Spójrzmy ”Prawdzie w oczy”

Obrazek artykułu
Leopold Trafny zachęca do zadumy. Spoglądając „Prawdzie w oczy” głęboko zastanowimy się nad sensem naszego istnienia oraz znaczeniem prawdy i ponadczasowych wartości.

Doświadczenie życiowe to najlepszy doradca. Z perspektywy czasy bardzo celnie potrafimy ocenić mijające bezpowrotnie chwile. Leopold Trafny swego czasu tworzył i publikował rymowanki, cięte felietony i artykuły, które doskonale odnosiły się do ówczesnej, często trudnej rzeczywistości.


Siłą, która napędzała autora do tworzenia, nieustanego rozwoju i znojnej pracy, było pragnienie poprawy losu, głód wiedzy i chleba. Niespokojny, trudny dla Polaków czas nie ułatwiał zadania.


Spójrzmy "Prawdzie w oczy"


„Prawdzie w oczy” to tytuł zbioru rymowanek, napisanych prostym, zrozumiałym, a zarazem dobitnym językiem. Leopold Trafny obrazowo zdołał opisać znaną nam rzeczywistość, taką jaką była i jest we wszystkich okresach historycznych naszego kraju.


Satyra i humor ułatwiał radzenie sobie z trudną codziennością, dlatego właśnie tymi elementami autor. dopełnił każdy utwór. Zbiór składa się z czterech części. W pierwszej znajdziemy krytyczne wspomnienia – czasy socjalizmu , który miał być nadzieją Polski, a może Świata na sprawiedliwość i ludzkie życie. Część druga ukazuje Polskę w czasach bezmyślnego rozdawnictwa i wędrówkę Polaków za chlebem. Część trzecia zatytułowana „Rozterki” wskazuje na codzienne troski i narodowe wady. Część czwarta natomiast to odniesienia do wielkiej Tajemnicy naszej ludzkiej tułaczki, nad którą, każdy z nas powinien pochylić się z szacunkiem, godnością, zadumą….


 Leopold Trafny zaznaczył:

Nie mam żadnej wątpliwości , że moje rymowanki są komunikatywne, czytelne, i oddające rzeczywistość taką jaka była i jest we wszystkich okresach historycznych kraju , które charakteryzuje.


Nie mam poczucia euforii, wolałbym opisywać sprawy piękne, miłe, może nawet romantyczne. Przeżyłem jednak życie trudne, gorzkie, łzawe i zawsze byłem w grupie tych co oddawali swa pracę , usługi i wiedzę za bezcen, a system prawno-moralny to niszczył, ale był wszechmocny.


Książkę można nabyć na stronie: http://bonito.pl/k-1852070-prawdzie-w-oczyOd 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl