Czy trwa epidemia autyzmu?

Obrazek artykułu
Lekarze coraz częściej rozpoznają zaburzenia rozwojowe u małoletnich. Jedno na sto dzieci rodzi się z autyzmem. Często rozpoznawany jest także zespół Aspergera. Czy trwa epidemia autyzmu? W jaki sposób można leczyć chorych?

Autyzm nie jest chorobą. Pierwsze objawy pojawiają się w początkowych latach życia małoletniego. Autyzm wczesnodziecięcy jako pierwsi najczęściej rozpoznają rodzice. To zaburzenie rozwojowe można usprawniać poprzez terapie. Najpierw musi jednak paść diagnoza, postawiona przez lekarza specjalistę. Na początek pacjent trafia do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Następnie autystyczne dziecko podlega konsultacji z psychiatrą. Pedagodzy, psycholodzy i lekarze zwracają uwagę na zachowania wskazujące na spektrum autyzmu.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym dotyczącym rozwoju mózgu dziecka na bardzo wczesnym etapie. Autyzmu nie można „nabyć z wiekiem”. Dziecko rodząc się, „ma w sobie autyzm”, choć objawy ujawniają się z czasem lub na wczesnym etapie są na tyle niewyraźne, że nie budzą podejrzeń co do rozwoju dziecka”.- zdrowie.radiozet.pl

Czy trwa epidemia autyzmu? Realnego zagrożenia nie ma, ponieważ autyzm to nie choroba. Od dłuższego czasu dokonuje się natomiast diagnostyki występowania tego zaburzenia. Obecnie stosuje się termin „spektrum zaburzeń autystycznych". Prężnie działa Sieć Monitorowania Autyzmu i Zaburzeń Rozwojowych. Wykazuje się, że 1 na 100 dzieci rodzi się z autyzmem. Chłopcy 4 razy częściej niż dziewczynki borykają się z dysfunkcjami ze spektrum autyzmu. Opiekunowie martwią się ilością postawionych diagnoz. Lekarze wyjaśniają, że na chwilę obecną nie da się, wytłumaczyć powstawania tego zaburzenia rozwojowego. Wystąpienie autyzmu może być wynikiem dziedziczenia, kłopotów, które wystąpiły u ciężarnej matki, niedotlenienia w trakcie akcji porodowej lub następstwem późniejszych doświadczeń oraz infekcji. Zaburzenia autystyczne coraz częściej pojawiają się w populacji, ale na pewno nie ma miejsca „epidemia autyzmu„.

Wzrost rozpowszechnienia autyzmu obserwowany jest od początku lat dziewięćdziesiątych, nie tylko w USA, ale też w innych częściach świata. Czasami ogromny wzrost diagnoz ze spektrum autyzmu określany jest jako „epidemia autyzmu”.- polskiautyzm.pl

Rozpoznanie autyzmu. Objawy autyzmu wczesnodziecięcego. Właśnie te kwestie stoją w centrum uwagi opiekunów, pedagogów, lekarzy oraz wszystkich zainteresowanych tematyką zaburzeń autystycznych.

Autyzm jest diagnozowany na podstawie zachowań i cech występujących w 3 obszarach. Triada autyzmu obejmuje: Interakcje społeczne, komunikacje i powtarzalne, stereotypowe zachowania, interakcje społeczne”. Polskiautyzm.pl

Autyzm jest cechą osobowości człowieka. Redukcja zaburzeń psychofizycznych oraz nauka odczytywania emocji innych i wyrażenia odczuć własnych, wymaga terapii psychologicznej, logopedycznej i psychiatrycznej. Autyści to osoby niezwykle zdolne. W końcu to zaburzenie dawniej nazywano przypadłością geniuszy.

Daria Kacprzak jest pedagogiem zajmującym się dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.


Obcowanie z niepełnosprawnymi, małoletnimi, sprawiło, że Kacprzak własne doświadczenia postanowiła przybliżyć odbiorcom w każdym wieku. Dzięki temu powstało wiele mądrych książek. Autyzm oraz zagadnienie zaburzeń rozwojowych omawia nietypowa, napisana łatwym do zrozumienia językiem lektura. Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm”. Autorka ze specjalnością pedagoga stwierdziła, że ta przypadłość jest problemem powszechnym. Czytelnicy zyskują szansę, żeby bliżej przyjrzeć się codziennym problemom autysty. Trudności w komunikacji wpływają na każdy obszar życia. Brat Witka szybko nauczył się z nim obcować, a poprzez codzienne wyzwania sprawdził, czego potrzebuje jego młodszy brat. Dziecko z autyzmem wymaga wsparciaoraz mądrej opieki. Witek dorasta w sprzyjającym otoczeniu. Dlatego może próbować swoich sił w wielu obszarach. Autystyczny chłopiec kocha zwierzęta i potrafi być życzliwy dla ludzi. „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm” przybliża zagadnienie autyzmu. Ta książka jest poradnikiem dla dzieci i młodzieży, odnoszącym się do problemu obcowania z osobami posiadającymi odmienny sposób spostrzegania oraz reagowania na codzienne sytuacje.



Książka dostępna na stronie:

https://www.psychoskok.pl/produkt/tajemniczy-swiat-witka-moj-brat-ma-autyzm/

Autyzm jest problemem powszechnym i coraz częściej dotykającym dzieci(…) Pojawia się pewien rodzaj izolacji dzieci z autyzmem już przez ich rodziny oraz obawa środowiska rówieśniczego przed wchodzeniem w interakcję z osobami przejawiającymi zaburzenia ze spektrum autyzmu. Książka została napisana w celu przybliżenia zagadnienia, a jednocześnie minimalizowania wykluczenia społecznego osób z autyzmem”.- Daria Kacprzak

Na temat zaburzeń rozwojowych u najmłodszych długo można opowiadać. Daria Kacprzak zgłębia tematykę autyzmu. „Tajemniczy świat Witka. Autyzm i sekrety przodków”, omawia rodzinne tajemnice. Ta historia kontynuuje i zgłębia wszystko, co zostało powiedziane w książce „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm”. Ponownie spotkamy Witka, jego brata i ich wyjątkową rodzinę. Tym razem powrócimy do momentu postawienia Witkowi diagnozy. Spektrum autyzmu kształtuje życie chłopca oraz jego bliskich. Dodatkowo pojawią się tajemnice przeszłości.



Książka do nabycia na stronie: 

https://www.psychoskok.pl/produkt/tajemniczy-swiat-witka-autyzm-i-sekrety-przodkow/

W każdej z moich książek można odnaleźć kilka przesłań, jednak uważam, że najcenniejszym jest umiejętność dostrzegania drugiego człowieka, przebywania z nim w chwili obecnej – nierozpamiętywanie tego, co miało miejsce w przeszłości, niewybieganie w odległą przyszłość”- Daria Kacprzak.

Dzieci to bezcenna wartość świata. Chrońmy młode organizmy. Lekarze, psycholodzy i pediatrzy od dawna wiedzą, że zaburzenia rozwoju dziecka mogą mieć charakter emocjonalny lub somatyczny. Książki zaprezentowane powyżej dowodzą, że nie ma epidemii autyzmu. Na drodze wychowania, pojawiają się liczne, skomplikowane sytuacje. Prewencyjnie, powinno się czytać na głos dziecku psychoedukacyjne oraz psychoterapeutyczne opowiadania.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl