Przeciw ustawie o książce

Obrazek artykułu
Klub Jagielloński apeluje do posłów PSL o wycofanie poparcia dla Ustawy o książce. Projekt jest niezgodny z Konstytucją i uderza w interesy czytelników i małych, polskich księgarni internetowych.

Temat Ustawy o książce pojawił się ponad dwa lata temu i wywołał spore zamieszanie. Na chwilę obecną projekt jest po „pierwszym czytaniu”, które miało miejsce 5 sierpnia  przed Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu, a 19 sierpnia ma trafić do prac w podkomisji.


Klub Jagielloński apeluje do posłów: wycofajcie się z regulowania cen książek! Wszyscy chcący wesprzeć apel powinni wysłać petycje, którą do tej pory wysłało ponad sześć tysięcy osób.


Jak stwierdza Klub Jagielloński projekt jest niezgodny z Konstytucją i uderza w interesy Czytelników i małych, polskich firm: księgarni internetowych.  „Jak wskazują badania, ponad połowa osób kupujących książki kupuje właśnie w Internecie. Co trzecia kupiona w ciągu ostatnich 12 miesięcy książka została kupiona w cenie rabatowej. W praktyce więc najbardziej poszkodowani będą ci, którzy dziś książki kupują”  (…) „Projektodawca zlekceważył interesy księgarni internetowych, czyli tego sektora rynku książki, który od lat dynamicznie się rozwija. Wejście w życie ustawy może doprowadzić do upadku setek małych, prowadzonych przez młodych, przedsiębiorczych Polaków firm. Dziś księgarnie internetowe są najbardziej konkurencyjne, bo dzięki niższym kosztom funkcjonowania mogą oferować niższe ceny czytelnikom”.

 

Na stronie Klubu Jagiellońskiego umieszczona została petycja, skierowana do posłów Sejmu RP.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl