Posiedzenie podkomisji przesunięte- Ustawa o książce

Obrazek artykułu
Ustawa o książce nadal musi czekać na efekt finalny ponieważ ponownie przesunięto posiedzenie podkomisji. Jeżeli w tej kadencji nie uda się zakończyć prac nad ustawą zostaną podjęte w kolejnej.

Ze względów proceduralnych wczorajsze posiedzenie podkomisji ds. prac nad ustawa o książce zostało przerwane. Szansa na to, by ustawa została uchwalona jeszcze w tym roku maleje. Artura Dębskiego z PSL słusznie zauważył że, niemal przekreśla to szanse na uchwalenie tej ustawy podczas obecnej kadencji Sejmu.


Wniosek o przerwanie i przeniesienie posiedzenia podkomisji ds. ustawy o książce sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zgłosił poseł Andrzej Dąbrowski (Zjednoczona Prawica).


„Nie możemy pracować w takim chaosie. To jest zbyt ważna ustawa, żeby w taki sposób ją procedować. Uczestniczyłem w ostatnim posiedzeniu podkomisji i byłem przekonany, że przegłosowaliśmy i zmieniliśmy tytuł na +ustawa o jednolitej cenie książki+, godzinę temu w formie mailowej dostaję informację z poprawkami, z której wynika, że niczego nie zmieniliśmy na ostatnim posiedzeniu. Naprawdę, uporządkujmy to, niech strony zapoznają się z propozycjami poprawek. Powinniśmy mieć czas, aby się z tymi poprawkami zapoznać, czas na skonsultowanie się z prawnikami – tak powinna przebiegać praca. Nie chcę, żeby z naszej pracy wyszedł jakiś bubel prawny. To, czy ta podkomisja zbierze się dzisiaj, czy na przykład w najbliższy czwartek, niczego nie zmieni” – mówił w rozmowie PAP Dąbrowski

 

Przewodnicząca podkomisji Ewa Czeszejko-Sochacka (PO) uważa, że czwartkowy termin kolejnego spotkania jest bardzo mało realny, podobnie jak inne terminy podczas obecnego posiedzenia Sejmu. Dębski uważa, że jeżeli podkomisja zbierze się ponownie dopiero 7 października, to szanse na uchwalenie ustawy o książce w obecnej kadencji Sejmu są zerowe. „Na początku października będą tylko dwa dni posiedzenia Sejmu – 8-9 października – a podczas prac nad tą ustawą musi się przecież jeszcze odbyć posiedzenie komisji Kultury i Środków Przekazu, posiedzenie Senatu i jeszcze raz Sejmu. Więc już nie ma jak pracować nad tą ustawą, jeżeli podkomisja nie spotka się jeszcze raz w tym tygodniu” – mówił Dębski.

 

 „Jako przedstawiciel Polskiej Izby Książki mogę zadeklarować, że jeżeli nie uda się nam zakończyć prac nad ustawą o książce w tej kadencji Sejmu, podejmiemy prace nad nią w następnej kadencji” – powiedział Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl