Lakier do paznokci

| Dodano: 14 lipiec 2021 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

„To opowiadania o kobietach i dla kobiet".

Tymi słowami doświadczona życiowo autorka, Peggy Brown, zachęca przedstawicielki płci pięknej, do sięgnięcia po tę książkę. Silne wrażenia gwarantowane, ponieważ opisane wydarzenia z łatwością można odnieść do rzeczywistości. Z całą pewnością wiele pań zdoła utożsamić się z wybraną bohaterką. Każda z nich jest naprawdę charakterna.

Na pierwszym planie pojawiają się trzy kochające się nad życie siostry: Hela, Adela, Cela. Każda z nich będzie musiała pokonać wiele przeszkód, zanim zazna odrobiny spokoju ducha. Nim to nastąpi, czeka je wiele dramatów. Na wszystko wpływa miejsce i czas, w którym przyszło im dorastać. Cela to niezwykle piękna i utalentowana muzycznie kobietka, która w ciężkich latach 60 dołączyła do zespołu „Śląsk". Możliwe, że zdołałaby ona odnieść sukces, gdyby nie rezygnacja z marzeń na rzecz zadowolenia matki. Patriarchat ma destrukcyjną moc. Adela jest bita przez męża, niepełnosprawna Hela czuję się bezpieczna, zaszywając się w rodzinnej enklawie. Poleje się wiele łez, narodzi się nie jedno dziecko, życie w dziwnych okolicznościach straci jedna z sióstr. O tym trzeba przeczytać.

Ten zbiór opowiadań inspirowany jest kobiecą siłą. W trakcie lektury oprócz sióstr poznamy, chociażby Marylkę, która pragnie poznać prawdę, a także Baśkę, która z rozmysłem, celowo chce zajść w ciąże.

Szaleńcze zwroty akcji, stopniowo budowane napięcie, mnóstwo wskazówek na przyjemniejsze życie oraz masa skłaniających do refleksji emocji to atuty tej pozycji.

Patronat medialny: Oaza recenzji – Mirosława Dudko, Czyta.mymamy, dlaLejdis.pl, Kufer kulturalny, Kulturalne Rozmowy – Sylwia Cegieła

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/lakier-do-paznokci/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Lakier do paznokci"

Opinia

Awatar użytkownika

Lakier do paznokci to książka wydana w formie broszurowej, zawierająca 10 kolorowych opowiadań. Kolejne rozdziały tworzą wachlarz historii, które rozgrywa się w innym czasie, dotyka innych problemów i pokazuje, że każda kobieta nosi w sobie swoja historię.

Dla kolejnych rozdziałów mogłabym przypisać kolor, który bohaterka miałaby na swoich paznokciach.
Dla opowieści wyraźnie smutnych zostawiłabym ciemne kolory, głębokie jak smutek po utracie kogoś ukochanego. Obgryzione z nerwów przez kobiety niepewne jutra i zrezygnowane.
Delikatne, w pastelowych barwach dla romantyczek tęskniących za uczuciem. Pomalowane na kolorowo mogą odnosić się do kreatywnych i pomysłowych dziewczyn, odważnych, podążających w nieznane mimo wszystko . Czerwone paznokcie dla pań kobiecych i eleganckich, może nawet w butach na obcasie i w rajstopach – kiedyś tak trudno dostępnym towarze. Zostają też paznokcie naturalne, zadbane ale bez emalii. Może nie nudne, ale monotonne jak codzienność i jej troski.

Przyznam, że jak na debiut i jednocześnie opowiadania pisane dla siebie, i w końcu wyciągnięte z szuflady dla ludzi, są one ciekawe i różnorodne. Każda historia nagle przeskakuje do innego świata, widzianego oczami kobiety, matki, przyjaciółki. Są to opowieści dla każdej kobiety o innej, bliskiej lub dalekiej kobiecie, ale takiej, która również jak my zmaga się z codziennością i prozą życia. Czasem losem cięższym i smutniejszym a czasem mimo pewnego niedostatku, bohaterka ta potrafi stworzyć coś z niczego lub obdarować uśmiechem kogoś, kto tego potrzebuje.

https://czytamdlaprzyjemnosci.pl/2021/10/158-21-lakier-do-paznokci/ 

20 grudzień 2021 08:12

Opinia

Awatar użytkownika

Książka jest naprawdę chudzinką, ma zaledwie 55 stron. Zawiera w dziesięć różnych opowiadań. Wszystkie z nich są o kobietach i z każdej historii można wyciągnąć ciekawe wnioski.
Między innymi, że nie powinno się szukać na siłę miłości, nie można oceniać ludzi po wyglądzie.
Nie każdy rozumie depresję ale również znajdujemy wątki o przemocy fizycznej.
Jest nawet fragment, jak kiedyś byli traktowani ludzie ze wsi. Rodzina najbardziej martwiła się " co powiedzą inni", a nie jak poradzić sobie z danymi zmartwieniami.
Najbardziej zainteresowało mnie ostatnie opowiadanie, " Ja zawsze na siebie uważam, tylko nie zawsze mi się to udaje" zakończenie jest bardzo zaskakujące i śmiało można by było napisać o tym ciekawą książkę.
Nie pamiętam kiedy ostatni raz czytałam opowiadania i trochę czuję po nich niedosyt.
Chciałabym przeczytać te historię w bardziej szczegółowej wersji z widocznymi emocjami, żebym mogła się przywiązać do bohaterów oraz lepiej ich poznać.
Książkę czyta się lekko, historię są wciągające i dające dużo do myślenia.
Jest to bardzo fajna odskocznia i pozycja dosłownie na małą chwile przy kawie.

https://www.instagram.com/p/CWvklnHIGjq/ 

29 listopad 2021 11:23

Nowa opinia

Recenzje dla: "Lakier do paznokci"

Opowiadania o kobietach

 Peggy Brown zagląda w okna mieszkań, przekracza progi domów i wchodzi do czterech ścian, a te mają wiele do powiedzenia. Wiele widziały, wiele słyszały, były świadkami wielu sytuacji – tacy milczący obserwatorzy. Są trzy siostry, nieszczęśliwe. Naznaczone strachem, obłudą bycia szczęśliwą matką, żoną i kobietą. Są marzenia o lakierowanych butach na niebotycznie wysokich obcasach. Są marzenia o byciu lepszą, ładniejszą i bardziej uwodzącą. O byciu kobietą z pomalowanymi na czerwono paznokciami....

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl