Jak wychować grzeczne dziecko?

Obrazek artykułu
Dorastające dziecko potrafi przysporzyć opiekunom wiele trudności. Już kilkulatkowie bywają krnąbrni, chamscy, a nawet agresywni. To dlatego rodzice wciąż pytają, Jak wychować grzeczne dziecko?

Dzieci to przyszłość świata. Jeżeli zostaną właściwie przygotowane do życia w dużej społeczności, będą mogły kształtować swoją dorosłość. W ten sposób, z założenia, z czasem powinny pojawiać się coraz mądrzejsze, kreatywne i gotowe na dalsze, twórcze działania jednostki. Niestety, jak wiemy, tego rodzaju ideał wychowawczy nie został osiągnięty. Rodzicom pozostaje więc robić wszystko, by nauczyć dziecko tego, co najważniejsze. Zło i czyniący je ludzie zawsze będą istnieć. Malec musi więc zostać nauczony, co jest niewłaściwe oraz, jak w konkretnych sytuacjach reagować.


Jak wychowywać dziecko?


Od setek lat dorośli ludzie zastanawiają się, jak należy wychowywać dzieci, żeby szczęśliwie dorastały. Psycholodzy, pedagodzy, lekarze, nauczyciele, a także filozofowie napisali niezliczoną ilość książek poświęconych tej tematyce. Zainteresowani wspieraniem rozwoju psychofizycznego oraz etycznego u najmłodszych, mogą więc liczyć na wsparcie. Przeczytać, nie zawsze, oznacza jednak zrozumieć. To dlatego, za najcenniejsze uznawane są porady, które rodzice wymieniają między sobą. Luźne rozmowy prowadzone przez opiekunów na temat właściwego wychowywania dzieci, to doskonała forma wsparcia emocjonalnego. Problemy, których potrafią przysparzać latorośle, silnie stresują.


Dziecko trzeba mądrze kochać


Kiedy dorośli ludzie zostają rodzicami, cały ich świat zaczyna kręcić się wokół maleństwa. Każdy sposób, aby uszczęśliwić potomka, jest pożądany. To dlatego przez opiekunów bardzo często kupowane są najnowsze i najbardziej atrakcyjne zabawki. Nieletnich łatwo szybko zainteresować, ale trudno podtrzymać, bez właściwych bodźców, ich zainteresowanie. Kiedy wkrada się nuda, a do dziecka docierają wizualne sugestie reklamujące dany produkt, budzą się dziecięce pragnienia. Z czasem padają pierwsze pytania w stylu: kupisz mi to? Dziecko szybko uczy się pozyskiwać od swoich opiekunów to, czego oczekuję. W tym celu wykorzystane zostają gorące prośby, płacz, krzyk, czy obraza. Dziecko nie powinno otrzymywać wszystkiego, czego żąda. Nauczy się wówczas, że można mieć, nie robiąc nic. W ten sposób kształtowany zostaje roszczeniowy typ" pępka świata". Należy postawić przed dzieckiem określone warunki, czy zadania, które musi spełnić, by zasłużyć na daną rzecz, czy czynność. Pamiętaj, że miłość do dziecka to przede wszystkim odpowiedzialność za jego prawidłowy rozwój. Sprzeczki, walka o wyjście na plac zabaw, czy nieposprzątane zabawki to całkiem naturalne zdarzenia, ale bicie, gryzienie, czy drobne kradzieże to niedopuszczalne zajścia. Właśnie w tak trudnych sytuacjach rodzice muszą wykazać cierpliwość i troskę, a nawet skorzystać z pomocy terapeuty. Oczywiście należy pamiętać, by wyznaczyć konkretne zasady oraz plan dnia i życia rodzinnego.


Czytanie na głos pomaga wychować grzeczne dziecko


Wielu rodziców szuka wskazówek, w jaki sposób wpływać na niegrzeczne dziecko? To dlatego bezustannie poczytne są treści typu: sposób na wychowanie grzecznego dziecka. Wskazówek można znaleźć co niemiara, ale pośród nich wciąż powtarzana 1 zasada. Dziecku należy czytać na głos mądre bajki. W ten sposób zacieśni się emocjonalna więź. Oczywiście Należy podkreślić, że w trakcie tak bliskich chwil możemy rozmawiać z dzieckiem na każdy temat, tłumaczyć ważne kwestie, nauczać, a tym samym wychowywać.


Bajka, która nauczy dzieci stosować najważniejsze zwroty grzecznościowe to "Trzy Klucze". Autorka, Jagna Kraszewska zadbała, by zrozumiały język ułatwiał dzieciom odbiór treści. Jest to bajka, więc opisaną historię kończy wartościowy morał. Główna bohaterka tej historyjki to sympatyczna Tosia. Na pewno niektórzy nie będą chcieli uwierzyć, że mała dziewczynka mogła zagrozić porządkowi świata, ale w tym przypadku, tak właśnie się stało. Okazuje się bowiem, że Tosia, chodź sympatyczna, popełniła wiele błędów. Najłatwiej powiedzieć, że była niegrzeczna, ale to o wiele bardziej skomplikowana sprawa. W końcu na skutek tego, że Tosia została ukąszona przez złom Duszkę, wydarzyło się tak wiele, że latem zaczął padać śnieg, a słońce zostało uwięzione w klatce. By uratować świat, Tosia musi sięgnąć po" Trzy Klucze". Na szczęście w pełnej niesamowitości akcji wspierać będzie ją Kot oraz dobry Duszek. To dzięki temu, ostatecznie pokonają nawet zawiły labirynt. „Trzy Klucze" to słowa, które powinni stosować wszyscy. Są to bowiem zwroty: proszę, przepraszam, dziękuję. Jak i kiedy należy je stosować, powinni wskazać opiekunowie. Doświadczony pediatra Claire McCarthy opracował tak zwaną krótką listę zasad, które powinny być brane pod uwagę w procesie wychowywania dziecka. Spośród nich zwrócono uwagę na wagę przepraszania, proszenia, dziękowania.


"Nie oczekuj, że dziecko będzie używać słów „dziękuję” i „przepraszam”, jeżeli ty ich nie używasz. Zauważ, że najmłodsi częściej zwracają uwagę na to, co robią, niż na to, co mówią dorośli.

„Bądź osobą, którą chcesz, aby w przyszłości stało się twoje dziecko".– wspolczesnarodzina.pl



Książka dostępna do nabycia na stronie: http://www.psychoskok.pl/produkt/trzy-klucze/


Wychowywanie dzieci to złożony proces. Każdy kolejne rok wyposaża malca w nowe umiejętności. Oczywiście prócz sukcesów, zdarzają się porażki i przykre, nieprzewidywalne zdarzenia. Doświadczona w pracy terapeutycznej z dziećmi oraz osobami dorosłymi Marta Pędzieszczak zachęca rodziny, by odwiedziły "Teatr Marionetek". Jest to książeczka przeznaczona dla dzieci od szóstego roku życia. Jeżeli maluch nie potrafi jeszcze, sprawnie czytać, lekturę powinni pomagać poznać mu opiekunowie. Wszystkie teksty zostały napisane zrozumiałem językiem, oraz dopełnione pięknymi ilustracjami. Poszczególne opowieści ułożone zostały od najprostszych do coraz trudniejszych. Bohaterowie, których mali czytelnicy będą mogli poznać, bawią, pouczają, rozśmieszają i przede wszystkim uczą.



Książka dostępna do nabycia na stronie: http://www.psychoskok.pl/produkt/teatr-marionetek/


Każde dziecko jest prawdziwym unikatem. Ma swoje potrzeby, temperament oraz predyspozycje. Właściwe wychowanie pozwala kształtować potencjał nieletniego, tak, aby z czasem stał się, odpowiedzialnym dorosłym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba opiekunowie oraz ich podopieczni mogą sięgać po terapeutyczne, psychoedukacyjne opowiadania dla najmłodszych.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl