy kochające się nad życie siostry: Hela, Adela, Cela. Każda z nich będzie musiała pokonać wiele przeszkód, zanim zazna odrobiny spokoju ducha. Nim to nastąpi, czeka je wiele dramatów. Na wszystko wpływa miejsce i czas, w którym przyszło im dorastać. Cela to niezwykle piękna i utalentowana muzycznie kobietka, która w ciężkich latach 60 dołączyła do zespołu „Śląsk". Możliwe, że zdołałaby ona odnieść sukces, gdyby nie rezygnacja z marzeń na rzecz zadowolenia matki. Patriarchat ma destrukcyjną moc. Adela jest bita przez męża, niepełnosprawna Hela czuję się bezpieczna, zaszywając się w rodzinnej enklawie. Poleje się wiele łez, narodzi się nie jedno dziecko, życie w dziwnych okolicznościach straci jedna z sióstr. O tym trzeba przeczytać.

Ten zbiór opowiadań inspirowany jest kobiecą siłą. W trakcie lektury oprócz sióstr poznamy, chociażby Marylkę, która pragnie poznać prawdę, a także Baśkę, która z rozmysłem, celowo chce zajść w ciąże.

Szaleńcze zwroty akcji, stopniowo budowane napięcie, mnóstwo wskazówek na przyjemniejsze życie oraz masa skłaniających do refleksji emocji to atuty tej pozycji.

Patronat medialny: Oaza recenzji – Mirosława Dudko, Czyta.mymamy, dlaLejdis.pl, Kufer kulturalny, Kulturalne Rozmowy – Sylwia Cegieła

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/lakier-do-paznokci/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Lakier do paznokci"

Opinia

wywiad z autorką

Awatar użytkownika

Peggy Brown – polonistka, pedagog. Jak sama mówi, dotąd pisała do szuflady, jednak w wieku 40 lat postanowiła sprawić prezent samej sobie i wydać kilka opowiadań. Od 16 lat mieszka i pracuje w Londynie. Prywatnie podróżuje. Aktywnie też wspiera kobiety w ich dążeniu do przełamywania stereotypów. O tym też pisze w swoim debiucie literackim pt. „Lakier do paznokci”. Portalowi Kulturalne Rozmowy postanawia opowiedzieć o procesie twórczym i sile kobiet oraz ich walce o wolność.

http://www.kulturalnerozmowy.pl/2021/08/peggy-brown-kazda-kobieta-czytajac-te.html

30 sierpień 2021 13:37

Opinia

Awatar użytkownika


'Lakier do paznokci' @peggyyybrown to króciutki ale bardzo wartościowy zbiór opowiadań, który wzbudza w czytelniku wachlarz uczuć, począwszy od smutku i złości, a kończąc na wzruszeniu i czasami nawet śmiechu.

Na tak niewielu stronach, autorka porusza mnóstwo ważnych tematów, które mimo znaczących różnic pokoleniowych nadal są niestety aktualne i właściwie każda z tych opisanych historii może dziać się obok nas. Alkohol, przemoc domowa, zaściankowość, depresja i brak oparcia w bliskich czy niepełnosprawność to wszystko ma miejsce w naszych realiach. Chyba nawet nie zmienił się sposób radzenia sobie z takimi problemami bo nadal wolimy ukrywać swoje brudy niż chociażby dać sobie pomóc. Wiele osób nadal wstydzi się o tą pomoc poprosić.
@peggyyybrown pokazuje nam kobiety, w których wiele z nas może zobaczyć swoje odbicie, pokazuje nam jak stereotypowo żyjemy nawet w dzisiejszych czasach, jak tradycja czy zasady moralne nie pozwalają nam na spełnianie marzeń czy samorealizację. Lekki styl autorki pozwala szybko zapoznać się z całą książka, ponieważ opowiadania są konkretne, skupiające się na najważniejszych aspektach każdej z przedstawionych historii. Mimo tego, że jest to książka przede wszystkim o kobietach, to zachęcam też Panów do zapoznania się z tą pozycją. Myślę, że każdy z nas może wyciągnąć coś dla siebie z opisanych przeżyć bohaterów.
Przeczytanie całości zajmuje minimum czasu, tym bardziej warto.
https://www.instagram.com/p/CSsB32TsYgJ/

18 sierpień 2021 11:02

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl