Dramat kobiety uwikłanej w PRL-owskie realia

Obrazek artykułu
„Zdeptana róża” to poruszająca opowieść o wrażliwości dławionej przez PRL-owskie realia.

Do PRL-owskich, tragikomicznych realiów życia codziennego można było przywyknąć. Wiele osób w ówczesnym czasie wiodło przecież całkiem zwyczajne życie. Niestety dla jednostek cechujących się wysoką wrażliwością był to czas niezwykle trudny.


Godzenie się z komunistyczną indoktrynacją oznaczało wyrzeczenie się własnych wartości. Poddanie się woli systemu ograniczało bowiem wolność intelektualną. Na całe szczęście wiele osób nigdy nie uległo wpływom zewnętrznym i pomimo represji zawzięcie walczyło  o własne szczęście.


"Zdeptana róża" to poruszająca opowieść o wrażliwości dławionej przez PRL-owskie realia.


Powieść „Zdeptana róża” autorstwa Stefani Jagielnickiej, w intrygujący sposób przedstawia PRL-owskie, tragikomiczne realia życia codziennego, jednocześnie podkreślając w jaki sposób system wielokrotnie rujnował życie niegodzących się z ówczesną rzeczywistością jednostek.


Główna bohaterka, Bożena Kubicka jest świadomą niekomfortowej sytuacji, inteligentną, młodą dziennikarką. Zdaje się, że jej sytuacja jest wyjątkowo trudna, ponieważ z jednej strony oddziałują na nią nastawieni antykomunistycznie rodzice, a z drugiej komunistyczna indoktrynacja, która nie toleruje sprzeciwu. Jak uwolnić się z tej schizofrenicznej sytuacji?


Początkowo Bożena poszukuje „wolności” w czytanych książkach, a swoje myśli zapisuje w strofach potajemnie pisanych wierszy. Studia aktorskie w Krakowie mają stać się przyjemną alternatywą. Niestety los sprawia, że zmuszona do powrotu w rodzinne strony ostatecznie obejmuje stanowisko redaktora. Początkowo praca daje Bożenie satysfakcje, której dawno nie odczuwała, ale naciski, by została członkiem partii zaczynają ją przerastać.


Bożena nie potrafi żyć w niezgodzie ze swoimi ideałami, i pogodzić się z faktem, że bezpieka chce uczynić z niej konfidentkę. Problemy zaczynają się piętrzyć. Wielka miłość, która dodawała jej sił zostanie tragicznie przerwana. Koncentracja na samotnym wychowywaniu syna przez moment pozwoli jej odzyskać równowagę, niestety dziecko Bożeny umrze.


Czy Bożena dźwignie się z żałoby? Czy zdoła pokonać depresje w jaką ”zepchną” ją prześladowania bezpieki? Jak poradzi sobie w szpitalu psychiatrycznym? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy w książce, która kończy się wątpliwym happy endem…


Książka do nabycia na : http://bonito.pl/k-90243881-zdeptana-rozaOd 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl