Ustawa o książce zakończy wojny cenowe

Obrazek artykułu
Już 8 września projekt ustawy o książce analizować będzie sejmowa podkomisja nadzwyczajna. Ostatecznie wprowadzenie ustawy ma zakończyć wojny cenowe i sprawić, że ceny wyjściowe książek będą niższe, Czy tak się stanie…?

Ustawa o książce budzi kontrowersje, choć wystarczy posłuchać argumentacji pisarzy i wydawców, by uznać, że zmiany będą korzystne. Ostatecznie stabilizacji ma ulec polski rynek wydawniczy, wojny cenowe zakończyć się, ceny książek spaść, a małe księgarnie poczuć się bezpiecznie.


Jak przekonuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes pisarz Ignacy Karpowicz- rynek dóbr konsumpcyjnych jest przeważnie uregulowany. Natomiast polski rynek książki był puszczony wolno, co doprowadziło do absurdalnych zachowań właściwie wszystkich uczestników rynku. Uporządkowanie to podstawowy zysk ustawy. Pisarz zaznaczy także – Księgarnie przy takiej samej cenie będą musiały konkurować jakością czy ofertą. I to jest też korzyść dla czytelnika. Nie będzie tak jak w sieciówce, że do książek skierowany został pan bądź pani od garnków – zaznacza pisarz Ignacy Karpowicz.

 

Sonia Draga, właścicielka wydawnictwa Sonia Draga, podkreśla natomiast, że: ustawa zakłada utrzymanie ceny okładkowej przez 12 miesięcy od dnia wprowadzenia książki na rynek. To jest podstawowa i najważniejsza zasada, która przyświeca tej ustawie. Wszystkie kanały dystrybucji, począwszy od hurtowni, poprzez księgarnie detaliczne, aż po księgarnie internetowe nie mają prawa do obniżek powyżej 5 proc

 

8 września projekt ustawy o książce analizować będzie sejmowa podkomisja nadzwyczajna, na ostateczne rozstrzygnięcia musimy jeszcze poczekać.

 

Więcej: http://www.biznes.newseria.pl/news/ustawa_o_ksiazce,p209481560

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl