Lepiej smucić się i kochać, niż żyć bez miłości w weselu

Obrazek artykułu
,,Lepiej smucić się i kochać, niż żyć bez miłości w weselu” – tak twierdziła Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf, szwedzka pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1909. Tym samym w dosadny sposób pokazała, co tak naprawdę jest największą siłą w życiu każdego człowieka. A jest nią właśnie miłość.

Nie da się ukryć, że nie ma dobrej książki bez uczuć. Książka winna przekazywać emocje autora, działać na wyobraźnię czytelnika, wzruszać go, bawić oraz uczyć. Nie jest to jednak łatwa sztuka. Szczególnie, gdy mówi się o rzeczach fundamentalnych, takich jak zagadnienie śmierci, miłości, ludzkich tęsknot i pragnień. Literatura przez wieki zmagała się z tym, jak najlepiej wyrazić pewne autorskie tendencje i myśli. Jak dostosować się do wymagań ówczesnego świata. Najtrudniej jednak było, jest i będzie pisać o miłości. To ona przecież jest głównym powodem ludzkich radości, namiętności, lecz także cierpień.


Na kartach literatury zapisano już wiele historii. Tych o miłości szczęśliwej, dającej siłę do życia, tych o ostrej namiętności i egoistycznych pobudkach. Również o tych, gdzie miłość jest źródłem cierpienia, doprowadza głównych bohaterów na skraj wytrzymałości. Patrząc na współczesne książki, widać doskonale to zróżnicowanie. Ostatnio dużą popularność zyskał ,,Prokurator” Pauliny Świst – opowieść, zgrabnie zresztą napisana. Książka o pożądaniu, niefortunnym splocie zdarzeń i roli przypadku. Daje to odpowiedź na pytanie, czego dziś wymaga czytelnik od lektury. Oczekuje poruszenia, porywu emocji, zjednoczenia z czytaną historią. Nie można więc tego lekceważyć.

 

Świetnych pozycji, które traktują o miłości i wszystkim, co z nią związane, jest oczywiście wiele na świecie. Nie sposób jednak nie docenić tutaj nowej prozy polskiej i nie wyróżnić Anny Wysockiej-Kalkowskiej oraz jej ujmującego ,,Tańca z motylami”. To trzecia powieść autorki po „Kiedy wiosna nie nadchodzi” i „Moje życie bez Ciebie”. W „Tańcu z motylami” autorka proponuje nam wędrówkę śladem ludzkich namiętności, marzeń, pragnień i tęsknot. Książkę otwiera intrygujące zdanie: 

„Kiedy zawodowo zajmujesz się malowaniem portretów, poznajesz tysiące twarzy, szkicujesz ołówkiem ich zmarszczki, uśmiechy, dotykasz ich troski zapisane w głębinach spojrzeń i zgadujesz marzenia, które tak szczelnie starają się ukryć”.

http://www.psychoskok.pl/autorzy/anna-wysocka-kalkowska


Główną bohaterką jest tutaj dość nietypowa kobieta – Zuzanna, Polka i Czeszka zarazem, która uciekła z Pragi do Torunia. Tam, niestety, jej artystyczna dusza nie mogła się pozbierać. Splot niemożliwych do przewidzenia, zaskakujących wydarzeń oraz pewne dwie tajemnice spowodowały, że kobieta wraca do Pragi czeskiej, gdzie przede wszystkim dzieje się akcja. Głównie, ale kameralnie, w dwóch miejscach: domu z ogrodem i szkole tańca, gdzie kiedyś właśnie zatańczy z motylami. Akcja toczy się również w Afryce – tej upragnionej, tej, w której czeka mężczyzna marzeń. Kim zatem jest ten wytęskniony mężczyzna...? Bohaterowie powieści stają w obliczu ogromnych zmian. Przewrotów w ich dotychczasowym życiu. Zuzanna mierzy się z przeszłością, od której od wielu lat uciekała, odkrywa po drodze największe sekrety swojej matki. Czy tęsknoty bohaterów zostaną zaspokojone? Jak daleko można uciec, by zapomnieć o miłości? 


Anna Wysocka-Kalkowska to autorka, której twórczość w pełni zasługuje na uznanie. Śledząc dorobek artystki, można z całą pewnością stwierdzić, że jest on świadectwem zapisu autentycznych uczuć. Jej książki poruszają tematy fundamentalne, najbardziej frapujące. Najważniejszym z nich jest miłość oraz wszystko, co wokół niej. To wzruszające, pełne ciepła, zaskakujących zwrotów akcji lektury, trzymające czytelnika w napięciu do samego końca. Autorce udało się zawrzeć w nich niezmienną prawdę o wartościach. O tym, co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu każdego człowieka. Warto więc sięgnąć po którąś z nich, by oddać się przyjemnej lekturze. Dać się porwać zajmującej historii i zatańczyć z motylami razem z Zuzanną.


http://www.psychoskok.pl/produkt/taniec-z-motylami

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl