Co czytają kobiety?

Obrazek artykułu
Przedstawicielki płci pięknej chętniej sięgają po książki niż panowie. Warto sprawdzić, co czytają kobiety? Czytelnicze upodobania pań mogą nas zaskoczyć.

Badania stanu czytelnictwa w Polsce cyklicznie wskazują, że pośród osób czytających najliczniejszą grupę stanowią panie. Na kolejnym miejscu usytuowała się młodzież, a po niej panowie. Wstępny raport dotyczący czytelnictwa w Polsce w 2019 roku opublikowany przez Bibliotekę Narodową nie pozwolił zauważyć znaczących, pozytywnych zmian. Z deklaracji czytelniczych wynika, że w roku 2019 39% Polaków przeczytało, co najmniej jedną książkę. To nadal niewiele, ale chociaż nie zaobserwowano spadku zainteresowania literaturą. Pełen raport dostępny jest tutaj.

Kobiety czytają chętniej niż mężczyźni. To niezmienny fakt. Dla dam czytanie jest prawdziwą przyjemnością.

„Badacze Biblioteki Narodowej zapytali wszystkich respondentów o to, czy w ogóle lubią czytać książki. Okazało się, że częściej lubią to kobiety, zwłaszcza te w wieku 40-59 lat.


Od lat badania Biblioteki Narodowej wskazują, że kobiety są częstszymi i bardziej zaangażowanymi odbiorcami literatury, zarówno podczas edukacji szkolnej, jak i po opuszczeniu szkolnych murów”. – Jarosław Kopeć, „Czytelnictwo? Wciąż chętniej czytają kobiety”.

Kobiety po prostu lubią czytać książki. Dla nich obcowanie z literaturą to sprawdzony sposób na nudę, chandrę i mądre wykorzystanie nadmiaru wolnego czasu. Emocjonalne, kobiece wnętrze pozwala głęboko przeżywać, poznawane historie Termin eskapizm, dla dam nie jest niezrozumiały. Bujna wyobraźnia pozwala bowiem przedstawicielkom płci pięknej, w trakcie lektury, oderwać się od szarej rzeczywistości. To wspaniała cecha, dzięki której czytanie zmniejsza poziom stresu.


Skoro wiadomo, że panie potrafią i chcą korzystać z zalet czytania książek, warto poznać ich upodobania. Czytanie dla przyjemności sprawia, że kobiety potrafią wybierać ciekawe i wartościowe lektury.


Co czytają kobiety? – SPRAWDŹ


Panie zawsze potrafią docenić obyczajową tematykę lektur. W tym miejscu warto więc przedstawić jedną z nich. Piękna obyczajowa powieść dla kobiet to „Po szczeblach drabiny”. Opisuje ona wzruszającą historię młodej kobiety, która z głębokiej prowincji dotrze na szczyt. Owa panna to skromna i dobrotliwa Stefka. Bohaterka dorastała na wsi i uważała, że już zawsze tam zostanie. Brak perspektyw nadmiernie jej nie przerażał, ponieważ liczyła na przejęcie ojcowizny. Jej oczekiwania nie doczekały się jednak spełnienia. W rodzinnym domu Stefki dojdzie do tragedii, która zmusi ją do opuszczenia wsi. Przerażona dziewczyna, dzięki poradom i wsparciu przyjaciółki, umknie do Warszawy. Wielkomiejskie życie postawi przed nią nowe wyzwania. Przyjdzie jej zmierzyć się z nie jedną trudną sytuacją. Na całe szczęście życzliwi ludzie zawsze będą gotowi ją wspierać. Stefa zawędruje do Gdańska i Krakowa. Dziać będą się dziwne rzeczy, a w pewnym momencie na jej drodze stanie dostojny dżentelmen żydowskiego pochodzenia. Ostatecznie Stefa przemieni się w pewną siebie Stefanię. Co więcej, ma ona szansę stać się właścicielką pałacu. Tę ciepłą opowieść warto poznać. Chwil przyjemnego wzruszenia nie będzie bowiem brakować.

:


Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/po-szczeblach-drabiny/


Kobiety lubią czytać poruszające powieści obyczajowe. Jedna z nich to „O">" style="font-size:12pt" target="_blank">rigami dwojga istnień i psa”. Fabuła opisuje perypetie uczucia zrodzonego na tle koszmarów, traum i zbrodni. Główni bohaterowie to: emerytowana policjantka Bożena Polańska i były bankowiec Maciej Rawicz. Oboje są samotni i nieszczęśliwi. Ona z pomocą przyjaciółki próbuje zapomnieć o przeżytej próbie gwałtu oraz zabitym na służbie człowieku. On ukrywa się przed napastnikami, chcącymi odzyskać dokumenty, które zabrał, odchodząc z pracy. Niestety, bardzo szybko go odnajdą. Bożena będzie musiała ratować życie Macieja. To zdarzenie zbliży ich do siebie, ale nie od razu pojawi się żarliwe uczucie. Aby rozkwitła miłość, potrzebna będzie pomoc przyjaciółki Magdy oraz małego pieska. Zakończenie miło zaskakuje i wzrusza.


Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/origami-dwojga-istnien-i-psa/


Kobiety chętnie czytają książki inspirowane prawdziwym życiem. To dlatego, ”Towarzyszka panienka” szybko zaskarbiła sobie serca pań. Autorką tej bestsellerowej autobiografii jest córka Wojciecha Jaruzelskiego, Monika Jaruzelska. W lekkim stylu, ze sporą dawką humoru i autoironii, opowiedziała ona sceny ze swojego życia. Dzięki temu dowiemy się, jakim ojcem był Wojciech Jaruzelski? Przekonamy się również, że dorastanie u boku kontrowersyjnego, komunistycznego generała, nie było usłane różami. Kontrowersyjne nazwisko potrafi przysparzać trudności. I nie ma znaczenia, czy jest się dzieckiem, nastolatką, czy dojrzałą kobietą. Zrozumiemy to, poznając zwierzenia Moniki Jaruzelskiej. Należy wspomnieć, że w tradycyjnej formie sprzedano ponad 100 000 egzemplarzy tej książki. Teraz dostępna jest ona w formie audiobooka. Z zaciekawieniem można więc się zasłuchaćAudiobook dostępny w serwisie z audiobookami i słuchowiskami online Audioteka

https://audioteka.com/pl/audiobook/towarzyszka-panienka


Kobiety chętnie czytają pozycje poruszające aktualne problemy.Uzależniony. Droga do trzeźwości” to książka napisana na podstawie życia Adama Gałęskiego. Bohater będący jednocześnie narratorem, szczerze opowiedział o swojej walce z nałogiem. Dzięki temu zrozumiemy, że w sidła uzależnienia łatwo wpaść, ale trudno się z nich wydostać. Adam niebezpieczne eksperymenty z narkotykami rozpoczął od skrętów. Jego organizm szybko zaczął się jednak dopominać silniejszych środków. By zdobyć na nie pieniądze, Adam dopuszczał się niepoprawnych zachowań. W tamtym momencie, prócz kolejnej dawki, nie liczyło się dla niego nic więcej. Zwierzenia Adama są przestrogą przed życiem na haju. Dowiemy się, jak ciężka jest walka z nałogiem. Powrót do trzeźwości wymaga szczerości z samym sobą. Zmagania z własnymi myślami to trudny, ale konieczny proces. W książce tej wspomniano o sposobie funkcjonowania ośrodków odwykowych na terenie Polski. W tle Adama przedstawiono także historie innych bohaterów.Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/uzalezniony-droga-do-trzezwosci/


Kobiety lubią czytać książki skłaniające do refleksji nad życiem. To dlatego panie doceniły pozycje, 29 aspektów życia. Spojrzenie młodej kobiety„. Poprzez treść autorka odniosła się do najistotniejszych kwestii. Jest to między innymi: istota małżeństwa, aborcja, niepełnosprawność, czy trudności współczesnych nastolatków. Wyraźnie napiętnowane zostały zasługujące na pogardę zachowania, przy czym wskazane zostały postawy godne społecznego uznania. Egzystencjalna tematyka sprawia, że warto, aby tę książkę przeczytał każdy.
Książka do nabycia na stronie

http://www.psychoskok.pl/produkt/29-aspektow-zycia-spojrzenie-mlodej-kobiety/


Nie od dziś, za lektury najbardziej cenione przez panie uchodzą romanse. Pełne romantyzmu i erotyki historia miłosne potrafią oczarować damskie serca. Męscy bohaterowie uosabiają mężczyznę idealnego. Zdolnego kochać bez pamięci, być wiernym jednej kobiecie i niezłomnym zasadom. Niezapomniane sercowe uniesienia, których czasem brakuje w prawdziwym życiu, są więc osiągalne w literackiej przestrzeni.


Romanse i erotyki dla kobiet pisze Marta W. Staniszewska. Spod pióra autorki wyszła popularna seria „Nigdy”. Czytelniczki doceniły zmysłowość emanującą z tych historii.


                                 

Książki dla kobiet pisane przez kobiety – TUTAJ


Czytelnicze upodobania pań mogą nas zaskoczyć. Delikatne kobiety lubią czytać kryminały. Zdarza im się również sięgać po thrilery, czy świetnie bawić podczas czytania mrocznej prozy. Okazuje się więc, że panie, podobnie jak panowie, potrafią docenić ekstremalne doznania. Czasem wszystkim potrzebny jest lęk, który pozwala odreagować codzienne emocje. Możliwe, że dlatego w ostatnim czasie popularne są romanse kryminalne. Ten gatunek w intrygujący sposób łączy emocje pozytywne i delikatne z pełnymi brutalności negatywami.


Współczesny romans kryminalny – SPRAWDŹ


Oczywiście panie potrafią docenić dobre książki z każdego gatunku. Ich zainteresowania najczęściej nie ograniczają się do jednej kategorii Dobrze wiedzą o tym dobrzy wydawcy, którzy literaturę kobiecą najczęściej zbierają w dziale KSIĄŻKI DLA KOBIET

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl