Jak wielką siłą jest przyjaźń?

Obrazek artykułu
Elbert Hubbard stwierdził kiedyś, że przyjaciel to człowiek, który wie wszystko o tobie i wciąż cię lubi. Prawdziwa przyjaźń to przyjaźń oparta na szczerości i wzajemnym zaufaniu. Często trudno nam znaleźć bratnie dusze, bo boimy się odsłonić swoje wnętrze w obawie przed zranieniem. Gdy jednak w końcu zaprzyjaźniamy się z kimś i jest to relacja prawdziwa, wiemy dobrze, jak dużą siłę może nam dać człowiek, któremu zależy na naszym dobru.


Temat przyjaźni nieustannie przewija się w różnych książkach, niezależnie od gatunku. Przyjaźń to zresztą pojęcie obejmujące swoim zakresem wiele konfiguracji. Przyjaźń może być przecież damsko-damska, męsko-męska, damsko-męska (w co niektórzy nie wierzą)... W każdym przypadku objawia się przede wszystkim w tym, że możemy liczyć na kogoś w każdej sytuacji, a on na nas.


Wśród książek, gdzie temat przyjaźni damsko-damskiej zajmuje bardzo istotne miejsce, są ,,Tatuaże podświadomości” Grażyny Mączkowskiej. Jej akcja dzieje się na Mazurach, gdzie mieszkają trzy kobiety: Teresa, Grażka i Gabrysia. Pierwsza z nich to bizneswoman, prowadząca własną knajpkę w Szczytnie; druga mieszkająca w lesie, na odludziu, do niedawna prowadziła rekreację konną; ostatnia – główna bohaterka – swego czasu przyjeżdżała do Grażki z wnukami na konie i wtedy się poznały.


http://www.psychoskok.pl/produkt/tatuaze-podswiadomosci


Wierząca w przeznaczenie Gabrysia uważa, że ucieczka na Mazury była jej pisana. To właśnie tutaj poznała Grażkę i Teresę. Autorka w szczególny sposób zaznacza kwestię przyjaźni w swojej historii. Pokazuje, że przyjaźń jest nieoceniona, a w przypadku Gabrysi to właśnie ona pomogła jej uwolnić się z mroków dzieciństwa. Przyjaciółki dobrze wiedzą, że uśmiech na twarzy Gabi jest tylko doklejony – wszak to on ma ubarwiać rzeczywistość, to próba nadrobienia braków z dzieciństwa. Grażka i Teresa mają świadomość, że ten uśmiech jest iluzją szczęścia. Ich wsparcie okazuje się niezbędne do tego, żeby ich przyjaciółka się podźwignęła. ,,Tatuaże podświadomości” to piękna historia o sile przyjaźni, która potrafi postawić na nogi każdego, nawet kogoś, kto doświadczył życia w patologicznej rodzinie.


Inną, wartą polecenia pozycją, jest debiutancka powieść Mai Chmiel o tytule ,,Sięgając marzeń”. Książka przedstawia losy trzech przyjaciółek jeszcze z czasów licealnych, Toli, Ewy i Izy. Mimo że każda z nich jest na różnym etapie swojego życia, wciąż trzymają się razem – są nierozłączne. Jak się okazuje, kobiety wyruszają w pełną przygód podróż z Izą, która chce odnaleźć swoją biologiczną matkę. Autorka w mistrzowski, humorystyczny sposób opisuje niezwykłe perypetie bohaterek w (pozornie!) szarej codzienności. ,,Sięgając marzeń” to zaskakująca fabularnie opowieść o wzajemnym wsparciu – pełno tu humoru, ale i wzruszeń.


http://www.psychoskok.pl/produkt/siegajac-marzen


Kolejną książką przedstawiającą losy kobiety, tym razem opartą na prawdziwym życiorysie jest „Pani Nela z Saskiej Kępy” Małgorzaty Mossakowskiej-Górnikowskiej. Główna bohaterka to Aniela Bińkowska, która, jako siedemnastolatka, w roku 1928 przyjeżdża z Łodzi do Warszawy. Chce spróbować rozpocząć nowe, lepsze od poprzedniego życie. Tu poznaje Florę – pisarkę, przyszłą żonę Władysława, brata Neli, dzięki której ma szansę poznać świat przedwojennych, warszawskich literatów. W książce pojawia się wątek miłosny – poeta Lucjan Szenwald będzie zabiegać o rękę Anieli, ale czy ona ostatecznie ofiaruje swoje serce właśnie jemu? „Pani Nela z Saskiej Kępy” to inspirująca powieść o przyjaźni i miłości z przedwojenną Warszawą w tle.


http://www.psychoskok.pl/produkt/pani-nela-saskiej-kepy


Ostatnią w tym zestawieniu jest książka ,,Mroczny spadek”, również autorstwa Małgorzaty Mossakowskiej-Górnikowskiej. Pisarka po raz kolejny buduje akcję wokół damskiej postaci – Majki Zalewskiej. Majka jest 27-letnia warszawianką, absolwentką socjologii. Jakiś czas temu doświadczyła bolesnej straty najukochańszej osoby w swoim życiu, czyli matki. Nie mogła nigdy liczyć na wsparcie ojca alkoholika, bo on w żaden sposób nie interesował się nią ani Igorem, jej bratem. Po zakończeniu studiów Majka wyjeżdża wraz z przyjaciółką do Poznania. Tam zaczyna pracę, ale śmierć ojca zmusza ją do powrotu do Warszawy. Majka dziedziczy mieszkanie przy ul. Poznańskiej po zmarłym rodzicu. Jest to dla niej miłe zaskoczenie, które – jak niebawem się okaże – zamieni się w kłopot. Czy bohaterka spotka na swojej drodze życzliwe osoby? Czy i tym razem przyjaźń i życzliwość zatriumfują?

http://www.psychoskok.pl/produkt/mroczny-spadek


Jak widać, literatura kobieca obfituje w wątki pokazujące siłę relacji międzyludzkich. Można się o tym przekonać, czytając książki Grażyny Mączkowskiej, Mai Chmiel oraz Małgorzaty Mossakowskiej-Górnikowskiej. Warto po nie sięgnąć, żeby zrozumieć, jak wielką siłą jest przyjaźń.


Nie można zapomnieć o książce Thomasa Blaiddema - "Błękitny krzyk" - to pierwsza część trylogii fantasy. Lekka, przyjemna, ale i nie pozbawioną dramatycznych wydarzeń opowieść o mocy przyjaźni i miłości. To one dają nam siłę mogącą rozbić mur obojętności, ubezwłasnowolnienia i zła, który tworzą wokół nas ideologie będące równocześnie źródłem strachu, śmierci i bezwolnego podporządkowania się władzy. Keiko i Ayen, to dwoje młodych przyjaciół, którzy by ratować swe życie, stają do walki z pozbawionymi skrupułów strażnikami Energii. Podążając swoją drogą, odkrywają świat pełen zła i ludzkiego cierpienia ubrany, w piękne opakowanie idealnego społeczeństwa, ale równocześnie poznają potęgę przyjaźni i miłości jako mocy prawdziwej natury wszechrzeczy.

 

https://www.psychoskok.pl/produkt/blekitny-krzyk/

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl