Polecana poezja – co czytać?

Obrazek artykułu
Sztuka poetycka to niezwykła forma wyrazu. Krótkie, częstokroć rymowane utwory odnoszą się do najważniejszych kwestii. Wiersz zawsze porusza, dlatego warto sprawdzić, co oferuje współczesna polecana poezja.

Literatura rozwija się od tysięcy lat. Wiele się w niej zmienia, a proces ewaluacji będzie trwał nadal. W końcu przemiana oznacza rozwój, którego nikt nie zdoła zatrzymać. Aby dostrzec, jak znaczące transformacje zachodzą w przestrzeni literackiej, wystarczy spojrzeć na spis popularnych gatunków z ostatniego stulecia. Ewidentnie obecnie czytelnicy liczą na więcej emocji. Oczekują poruszających tekstów, które na długo zapadają w pamięci. Budowanie napięcia wymaga od autorów doświadczenia oraz poszerzania i modyfikowania kunsztu pisarskiego. Może właśnie dlatego na chwilę obecną wiele utworów prozatorskich „tyje". A, co ze sztuką poetycką?


Polecana poezja na szczęście nadal porusza. Wystarczy wiedzieć, co czytać, jakie tomy poetyckie wybierać. Wówczas z całą pewnością dotrzemy do utworów, które pozytywnie wpłyną na naszą codzienność. Życie pełne jest problemów, przez co czasem zdaje się nieatrakcyjne, a nawet niesprzyjające. By przerwać negatywne, natrętne myśli, należy skupić się na pozytywnym przekazie i właśnie tutaj pomocna okazuje się polecana poezja.


Przeczytaj dobry wiersz. Świetne utwory poetyckie zawiera polecana poezja. Jest to umowny zbiór, w którym dostępne są wiersze pisane przez doświadczonych, utalentowanych poetów. Parę polecanych książek zaprezentowano poniżej.


54 strony poezji i 50 wierszy – na jeden wieczór, nawet nie ten najdłuższy, zimowy, albo na całe życie, jak słowa księdza Twardowskiego: „Spieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”, czy dylematy pana Cogito u Zbigniewa Herberta i tych, którzy biorą je już za swoje, czy wreszcie piosenki z poezji Edwarda Stachury, może u Starego Dobrego Małżeństwa.Książka do nabycia na stronie: https://www.psychoskok.pl/produkt/gdybym-umial-zaspiewalbym-tobie-serenade/


To się okaże już po pierwszym czytaniu i po ostatniej kropce. Gdy utrwalą się słowa, które będą miały wpływ na kształt i kierunek myśli oraz na siłę wzruszeń w skali od 1 do 10, a także gdy utrwalą się obrazy, jakie pojawią się za otwartymi przez autora drzwiami do jego wyobraźni i doznań. Wszyscy chyba zgodzą się z tym, że wiersz jest kluczem do wnętrza poety, choć jednocześnie mogą potwierdzić, że nie zawsze pasującym.


...czy myślę o tobie ciągle?
skądże, jedynie kiedy żyję…

czy kocham ciebie mocno?

…jedynie bardziej od życia…

czy twoje piękno może zranić?

…jedynie mocniej niż życie…

czy bym kochał, gdybyś się zmieniła?

…zawsze ponad życie.

(List do niej)

Wiersze kto bardzo niezwykłe formy przekazu. Wystarczy kilka słów, by wyrazić wszystko, co ważne.Chwile" Wojciecha Łęckiego to inspirowany życiem zbiór poetycki. Poeta przeanalizował zdarzenia z przeszłości, zagłębił się we własne wspomnienia, aby wybrać z nich to, co cenne. Oczywiście nie można nie wspomnieć, że forma oraz temat poszczególnych utworów pozostaje odmienny. W ten sposób pisarz zadbał, aby wewnątrz, każdy odbiorca mógł znaleźć utwór bliski sobie.

"jestem od tak dawna, 

że już raczej mnie nie ma"– Wojciech ŁęckiKsiążka do nabycia na stronie : http://www.psychoskok.pl/produkt/chwile/   


Polecana poezja, która wyszła spod pióra poety, pisarza, satyryka oraz dramaturga Wojciecha Łęckiego kryje się także w poetyckim zbiorze zatytułowanym „Bez początku bez końca". Poeta ponownie dowiódł swojego kunsztu. Uważnie wybrał z codzienności momenty, które nie powinny zostać zapomniane. Oczywiście ponieważ poeta jest wyśmienitym satyrykiem obok utworów trudnych tematycznie, pojawią się te przepełnione humorem, ironią i groteską.


„Bóg jedyny na niebie

a niebo ogromne

nade mną ziarnkiem piasku

w betonowanym świecie". – Ziarenko Piasku, Wojciech Łęcki                                                                                     Książka do nabycia na stronie :  http://www.psychoskok.pl/produkt/bez-poczatku-bez-konca/


Zdaje się, że każdy wrażliwy twórca potrafi dostrzec niezwykłość chwil. Józef Pless to niezwykły pisarz, poeta i podróżnik. Tworzy wiersze o tym, co najważniejsze. Obserwuje ludzkie poczynania i na tej podstawie potrafi pozytywnie lub negatywnie się do nich odnieść. Subiektywnie sporządzona ocena zawsze okazuje się bardzo celna. Oczywiście tematy trudne, skomplikowane, bolesne oraz te bardzo intymne nie zostają pominięte. Mówić można o wszystkim.

Kropka Nad I

„ludzie budują domy

gniazdo rodzinne

z tarasem do ogrodu

a za nim wysoki płot

kupują sobie psa

instalują alarmy

boją się sąsiada

państwo buduje ojczyznę

tworzy się dziedzictwo kulturowe

i niby sprawiedliwa drabina społeczna

formułują się partie polityczne

kraj zabezpiecza granice

boi się sąsiada…”. - Wojciech Pless


Książka do nabycia na stronie: http://www.psychoskok.pl/produkt/wiersze-1970-2020/ Polecana poezja – co czytać? To temat, który analizować można godzinami. O wartości utworów poetycki mówi się przecież od lat. Zamiast dywagować, można po prostu przeczytać kilka wierszy, a następnie przyjemnie się zamyślić. Kto wie, jakie myśli zostaną rozbudzone?

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl