Czy pies jest dobrym terapeutą

Obrazek artykułu
Nie od dziś wiemy, że psy to wspaniali towarzysze i pomocnicy. Czworonożny przyjaciel to skarb, ale, czy pies jest dobrym terapeutą?

Dowiedziono, że terapia z udziałem psa przynosi wymierne korzyści. Kontakt ze zwierzęciem pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Na chwilę obecną otwarcie zachwala się zalety animaloterapii. Jest to sprawdzona metoda terapii i edukacji z udziałem zwierząt.


Do pracy z chorymi i niepełnosprawnymi ludźmi wykorzystuje się psy, koty, konie, czy delfiny. W zasadzie podobne zadania mogłyby pełnić również inne zwierzęta, ale te zdają się najłatwiejsze w szkoleniu.  Oczywiście nie są to przypadkowe, lecz wyselekcjonowane osobniki. Predyspozycje rasowe to jedno, ale kluczowe znaczenie mają cechy jednostkowe. Zwierzęta podobnie jak ludzie mają niepowtarzalną osobowość. U zwierząt hodowanych masowo trudno to zaobserwować. Dostęp do  określonego rodzaju jedzenia, czy warunków nie pozostawia wyboru. Gdy jednak pojawia się możliwość podejmowania decyzji, zwierzęta potrafią z niej korzystać. To dlatego domowi pupile tak bardzo różnią się upodobaniami. Przynależność rasowa zadecydowała o ich wyglądzie, ale nie o gustach.


Zastanawiając się nad korzyściami animaloterapii, trzeba powiedzieć jedno. Choć każde zwierzę ma swoje zalety, psy najlepiej wypadają w roli terapeutów. Niepodważalną zaletą psowatych jest szybkie przywiązywanie się do człowieka. Psy szybko się uczą i chętnie wykonują polecenia. Należy jednak zastanowić się, czy każdy pies będzie nadawał się do tej pracy?



Terapia z udziałem psa
 http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/terapia-udzialem-psa  



W dogoterapii wykorzystuje się przede wszystkim psy o łagodnym charakterze. Wielkość czworonoga nie ma większego znaczenia. Niektóre rasy takie jak Labradory, Retrievery, są jednak wybierane częściej od innych. Wszystko zależy od oczekiwań, które zamierza postawić zwierzęciu przewodnik. To człowiek musi prowadzić i uczyć psa.


W Polsce terapia z udziałem psa jest stosowana od 1987 roku. Pomimo tego nie opracowano regulacji prawnych dla dogoterapeutów. Tym samym każdy może zostać psim terapeutą. Oczywiście powinna nami kierować chęć pomagania i miłość do zwierząt. Nigdy nie możemy również zapomnieć, że jesteśmy odpowiedzialni za życie pupila.


Dzięki książkom możemy zdobyć niezbędne informacje na temat. Dowiemy się, jak zostać dogoterapeutą Jak wybrać psa? Jak szkolić psa oraz jak prowadzić zajęcia? Bardzo możliwe, że zechcemy wykorzystać zdolności pupila tylko dla siebie. To dobra decyzja. Dowiedziono przecież, że nawet głaskanie psa ma działanie pozytywne dla człowieka. 


Dogoterapia w pigułce http://www.psychoskok.pl/produkt/dogoterapia-w-pigulce




Pies i Ty http://www.psychoskok.pl/produkt/pies-i-ty




Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl