Dramaty kobiet w książkach wydawnictwa Psychoskok

Obrazek artykułu
Historie pisane przez życie, dramaty chwytające za serce, zaskakujące fakty, tragiczne, dotykające bezbronnych, często niewinnych osób. Nie sposób przejść koło nich obojętnie. Najczęściej ofiarami są kobiety, dzieci… Nękane, prześladowane, wykorzystywane, dręczone, upodlane, często zostawione na pastwę losu.


W tym tygodniu wraz z książkami Wydawnictwa Psychoskok poruszymy tematykę kobiet będących ofiarami przemocy (psychicznej, fizycznej, seksualnej itp.). Wiele autorek cyklicznie eksponuje tę tematykę starając się uwrażliwić czytelników na dramaty pisane przez życie. W tym miejscu warto podkreślić książki Stefanii Jagielnickiej, której twórczość charakteryzuje ukazywanie losów prześladowany kobiet, których błędne decyzje i wybory, były wynikową absurdalnej sytuacji w kraju. Los nie szczędził im przykrości, nie łatwo było im normalnie funkcjonować na skutek przeżyć, które ich spotykają.

 

Kolejną autorką, która porusza ciężkie problemy kobiet jest niewątpliwie Jadwiga Wojtczak-Jarosz. Należy bowiem zaznaczyć, że autorka była świadkiem była dramatów kobiet podczas pobytu w Nigerii, pogrążonej w Biafrańskiej wojnie domowej pod koniec lat siedemdziesiątych. Mowa tutaj o „Kobietach Afryki…”, powieści, która jest hołdem złożonym afrykańskim kobietom, pracującym ciężej od mężczyzn, często okaleczanych i często zbyt biednych, by wychować zdrowe dzieci.

 

Lena Nowicz, autorka poruszającej pozycji „Bez wyboru”, która ukazuje dramaty wielu kobiet, które musiały mierzyć się z peerelowską rzeczywistością. Podczas wywiadu autorka wspomina: 


„Pamiętam dramaty wielu bliskich mi kobiet, którym przydarzyła się niechciana ciąża. Postanowiłam je opisać tym bardziej, że wciąż wałkujemy temat aborcji. Wielu Polaków opowiada się za jej legalizacją, jeszcze więcej przeciw. Prawda jest taka: kto ma pieniądze bez problemu podda się zabiegowi za granicą (np. w Niemczech) lub w tak zwanym „podziemiu” ginekologicznym.”

 

Książka Mileny Kamińskiej „Dzieciństwo? Czyli byłam molestowana seksualnie.” powstała z potrzeby podzielenia się przeżyciami, ale także obnażenia tematu tabu – jakim jest molestowanie w domu czy przez starszych kolegów na obozach, koloniach, w szkole. Autorka przedstawiła historię młodej dziewczyny, która od najmłodszych lat była ofiarą molestowania seksualnego. Wstrząsający obraz życia dziecka w patologicznej rodzinie i heroicznej próby ucieczki od "złego domu" porusza również Piotr Wołoszyk.

 

Okres dzieciństwa, który ma duży wpływ na całe dalsze życie w dużej mierze zależy od tego, w jakim domu przyszło się nam wychowywać. Czy był to dom będący azylem, oazą spokoju i ciepła, czy wręcz przeciwnie – dom, z którego człowiek chce się jak najszybciej wydostać. Dom w którym rządzi alkohol, awantury, przemoc i wszystko, co się z tym wiąże. Ten temat porusza w swoich książkach Tori Ritner. Autorka pokazuje niewiarygodną siłę przetrwania, która drzemie w każdym człowieku. Minęło jednak wiele lat, zanim odkryła w sobie siłę, by stawić temu czoło.

 

A kobiety dotknięte ciężarem choroby, zmagające się z cierpieniem, bezsilnością, nie mogące normalnie funkcjonować, pracować, spać, bo w myślach krąży tylko jeden temat – choroba? Ów dramat opisuje w swojej książce Marzena Grzybowska. Bohaterka książki zmagając się z piętnem choroby musiała odnaleźć w sobie ogromne pokłady determinacji i siły woli.  

A kobiety zmagające z zaburzeniem osobowości? Losy pogrążonej w depresji, nadużywającej alkoholu i okaleczjącej się dziewczyny opisała Anka Mrówczyńska. Ta lektura obudzi w czytelniku emocje, jakie kłębią się w osobie desperacko walczącej o swoje życie – ze sobą samym.

 

Głęboką prawdę o ludzkim, niedojrzałym życiu i infantylnie dokonywanych wyborach ukazuje w swojej powieści Joanna Plasota. Autorka na kanwie własnej historii, w której jest ogrom przeżytych bolesnych doświadczeń, i długotrwałej terapii psychologicznej, podejmuje arcytrudny temat społeczny – wybór życiowego partnera – mężczyzny.

 

A co z bólem jaki kobieta przeżywa po zdradzie? Jak można sobie z tym poradzić, jak trudno jest się otrząsnąć, a jednocześnie pozbyć rozpaczy, poczucia krzywdy i wściekłości jaka towarzyszy zranionej kobiecie? Ten problem opisuje w swojej książce Hanna Lipińska. Autorka, dokładnie opisuje szukanie drogi wyjścia z impasu i nieoczekiwaną metamorfozę, która okazuje się także początkiem prawdziwej wewnętrznej rewolucji.

 

Jak widać temat niewyczerpalny. W naszej ofercie znajdą Państwo wiele innych ciekawych powieści, w których problemy, z jakimi zmagają się kobiety jest chętnie poruszany przez autorów. Szczególnie polecamy powieść Justyny Eweliny Depty „Kocham cię mamo”, będącej prawdziwą ucztą dla osób żądnych emocjonalnych wrażeń i wzruszeń.


Zapraszamy do lektury naszych książek. Na pewno zostaną one w Waszej pamięci na długo.

 

 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl