Ustawa o jednolitej cenie książek - Apel Księgarzy

Obrazek artykułu
Temat ustawy o jednolitej cenie książek ponownie powrócił. Tym razem o wprowadzenie ustawy apelują księgarze.

Na temat konieczności wprowadzenia ustawy o jednoletniej cenie książek cyklicznie pojawiają się informacje i apele. Niestety jak dotąd nie wprowadzono regulacji prawnych, które satysfakcjonowałyby organizacje wydawców i księgarzy, dlatego Izba Książki zwróciła się z prośbą do księgarzy, którzy są za regulacją o podpisanie apelu w tej sprawie.


W przypadku akceptacji Izba prosi o przesłanie e-maila ze swym podpisem:

Podpisuję się pod Apelem z dnia 11.01.2017 r. , imię, nazwisko, nazwa księgarni oraz miejscowość.

Pod apelem mogą się podpisać zarówno właściciele księgarń, jak i pracownicy.

Głos należy przesłać odesłać na adres: ewa@rynek-ksiazki.pl


Treść apelu:


KSIĘGARZE APELUJĄ: Pilnie potrzebna ustawa o jednolitej  cenie książki

Księgarze oczekują jak najszybszego uchwalenia i wprowadzenia w życie regulacji objętych Ustawą o jednolitej cenie książki.


W krajach, gdzie jest najbardziej rozwinięty rynek książki w Europie, w Niemczech i we Francji, ale też w innych krajach Unii Europejskiej, system jednolitej ceny obowiązuje od dawna i uznawany jest za najbardziej skuteczny sposób ochrony niezależnego księgarstwa przed wielkimi sieciami handlowymi czy potentatami internetowymi, gdzie stosuje się ceny bliskie dumpingowym lub wręcz dumpingowe.  Takich cen niezależni księgarze nie mogą zapewnić.


Powoduje to systematyczny spadek liczby księgarń, które nierównej konkurencji nie mogą sprostać. Brak księgarń to nie tylko strata dla czytelników, ograniczenie kontaktu z „żywą” książką, ale również  zagrożenie dla małych, niszowych wydawnictw, dla których niezależne księgarnie są często najważniejszym partnerem dystrybucyjnym. Ustawa o jednolitej cenie książki to warunek bogatego, różnorodnego piśmiennictwa i rozwoju czytelnictwa.


Nikt bardziej dotkliwie  niż księgarze nie rozumie konieczności jak najszybszego wprowadzenia postulowanej regulacji, gdyż tylko w ten sposób można skutecznie zahamować spadek liczby księgarń, w wyniku którego dochodzi do tworzenia się pustyni kulturowej w wielu ośrodkach miejskich czy na osiedlach większych miast. Dostęp do książki staje się tam niezwykle utrudniony lub wręcz niemożliwy, bo nigdy oferta internetowa, nawet najbogatsza, czy sprzedaż w sklepach ogólnohandlowych nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z książką w atmosferze księgarni. W polskim księgarstwie pojawiają się coraz liczniejsze inicjatywy wprowadzenia nowych form prowadzenia księgarni – nie tylko nastawionych na samą sprzedaż książek, ale też animujących szeroką ofertę kulturalną. Bez systemowego wsparcia, którego jednym z zasadniczych elementów jest wprowadzenie jednolitej ceny książki,  księgarnie te nie będą mogły się rozwijać, ani nawet utrzymać.


Polskie księgarstwo przeżyło pierwsze załamanie po wprowadzeniu 5-procentowego podatku VAT na książki w 2011 roku, a drugie po utracie dystrybucji podręczników, które w wielu przypadkach były podstawą ekonomicznego bytu księgarni, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach miejskich. Dlatego też dzisiaj niezbędne są skuteczne kroki wspierające księgarstwo. Takim pozytywnym krokiem jest powstanie Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, a nowym rozwiązaniem jest program „Partnerstwo dla książki”, w ramach którego od tego roku będą prowadzone szkolenia księgarzy, jak również księgarnie uzyskają środki na prowadzenie promocji książki i czytelnictwa.


Głosy przeciwne Ustawie o jednolitej cenie książki pochodzą od osób i organizacji, które nie znają rzeczywistej sytuacji rynku księgarskiego, jak też praktycznego zarządzania placówkami księgarskimi. Wystarczyłoby, aby przez pewien czas stały się odpowiedzialne za ekonomiczną stronę handlu książką na poziomie jej dystrybucji i dotarcia do czytelników, a z pewnością zmieniliby zdanie, popierając zasadę jednolitej ceny książki.


Dlatego wprowadzenie Ustawy o jednolitej cenie książki jest niezbędne i niezwykle pilne


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl