Dlaczego lubimy czytać?

Obrazek artykułu
Czytanie to przyjemna forma relaksu. Kontakt z literaturą zawsze poszerza horyzonty myślowe, pobudza wyobraźnię i pozytywnie wpływa na kondycję mózgu. To powody wyjaśniające, dlaczego lubimy czytać.

Choć coroczne badania stanu czytelnictwa w Polsce nie prezentują się najlepiej, wiele osób przyznaje, że docenia wartość czytania. Faktem jest, że czytamy za mało, ale na tę sytuację wpływa nadmiar obowiązków i problemów oraz notoryczny brak czasu. Miłośnicy literatury każdego dnia potrafią jednak wygospodarować, choć kilka momentów na kontakt z lekturą. To pozytywny nawyk, który warto wyrobić. Naukowcy z University of Sussex dowiedli, że czytanie książek dla przyjemności może zmniejszyć poziom stresu o 68%. By korzystać z tych właściwości, wystarczy 6 minut czytania. Co najważniejsze, ten sposób rozładowywania negatywnych napięć, dostępny jest dla każdego. Płeć i wiek nie stawia żadnych ograniczeń. Dorośli, młodzież, a także dzieci doświadczają bowiem stresu, który łatwo rozładować za pomocą czytania.


Czytanie dla przyjemności zmniejsza poziom stresu – Dowiedz się więcej


Korzyści płynące z obcowania z literaturą wymieniać można długo. Ta forma spędzania czasu wolnego wykazuje jedynie zalety. Wartości czytania nie da się więc przecenić. 50 powodów, dla których warto czytać, powinno przekonać każdego. Niestety, niektórzy wolą atrakcyjne wizualnie rozrywki. Miłośnicy książek często tłumaczą nieczytającym, czemu warto „polubić się” z literaturą. Wskazują wówczas najistotniejsze zalety tej aktywności. Czytanie książek czyni nas mądrzejszymi. Czytanie poszerza horyzonty myślowe, pobudza wyobraźnię i rozwija osobowość. Osoby czytające stają się bardziej wrażliwe i kreatywne. Czytanie książek dla przyjemności powoduje również powstanie korzystnych zmian w mózgu. Dla umysłu jest to prozdrowotna gimnastyka, która zmniejsza ryzyko demencji oraz wystąpienia choroby Alzheimera.


Czytanie książek przyczyną długotrwałych zmian w mózgu – Dowiedz się więcej


Dlaczego lubimy czytać? To kwestia, która została już wyjaśniona. Przy czym, nie można zapomnieć, że choć wiele osób sięga po książki przez względy zdrowotne, lubimy czytać przede wszystkim dlatego, że ta atrakcyjna forma relaksu sprawia nam przyjemność. Na temat wartości i zalet czytania książek wypowiedzieli się również uczestnicy Kolegium Nauczycielskiego w Ostrołęce:


Czytać to znaczy czuć całym sobą świat, w który nas zabiera książka. Odrzucić precz rutynę, szarą rzeczywistość, zostawić za sobą. Moje życie bez książek byłoby jak ciało bez ducha, jak pustynia, na której nie wyrośnie żadna roślina. Kiedy biorę książkę do ręki, wyruszam do innego, lepszego świata”.

Czytam i lubię czytać przede wszystkim dlatego, że czytanie rozwija moją osobowość. Czytając, relaksuję się i do innego świata. Z każdą przeczytaną książką zwiększa się moja wrażliwość na piękno literatury i Kultury”.

Lubię czytać, ponieważ czytanie rozwija moją wyobraźnię i wrażliwość. Czytając, rozwijam zasób własnego słownictwa. Uwielbiam książki, które zawierają ciekawą i zaskakującą fabułę, poruszają problemy współczesnego świata. Po książkę sięgam zawsze, gdy mam chwilę wolnego czasu, bowiem czytanie jest najlepszą formą relaksu”.


"Lubię czytać, ale tylko określone gatunki, np. reportaże, opowiadania. Książka, aby mnie zainteresować, musi miedź bardzo dynamiczny rozwój akcji i wyzwalać silne emocje: śmiech, wzruszenie, strach, zdziwienie”.


Kwestia, Dlaczego Lubimy czytać, została pokrótce wyjaśniona. Należy jednak pamiętać, że w pełni skorzystamy z prozdrowotnych właściwości obcowania z literaturą jedynie, czytając książki dla przyjemności. W tym celu, lektury należy wybierać zgodnie z własnymi upodobaniami. Gatunków literackich jest przecież tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.


Powieści obyczajowel najczęściej inspirowane są prawdziwym życiem. Dzięki temu poznaną historię można odnieść do rzeczywistości. Utożsamianie się z wybraną postacią również nie będzie problemem. W końcu bohaterowie to ludzie podobni nam. Borykają się oni z codziennymi problemami, doświadczając przykrych i pozytywnych emocji. Ten gatunek poleca się przede wszystkim osobom szukającym wzruszeń.


Romanse i erotyki gwarantują sercowe uniesienia. Historie miłosne nigdy nie tracą na popularności . Możliwość śledzenia perypetii zakochanych osób, wzrusza, pozytywnie emocjonuję i jednocześnie redukuje poczucie samotności. Po książki należące do tej kategorii chętnie sięgają przede wszystkim kobiety.


Książkiprzygodowe oferują masę niezapomnianych wrażeń. Intrygującą akcję zawsze napędzają niezwykłe odkrycia. By je poczynić, bohaterowie muszą pokonać wiele, często niebezpiecznych, przeszkód. Obserwowanie ich losów silnie emocjonuje. To dlatego powieści z tego gatunku przede wszystkim poleca się czytelnikom spragnionym niezapomnianych doświadczeń.


Thrillery oraz kryminały to natomiast książki dla poszukiwaczy mocnych wrażeń. Fabuła zorganizowana wokół zbrodni lub przerażających wydarzeń pozwala tropić sprawców, zgłębiać motywy , czy wcielać się w rolę ofiar. Wielowątkowość powieści należących do tych kategorii do ostatniej strony pozwala podtrzymać napięcie. Dzięki czemu trudno oderwać się od lektury.

Oczywiście gatunki i podgatunki literackie wskazywać można długo, ale zaleca się, by każdy samodzielnie przejrzał polecane książki i dokonał wyboru.


Zalecenia dla wszystkich– Rzuć wszystko i Chodź czytać


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl