Jak czytanie wpływa na mózg dziecka?

Obrazek artykułu
Naukowcy sprawdzili, jak czytanie wpływa na mózg dziecka? Wyniki badań pozytywnie zaskakują. Okazało się, że dziecięcy mózg lubi kontakt z literaturą.

Od wielu lat podkreśla się znaczenie czytelnictwa. Do czytania książek cyklicznie zachęcani są dorośli oraz młodzież. W stosunku do rodziców kierowane są natomiast najistotniejsze dane, potwierdzające, jak wiele dobrego w życiu dziecka, może nieść ze sobą kontakt z książkami. Nawet maluchy, uczące się poprzez obserwacje rzeczywistości i zachowań otoczenia będą czerpać korzyści z możliwości słuchania opowieści czytanej przez rodzica czy opiekuna.


Czytanie dziecku na głos


Czytanie małym dzieciom wpływa na proces spostrzegania, formowania pojęć, budowania hierarchii wartości, kształtowania postaw społecznych, a także pogłębianie odczuć emocjonalnych. Ponadto głośne czytanie dziecku rozwija język, pamięć, wyobraźnię, uczy kreatywnego myślenia, pobudza proces poszukiwania nowych zainteresowań oraz pogłębia wiedzę. Głośne czytanie pozwala wytworzyć silną więź między rodzicem a dzieckiem. Ponadto, czytanie na głos wspiera rozwój psychiczny malca, który za sprawą tej aktywności będzie miał większą szansę, by wzmocnić swoją samoocenę.


Codzienne czytanie dziecku – zalety


Każdego dnia, choć kilka chwil powinniśmy poświęcić dziecku. Dla malca powinny to być momenty kojarzone z odpoczynkiem i relaksem. Faktem jest, że czytanie książek dla przyjemności to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Malec od otaczających go osób, powinien więc uczyć się, w jaki sposób mądrze walczyć z nudą. I tu znów wygrywa czytanie. Dowiedziono, że codzienne czytanie dziecku może zaspokoić wiele jego potrzeb intelektualnych oraz społecznych. Należy pamiętać, że wspólne poznawanie lektury może stać się strategią wychowawczą, która zawsze niesie ze sobą radość. Odczuwane w trakcie głośnego czytania pozytywne emocje warunkują kształtowanie u dziecka inteligencji emocjonalnej. Dzieci zawsze silnie przeżywają poznawane historie.

Na podstawie dostępnych badań wiemy, że wczesne czytanie w rozwoju małego dziecka jest czymś wyjątkowym. Nie chodzi tu tylko o rozwój intelektualny, ale także emocjonalny, czy też społeczny ".– Kamila Madeja-, Instytut Psychologii

Czytaj dziecku i ucz je czytać


Psycholodzy tłumaczą, że dziecko, które wcześnie opanuje naukę czytania, może zdobyć większy zasób słów, nauczyć się lepiej kontrolować swoje odczucia. U wcześnie czytającego dziecka, kształtuje się wówczas zdolność dokonywania kategoryzacji, która dziś uznawana jest za jeden ze wskaźników poziomu inteligencji (Cieszyńska 2006). Tym samym czytanie pozwala rodzicom i opiekunom formować intelekt dziecka. Zauważono także, że wcześnie czytające przedszkolaki, potrafią budować wizerunek własnej osoby.

"Naukowcy z Cincinnati Children's Hospital w Stanach Zjednoczonych postanowili sprawdzić, czy czytanie w jakikolwiek sposób wpływa na mózg. W związku z tym przebadali 19 dzieci w wieku 3 do 5 lat. Wyniki opublikowane w magazynie "Pediatrics” jednoznacznie pokazały, że u dzieci, którym rodzice często czytali książki o wiele bardziej, zaktywizował się w trakcie badania obszar mózgu, który odpowiada za rozumienie i wizualizację obrazów ".– mamadu.pl

Powyższe opinie naukowców, lekarzy i psychologów nie pozostawiają złudzeń. Czytanie pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka.


Od kiedy i co można czytać dziecku?


Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Najlepiej zacząć czytać dziecku, jak najwcześniej. Potwierdzają to badania Blakemore i Weston (2006) dowodzące, że pierwsze dwa lata, począwszy od pierwszego dnia życia, mają zasadnicze znaczenie w rozwoju umiejętności językowych dziecka. Każdy bodziec językowy jest ważny. Wybierajmy piękne, ilustrowane bajki. Pozwólmy malcowi przyglądać się ilustracjom oraz zadawać pytania związane z tekstem. W tym miejscu warto zaprezentować polecane mądre bajki dla dzieci.


Dziecięcy mózg na pewno pozytywnie poruszą " Przygody minoga". Tę przyrodniczą bajkę przygotował dla młodych czytelników Marek Kaleński-Jaśkiewicz. Opisuje ona niezwykłą historię małego zwierzątka. Pewnego dnia malusieńkie jajeczko zostało przeniesione na skrzydle Dzikiej Kaczki do zbiornika wodnego. Dość szybko z jajka wykluł się minóg. To zwierzę, przypominające rybkę, musiało sobie zacząć radzić w nowej sytuacji. Bywało ciężko, ale minóg się nie poddał. Dzięki temu, nim się dostosował, przeżył wiele przygód. Ta edukacyjna, proekologiczna bajka naprawdę bawi i uczy. Ponadto zachęca do sięgania po książki popularnonaukowe, dzięki którym można zyskać wiele informacji.



Książka dostępna na stronie: http://www.psychoskok.pl/produkt/przygody-minoga/


Twórcze myślenie u dzieci pobudzi również bajka o walorach psychoedukacyjnych – "Trzy Klucze". To przepiękna książeczka, która rozbudza wyobraźnię i jednocześnie uczy. Autorka, Jagna Kraszewska zadbała, by jej opowieść przypadła do gustu młodym czytelnikom. To dlatego główna bohaterka to sympatyczna Tosia. Niestety ta dziewczynka czasem była bardzo niegrzeczna, więc spotkała ją kara. Czy Dobry Duszek oraz Kot pomoże jej ocalić świat? Na to i wiele innych, ciekawych pytań, odbiorcy uzyskają odpowiedz w trakcie lektur.



Książka dostępna na stronie: http://www.psychoskok.pl/produkt/trzy-klucze/


Czytanie pozytywnie wpływa na mózg dziecka. To potwierdzony przez lekarzy fakt. Rodzice i opiekunowie powinni więc starać się znaleźć czas, aby każdego dnia poczytać malcowi. W tym miejscu warto wspomnieć, że do czytania na głos dzieciom polecane są:


Opowiadania psychoedukacyjne dla dzieci


tekst pomagała przygotować Agata Orzechowska. 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl