Dyrektor Instytutu Książki lobbuję za ustawą o jednolitej cenie książki

Obrazek artykułu
Dariusz Jaworski, nowy dyrektor Instytutu Książki w „Poranku RDC”: lobbuję za ustawą o jednolitej cenie książki.

Dariusz Jaworski mówił między innymi, że w pewnym sensie skuteczność Instytutu można oceniać na podstawie stanu czytelnictwa w Polsce, a ten niestety nie ma się najlepiej. Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową zaledwie 37 proc. Polaków zdołało przeczytać w zeszłym roku książkę, i jak na razie sytuacja ta raczej nie ulegnie poprawie skoro od kilku lat obserwuje się wyraźną, spadkową tendencję czytelnictwa.


Instytut Książki zamierza zrobić wszystko, by zmienić ten stan rzeczy, choć oczywiście nie będzie to zadanie łatwe. Podejmowane działania muszą bowiem objąć promocję, powrót do koncepcji edukowania młodych ludzi, współpracę z resortami, przede wszystkim edukacji.


Dyrektor Instytutu Książki odniósł się także do ustawy o jednolitej cenie książek – To działania legislacyjne, które nie leżą w naszej gestii. Oczywiście jesteśmy izbą doradczą, współpracujemy z wydawnictwami. Pozytywnie podchodzimy do tego, co się nie udało poprzedniej kadencji, a mianowicie ustawy o jednolitej cenie książki – przyznał dyrektor. – Chodzi o to, aby książki przez rok czy pół roku miały tę samą cenę, żeby nie zabijano małych księgarni, żeby nie było tak, że książki są dostępne tylko w konkretnych sieciach czy dyskontach.


Więcej: http://www.rdc.pl/informacje/dyrektor-instytutu-ksiazki-lobbuje-za-ustawa-o-jednolitej-cenie-ksiazki-posluchaj/


fot. RDC

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl