Czytanie bajek dziecku

Obrazek artykułu
15 powodów, dla których warto czytać dzieciom bajki, szybko zainteresowało rodziców i opiekunów. Zalety czytania bajek najmłodszym powinni jednak poznać wszyscy.

Od dłuższego czasu media społecznościowe i instytucje kultury starają się zwrócić uwagę odbiorców na korzyści oferowane przez literaturę. To dziwne, że w latach międzywojennych i wojennych ludzie tak bardzo pragnęli kontaktu z książkami, a obecnie tak wielu brakuje czasu na zagłębianie się w jakąkolwiek lekturę. Instytucje wychodzące naprzeciw potrzeb ludzi, usilnie starają się zmienić tę sytuację. Biblioteki i księgarnie pękają w szwach, a rynek-książki zdaje się uginać pod naporem nowości. Jednocześnie cyklicznie podkreśla się korzyści psychiczne, fizyczne oraz emocjonalne wynikające z obcowania z literaturą. Naukowcy, lekarze oraz psycholodzy zalecają wszystkim czytanie książek. W końcu jest to niezawodna forma spędzania czasu wolnego. Za sprawą wartościowych lektur można na moment oderwać się od codziennych problemów i dzięki temu zażyć przyjemnego relaksu.


Dzieciom, podobnie jak dorosłym, czytanie wychodzi na zdrowie. Zdaje się nawet, że najmłodsi potrzebują książek bardziej. W końcu ich młody organizm dynamicznie się rozwija. Kondycja fizyczna ma ogromne znaczenie, ale liczy się także stan umysłu. Dziecięcy mózg lubi czytać. Wówczas zmaksymalizowane są jego ośrodki. Kora mózgowa zostaje wzmocniona, podobnie jak zdolności przyełączeniowe. Intelekt malca Zostaje więc pobudzony przez korzystne bodźce.


Dlaczego warto czytać dzieciom?

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac-dzieciom-bajki/


Powody, dlaczego warto czytać dzieciom bajki, długo można wymieniać. Spotkanie z literaturą dziecięcą to ważny krok w dojrzałe życie, który każdy malec powinien przemierzyć. Korzyści z tej aktywności są znaczące. To dlatego wszyscy dorośli powinni dbać, aby rozwijające się w ich otoczeniu dzieci miały zagwarantowany stały dostęp do wartościowej literatury.


10 powodów, dla których warto czytać dzieciom bajki


1, Bajki bawią i uczą.

2, Czytanie dziecku bajek, rozwija jego osobowość.

3, Warto czytać dziecku bajki, ponieważ dzięki temu zacieśnia się emocjonalna więź.

4, Czytanie dziecku bajek, umożliwia przekazywanie ważnych informacji.

5, Czytanie dziecku wartościowych bajek wspomaga proces kształtowania właściwych

postaw moralno- społecznych

6, Czytanie dziecku bajek rozbudza wyobraźnię malca

7, Czytanie dziecku bajek uczy poprawnego sposobu wypowiadania się i prowadzenia dialogów

8, Dzieciom warto czytać bajki, ponieważ uczą one odróżnianie dobra od zła.

9, Czytanie bajek rozbudza empatyczny odczucia.

10, Czytanie bajek dziecku uczy wykorzystywania tej formy spędzania czasu wolnego.


Powodów, dla których warto czytać dzieciom bajki, wymienić można oczywiście o wiele więcej. Trzeba jednak mieć nadzieję, że już te kilka wskazanych powyżej zmotywuje rodziców i opiekunów do wspólnej lektury z dziećmi.


Jakie bajki do czytania dla dzieci?


Wiele osób może uznać, że tego rodzaju zapytania są zbędne, bo przecież każdy wie, jakie bajki powinno się czytać najmłodszym odbiorcom literatury. Należy jednak wspomnieć o kilku szczegółach, które ułatwią każdemu wybór najlepszej bajki dla dzieci. Po pierwsze liczy się zrozumiały przekaz treści, po drugie znaczenie ma przekaz historii, a po trzecie szata graficzna. To co mądre, może być przecież także piękne.


Bajka– Jaka powinna być dla dziecka?


Bardzo możliwe, że bajka to jeden z najdawniejszych gatunków literackich. Starsze pokolenia od zarania dziejów przekazywały dzieciom nauki poprzez krótkie opowieści. To w nich krył się głęboki przekaz. I takie właśnie są bajki, które mają cechy satyryczne i dydaktyczne. Bajki dla dzieci powinny więc łączyć naukę z przyjemnością.


Czy dzieci lubią czytać bajki, czy tylko ich słuchać?


Jak łatwo się domyśleć, maluchy lubią przede wszystkim słuchać opowieści czytanych przez opiekuna, A to jedynie dlatego, że jeszcze nie potrafią samodzielnie czytać. Gryzie znak odbiorcy literatury zaczynają dorastać i coraz więcej uczyć się, na temat języka, dzięki któremu można przekazać wszystko, ich zainteresowanie tekstem pisanym wzrasta. To, że dzieci lubią czytać potwierdziły badania jednej z bibliotek.

Pod względem częstotliwości ">wypożyczeń w kategorii dla dorosłych znalazły się kryminały oraz powieści obyczajowe, A tuż za nimi plasują się literatura dziecięca i młodzieżowa, co bardzo nas cieszy, ponieważ nasi młodzi i najmłodsi czytelnicy udowadniają, że pogłoski o tym, iż żyją z dala od książek, są bardzo przesadzone. Jesteście super!"– blog biblioteki publicznej w Katowicach


Jaką bajkę warto kupić dziecku?


Tutaj można wymienić setki tytułów. Autorzy dokładają wszelkich starań, aby do najmłodszych trafiła wartościowa literatura. Z tej bogatej oferty warto wybrać ciekawą współczesną opowieść, która zwróci uwagę dziecka na ponadczasowe wartości. W tym miejscu na prezentację zasługuje wręcz „słodka" historia.


Przygody klauna Alka. Klaun Alek i ciasteczkowa przygoda" to przepięknie ilustrowana bajka o sile współpracy i przyjaźni. Sympatyczny klaun Alek będzie musiał popełnić kilka błędów, nim zrozumie, że powodzenia, sukcesy i wzbogacenie się nie są najważniejsze. A wszystko dlatego, że bohater marzył, by w swojej tęczowej budce, serwować wszystkim pyszności. Pomagał mu w tym pracowity mikser oraz piec. W ten sposób wiele słodkości trafiło do zadowolonych klientów. Niestety prace przerwało przemęczenie przyjaciół Alka. Trudności i problemy powinny stać się cenną lekcją. Swojego rodzaju praktyczną nauką, która w przyszłości pozwoli uniknąć wszelkich komplikacji, a nawet przynieść ze sobą nieoczekiwane korzyści. W tej bajce tak właśnie się dzieje.


http://www.psychoskok.pl/produkt/przygody-klauna-alka-klaun-alek-i-ciasteczkowa-przygoda/


Czytanie bajek dziecku to szansa, by w atrakcyjny sposób pobudzić intelekt malca. Dobra literatura dla najmłodszych odbiorców potrafi bowiem wesprzeć rodziców i opiekunów realizować działania dydaktyczno- wychowawcze. Zainteresowani powinni wiedzieć, że książki do czytania dla dzieci znajdują się tutaj

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl